28 Nisan 2011, Perşembe 15:10:11

YERLİ UÇAK ÜRETİMİ İÇİN İKİNCİ KEZ BULUŞTULAR

THY Teknik, Türkiye'nin 2023 hedefleri kapsamında yerli uçak üretimini teşvik için parça üreticilerini ikinci kez bir araya getirdi. Havacılık Endüstrisi Sergisi ve Forumu adıyla düzenlenen etkinlikte 70 şirket, ürettikleri parçalarla stand açtı. Fuara çok sayıda katılımcı bekleniyor.
  • THK her 10 yilda bir ucak yapiyor nasil olsa. Verin onlara yapsinlar...
  • UÇAK YAPACAK YETKİNLİK VE BİLGİ DÜZEYİNDE MÜHENDİS BU ÜLKEDE YOK, YETİŞMİYOR. KENDİ ÇOCUĞUMDAN BİLİYORUM,EĞİTİM ÇOK ZAYIF BU ÜLKEDE. ÜLKEMİZDE HAVACILIK SEKTÖRÜ DIŞA BAĞIMLI, TÜRK İŞYERLERİ KENDİ BAŞLARINADA BİRŞEY YAPAMIYORLAR NE YAZIKKİ. DIŞ GÜÇLERDE İSTEMİYOR ZATEN. 2023 YILINDA GÖRECEKSİNİZKİ; UÇAĞIN BÜYÜK BİR KISMI, EN ÖNEMLİ PARÇALARI YURT DIĞINDAN GETİRTİLECEK.
  • Buradan atıp tutması kolay.kuruyemiş arabası yapma devrini geçeli asırlar oluyor.Bugün başta Aselsan gibi başı çeken kurumlarımız.dünyadaki tüm teknolojiyi hatta UÇAK bile yapacak güç ve teknoloji ve bilgiye sahip. Orhan YAVUZ
  • kısaca halkın anlayacağı dilden fuarın amacını şöyle açıklayabiliriz.hükümetin bir hedefi var yerli malı uçak yapmak (hemen aklınıza büyük uçaklar gelmesin.bu işler yavaş yavaş olur) bu hedefe ulaşmak için uçak parçalarını üretmek gerekir.thy teknik yurtdışından aldığı parçaları sergiliyor.türkiyedeki üreticilerde inceliyor biz bunları yaparız ya da yapamayız diyorlar.ortada bilgi havuzu oluşuyor.kapasiteler ortaya çıkıyor.NOT:şu ezik ayaklarını bırakın.kimse 5 yıl içinde airbus a 380'nden daha iyi bir uçak yapacağız demedi.sadece yerli malı denildi.bilmediğiniz anlamadığınız konularda yorum yapmayın.gölge etmeyin başka ihsan istemez. not:fotoğraftaki insansız hava aracı bir makina şirketi tarafından THY TEKNİK KOMPOZİT ATELYESİNDE YAPILD
THY Teknik, ikinci Havacılık Endüstri Sergisi ve Forumu’nun açılışını, Onur Air’in yeni hangarında gerçekleştirdi. Boeing, Pratt Whitney gibi sektörün dev isimlerininde aralarında bulunduğu 70’den fazla şirket, ürettikleri parçalarla fuara katıldı.

THY Teknik Genel Müdürü İsmail Demir ev sahipliğinde yapılan serginin açılışına; İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Atatürk Havalimanı Mülki Amiri Ahmet Aydın, Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral İsmail Taş, Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Bahri Kesici, DHMİ Atatürk Havalimanı Başmüdürü Celal Özuğur, Onur Air Genel Müdürü Şehabettin Bolukçu ve havacılık sektörünün önemli isimleri katıldı.

Sergide konuşan Genel Müdür İsmail Demir, kendilerini yerli uçak yapımına katkıda bulunacak şirketlerden biri olarak gördüklerini ifade etti.

