08 Kasım 2014, Cumartesi 16:37:06

YOLCU UÇAĞININ İNİŞ SIRASINDA SAĞ DİKMESİ KIRILDI!

Ariana Afghan Airlines'a ait yolcu uçağı Kabil Havalimanı'na sert iniş yaptı. Uçağın iniş takımları kırıldı. Yolcular slaytlarla tahliye edildi.
  • Iniş takımı kırılmamış,gear collapse on landing hadisesi gibi gözüküyor.İnişte shimmy damper vazifesini iyi yapmaz ise çok yumuşak bir inişte bile dikme rezonansa girip kapanabilir,incelIemeden sert iniş diye kokpit ekibini suçlamak doğru olmaz.
  • Zor cunku orada bir suru ucak izi var o pistte zor anlasilir.
  • Cok gecmis olsun
  • Sayın Gear collapse, Shimmy damper iniş takımına gelen yanal yükleri hidrolik olarak karşılayan bir komponenttir. Görevini yapmadığı zaman iniş takımı rezonansa girmez, adı üzerinde shimming oluşur. Yani ana iniş takımına gelen yanal yükleri karşılanmadığından uçak pistte kaba tabirle yalpalar. Shimming durumu lastik izlerine bakılarak tespit edilebilir. Bu olayın meydana gelmesinin sebeblerinden biri olabilir. Ancak shimming olayı nedeniyle iniş takımı bu şekilde katlanmayabilir. Ana İniş takımının katlanması için kanat-iniş takımı bağlantı noktasındaki fuse pinin kırılması ve iniş takımının boşa çıkması gerekir.

Ariana Afghan Airlines'ın Herat-Kabil seferini yapan B737-400 tipi yolcu uçağı, dün öğleden sonra Kabil Havalimanı'na sert iniş gerçekleştirdi. Olay sırasında YA-PIE kuyruk tescilli uçağın iniş takımları ağır hasar aldı. Sağ dikmesi kırılan uçak pistte sürüklendikten sonra güçlükle durabildi. Edilinilen bilgiye göre, yolcuların büyük korku yaşadığı ancak herhangi bir yaralanma olmadığı öğrenildi.

Yaşanan olayın ardından yolcular uçağın slaytları (slide) sayesinde tahliye edildi. Uçağın pistte kaldığı süre boyunca Kabil Havalimanı uçuş trafiğine kapatıldı. Uçağın pistten çekilmesinden sonra Kabil Havalimanı'ndaki uçuş trafiği normale döndü.

Olayla ilgili Afganistan Sivil Havacılık Dairesi tarafından inceleme başlatılırken hasarlı uçak bakıma alındı.

Öte yandan sert iniş sonrası sağ dikmesi kırılan uçağın 2010 yılında Türk Hava Yolları'ndan alındığı Side isimli TC-JEY tescilli uçak olduğu öğrenildi.©AirportHaber.com

YOLCU UÇAĞININ İNİŞ SIRASINDA SAĞ DİKMESİ KIRILDI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (33)

kral ~ 4 yıl önce
Iniş takımı kırılmamış,gear collapse on landing hadisesi gibi gözüküyor.İnişte shimmy damper vazifesini iyi yapmaz ise çok yumuşak bir inişte bile dikme rezonansa girip kapanabilir,incelIemeden sert iniş diye kokpit ekibini suçlamak doğru olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kral ~ 4 yıl önce
Zor cunku orada bir suru ucak izi var o pistte zor anlasilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Cok gecmis olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turquaz ~ 4 yıl önce
Sayın Gear collapse, Shimmy damper iniş takımına gelen yanal yükleri hidrolik olarak karşılayan bir komponenttir. Görevini yapmadığı zaman iniş takımı rezonansa girmez, adı üzerinde shimming oluşur. Yani ana iniş takımına gelen yanal yükleri karşılanmadığından uçak pistte kaba tabirle yalpalar. Shimming durumu lastik izlerine bakılarak tespit edilebilir. Bu olayın meydana gelmesinin sebeblerinden biri olabilir. Ancak shimming olayı nedeniyle iniş takımı bu şekilde katlanmayabilir. Ana İniş takımının katlanması için kanat-iniş takımı bağlantı noktasındaki fuse pinin kırılması ve iniş takımının boşa çıkması gerekir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000