11 Ağustos 2009, Salı 15:13:38

YILDIRIM'DAN 'KONTROLÖR' AÇIKLAMASI

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, son dönemde tartışma konusu olan hava trafik kontrolörleriyle ilgili iddiaları yanıtladı.
  • ATCO lardan bu kadar rahatsız olan ve aynı kurumda çalışmaktan dahi huzursuzluk duyan arkadaşlarımıza yapılacak en büyük iyilik ve sorunu kökten halledcek çözüm; kurumları ayırmak olsa gerek...Ondan sonra kafaları rahat bir şekilde çalışırlar sanırım.
  • Havaalanlarından elde edilen gelir, hava seyrüsefer hizmetlerinden elde edilen gelirin 2 katıdır. Havaalanı gelirlerinden, diğer devlet kuruluşlarındaki gibi personele yönelik iyileştirme yapılması için döner sermaye uygulaması yapılabilirliği araştırılabilir. Personelin ve eşi ile bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının hizmet verdiği Havacılık sektöründe ulaşım şekli olarak hava yolunu kullanabilmesi için en düşük bilet ücreti üzerinden %50 indirim sağlanması gibi benzer uygulamalarla Özlük Hakları bakımından iyileştirmeler yapılabilir.
  • Avrupa ülkelerindeki Havacılık alanında çalışan hava trafik kontrolörü, CNS Havacılık Elektronik Mühendisleri, vb.. çalışanlarına göre, hizmet edilen sektörün ekonomik boyutuna ve işin spesifik olması ve uçuş emniyet ve güvenliğinin ön planda olması gibi kriterler göz önüne alındığında ülkemizdeki personel ücretleri düşük kalmaktadır.
  • allah sizin iyiliğinizi versin arkadaşlar yine güldürdünüz beni sabah sabah. Haberi okumadan yorumları okudum hemen kesin malzeme vardır diye, ki 15 sayfa olmuş :)) Sevgili ATC'ler yormayın kendinizi tenezzül bile etmeyin okuyun daha eğlenceli. Bu arada; İstanbul ATC'deki arkadaşım nöbet istirahatinde de yazılabiliyor bu yazılar, sen de boşluk bulup yazabildiğine göre... Yeterince uğraşan var zaten ayıptır...

 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sabah Gazetesi köşe yazarı Sevilay Yükselir’in THY eski Yönetim Kurulu Başkanı Erman Yerdelen ile görüşmesinden sonra gündeme gelen hava trafik kontrolörleriyle ilgili ilk kez konuştu.


"Para ayrı şey, hizmet ayrı şeydir. Az para alıyoruz diye
sorumluluklarımızı ihmal edemeyiz, bunu hizmete yansıtamayız. Bu ahlaki değil” diyen Yıldırım, şöyle konuştu:

 

“Yönettiğiniz pilot bir uçağı yönetiyor, siz 50 uçağı yönetiyorsunuz. Yapacağınız bir hata telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurur. 'Az para alıyorlar da işi ağırdan alıyorlar' gibi bir sebebi, bir isnadı kabul etmek mümkün değil.  Arkadaşlarımız büyük bir fedakarlıkla çalışıyorlar. Son yıllarda hava trafik kontrolörleri konusunda çok ciddi adımlar attık. Hem ücretlerini iyileştirdik, daha da iyileştireceğiz. Daha da güzeli sayılarını çok artırdık. 600 civarındaydı, binin üzerine çıktık. Şimdi bir grup daha alacağız. Sayıda da ciddi bir sıkışıklık yok."


YILDIRIM'DAN 'KONTROLÖR' AÇIKLAMASI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (47)

Misafir ~ 9 yıl önce
ATCO lardan bu kadar rahatsız olan ve aynı kurumda çalışmaktan dahi huzursuzluk duyan arkadaşlarımıza yapılacak en büyük iyilik ve sorunu kökten halledcek çözüm; kurumları ayırmak olsa gerek...Ondan sonra kafaları rahat bir şekilde çalışırlar sanırım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Havaalanlarından elde edilen gelir, hava seyrüsefer hizmetlerinden elde edilen gelirin 2 katıdır. Havaalanı gelirlerinden, diğer devlet kuruluşlarındaki gibi personele yönelik iyileştirme yapılması için döner sermaye uygulaması yapılabilirliği araştırılabilir. Personelin ve eşi ile bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının hizmet verdiği Havacılık sektöründe ulaşım şekli olarak hava yolunu kullanabilmesi için en düşük bilet ücreti üzerinden %50 indirim sağlanması gibi benzer uygulamalarla Özlük Hakları bakımından iyileştirmeler yapılabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Avrupa ülkelerindeki Havacılık alanında çalışan hava trafik kontrolörü, CNS Havacılık Elektronik Mühendisleri, vb.. çalışanlarına göre, hizmet edilen sektörün ekonomik boyutuna ve işin spesifik olması ve uçuş emniyet ve güvenliğinin ön planda olması gibi kriterler göz önüne alındığında ülkemizdeki personel ücretleri düşük kalmaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
allah sizin iyiliğinizi versin arkadaşlar yine güldürdünüz beni sabah sabah. Haberi okumadan yorumları okudum hemen kesin malzeme vardır diye, ki 15 sayfa olmuş :)) Sevgili ATC'ler yormayın kendinizi tenezzül bile etmeyin okuyun daha eğlenceli. Bu arada; İstanbul ATC'deki arkadaşım nöbet istirahatinde de yazılabiliyor bu yazılar, sen de boşluk bulup yazabildiğine göre... Yeterince uğraşan var zaten ayıptır...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000