Uçak yapımının Türkiye'nin önüne koyduğu bir hedef olduğunu anlatan Demir, "Bu hedefi gerçekleştirmek için atılacak küçük adımlar var. Bunun için bir yan sanayi, çekirdek endüstri, tasarım, üretim, araştırma kabiliyeti oluşturmak lazım. O adımlar atılmadan da nihai hedefe ulaşmak çok kolay değil. Nihai bir hedef varsa merdiven basamakları gibi teker teker çıkmak lazım. 2023'te bir yere gidecekseniz 2011, 2012, 2013'te atmanız gereken adımlar vardır. Eğer bu tarihlerde bir adımınız yoksa ondan sonra zıplamanız çok zordur. İşte bu tür faaliyetler o büyük hedefe yürüyen faaliyetlerden birisidir" diye konuştu.

Demir, Havacılık Endüstrisi Sergisi ve Forumu'nda 70 firmanın stant açtığını ancak binin üzerinde yerli ve yabancı firma temsilcisinin de ziyaretini beklediklerini önümüzdeki yıl katılımı daha da artıracak çalışma yapacaklarını anlattı.

THY Technic tarafından Onur Air'den kiralanan hangarda 28-29-30 Nisan 2011 tarihleri arasında düzenlenen "2. Türk Havacılık Endüstrisi" sergi alanını bini firma temsilcisi 3 binin üzerinde ziyaretçinin gezmesi bekleniyor.


YERLİ UÇAK ÜRETİMİ İÇİN İKİNCİ KEZ BULUŞTULAR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

EB ~ 6 yıl önce
THK her 10 yilda bir ucak yapiyor nasil olsa. Verin onlara yapsinlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
UÇAK YAPACAK YETKİNLİK VE BİLGİ DÜZEYİNDE MÜHENDİS BU ÜLKEDE YOK, YETİŞMİYOR. KENDİ ÇOCUĞUMDAN BİLİYORUM,EĞİTİM ÇOK ZAYIF BU ÜLKEDE. ÜLKEMİZDE HAVACILIK SEKTÖRÜ DIŞA BAĞIMLI, TÜRK İŞYERLERİ KENDİ BAŞLARINADA BİRŞEY YAPAMIYORLAR NE YAZIKKİ. DIŞ GÜÇLERDE İSTEMİYOR ZATEN. 2023 YILINDA GÖRECEKSİNİZKİ; UÇAĞIN BÜYÜK BİR KISMI, EN ÖNEMLİ PARÇALARI YURT DIĞINDAN GETİRTİLECEK.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Buradan atıp tutması kolay.kuruyemiş arabası yapma devrini geçeli asırlar oluyor.Bugün başta Aselsan gibi başı çeken kurumlarımız.dünyadaki tüm teknolojiyi hatta UÇAK bile yapacak güç ve teknoloji ve bilgiye sahip. Orhan YAVUZ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
kısaca halkın anlayacağı dilden fuarın amacını şöyle açıklayabiliriz.hükümetin bir hedefi var yerli malı uçak yapmak (hemen aklınıza büyük uçaklar gelmesin.bu işler yavaş yavaş olur) bu hedefe ulaşmak için uçak parçalarını üretmek gerekir.thy teknik yurtdışından aldığı parçaları sergiliyor.türkiyedeki üreticilerde inceliyor biz bunları yaparız ya da yapamayız diyorlar.ortada bilgi havuzu oluşuyor.kapasiteler ortaya çıkıyor.NOT:şu ezik ayaklarını bırakın.kimse 5 yıl içinde airbus a 380'nden daha iyi bir uçak yapacağız demedi.sadece yerli malı denildi.bilmediğiniz anlamadığınız konularda yorum yapmayın.gölge etmeyin başka ihsan istemez. not:fotoğraftaki insansız hava aracı bir makina şirketi tarafından THY TEKNİK KOMPOZİT ATELYESİNDE YAPILD

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000