15 Nisan 2013, Pazartesi 14:21:26

YOLCU UÇAĞINA ATATÜRK HAVALİMANI'NDA SİLAHLA 'DUR' ÇEKİLDİ!

Atatürk Havalimanı’ndaki askeri havaalanının sivil kullanıma devredilmesinden bir kaç gün önce THY Teknik'te bakımı yapılan bir uçağın askeri aprona park ettirilmek istendiği ancak burada askerin sert tepkisiyle karşılaştığı ortaya çıktı.
  • iyi olmus
  • Öncelikle Salih Bey'e tşk ediyorum. Yıllarca yurtiçi ve yurtdışı havalimanlarında çalıştım, görevli olarak uçtum vs. Gazetecilikte yapıyorum ama böyle asparagas bir haber görmedim! Herşeyi geçtim yazılan yorumların (tüm haberleri yıllardır okuyorum) çoğu çakma havacılar tarafından yapılıyor ki bu arkadaşlarımız herhalde yolcu uçağı görseler önüne ot atacaklar! Bu haber içinde biraz daha detay vereyim, uçak hangardan çıkarken motor sıkıntısı veya yenilemesi varsa Bremze (BRMZ) dediğimiz yere çekilirdi ve kuleden izin alarak motor çalıştırılırdı ve test yapılırdı. Yok direkt bakımdan veya arızadan çıkmış sefere verilmişse ground'dan izin alınır o da push back yardımıyla teknisyen nezaretinde park yerine çekilirdi. Pilot vs bu işi yapmaz, hiç bir yönetici buna karışamaz. Dispatch vs bu işlere müdahale edemez, IKM yani merkez DHMI ile konuşur ve uygun yer kararlaştırılır ve teknisyenlerde oraya götürürdü.Daha detay verirdim park yeri alabilmek için gönderilenleri!!! ama yer kalmayacak.NM
  • Devlet kademelerinde işler yavaş yürüdüğü ve THY ye söz verilen alan devri gerçekleşmediği için böyle bir olay kurgulanmıştır ve olay bakanın önüne sunulunca devir işi apar topar bitirilmiştir. Yoksa kimse kafasına göre gidip oraya buraya parkedemez zaten o bölgeye giriş için askeri kuleden izin alınmak zorunda.
  • Gördüğüm kadarıyla General rumuzlu kişi noktayı koymuş. Bir kere uçak requestsiz taksi yapamaz ki. Daha yola çıktığı anda hoop. Dur bakalım. Pilot varsa ver lisansı derler muhtemelen. Sen kimsin izinsiz taksiye çıkacan, yetmedi, askeri yere park et. Bu iş Topçuyla falan yürümez. Ground controller'ın işi. Şimdi bundan önce yorum yapanlar bir daha düşünsün. Arkadaşın dediği gibi: "Haber yanlış" veya "eksik"

Uzun yıllar Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne devredilmesi beklenen Atatürk Havalimanı’ndaki askeri havaalanı geçtiğimiz aylarda sürpriz bir şekilde devredilmişti. Maliye Bakanlığı’nın girişimleriyle bir gecede devri gerçekleştirilerek askeri kullanımdan sivil kullanıma geçirilen askeri apronun devrinden önce büyük bir kriz yaşandığı ortaya çıktı.

Airporthaber’e gelen bilgilere göre, askeri apronun devrinden bir kaç gün önce Atatürk Havalimanı apronunda park yeri olmaması üzerine THY Teknik'te bakımları yapılan bir uçak, bizzat Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun talimatıyla askeri havaalanına park ettirilmek istendi. Askeri aprona park etmek üzere ilerleyen  uçak, askerin beklenmedik tepkisiyle karşılaştı. Sivil bir uçağın askeri aprona yöneldiğini gören asker, uçağa doğru silah doğrultarak pilotun derhal durması ihtarında bulundu.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ise, pilotlara bir kez daha talimat vererek uçağı o bölgeye park etmeleri ve kesinlikle uçağı terketmemeleri talimatını yineledi. Asker kararlı tutumunu terketmedi ve uçağın önüne halat çekilerek o bölgeye girişi engellendi. Uçak ile askeri yetkililer arasında yaşanan bu kriz hükümete iletilince çözüm için de hızlı şekilde düğmeye basıldı. Maliye Bakanlığı, bir gecede karar alarak sözkonusu apronun sivil havacılığa devrine karar verdi.

   ©AirportHaber Özel    

YOLCU UÇAĞINA ATATÜRK HAVALİMANI'NDA SİLAHLA 'DUR' ÇEKİLDİ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

LH ~ 5 yıl önce
iyi olmus

Yanıtla

Kalan karakter 1000
General ~ 5 yıl önce
Öncelikle Salih Bey'e tşk ediyorum. Yıllarca yurtiçi ve yurtdışı havalimanlarında çalıştım, görevli olarak uçtum vs. Gazetecilikte yapıyorum ama böyle asparagas bir haber görmedim! Herşeyi geçtim yazılan yorumların (tüm haberleri yıllardır okuyorum) çoğu çakma havacılar tarafından yapılıyor ki bu arkadaşlarımız herhalde yolcu uçağı görseler önüne ot atacaklar! Bu haber içinde biraz daha detay vereyim, uçak hangardan çıkarken motor sıkıntısı veya yenilemesi varsa Bremze (BRMZ) dediğimiz yere çekilirdi ve kuleden izin alarak motor çalıştırılırdı ve test yapılırdı. Yok direkt bakımdan veya arızadan çıkmış sefere verilmişse ground'dan izin alınır o da push back yardımıyla teknisyen nezaretinde park yerine çekilirdi. Pilot vs bu işi yapmaz, hiç bir yönetici buna karışamaz. Dispatch vs bu işlere müdahale edemez, IKM yani merkez DHMI ile konuşur ve uygun yer kararlaştırılır ve teknisyenlerde oraya götürürdü.Daha detay verirdim park yeri alabilmek için gönderilenleri!!! ama yer kalmayacak.NM

Yanıtla

Kalan karakter 1000
olay ~ 5 yıl önce
Devlet kademelerinde işler yavaş yürüdüğü ve THY ye söz verilen alan devri gerçekleşmediği için böyle bir olay kurgulanmıştır ve olay bakanın önüne sunulunca devir işi apar topar bitirilmiştir. Yoksa kimse kafasına göre gidip oraya buraya parkedemez zaten o bölgeye giriş için askeri kuleden izin alınmak zorunda.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Salih Kü ~ 5 yıl önce
Gördüğüm kadarıyla General rumuzlu kişi noktayı koymuş. Bir kere uçak requestsiz taksi yapamaz ki. Daha yola çıktığı anda hoop. Dur bakalım. Pilot varsa ver lisansı derler muhtemelen. Sen kimsin izinsiz taksiye çıkacan, yetmedi, askeri yere park et. Bu iş Topçuyla falan yürümez. Ground controller'ın işi. Şimdi bundan önce yorum yapanlar bir daha düşünsün. Arkadaşın dediği gibi: "Haber yanlış" veya "eksik"

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000