18 Ağustos 2011, Perşembe 11:03:50

YERLİ UÇAK İÇİN BİR ADIM DAHA...

Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. tarafından Wow Hotel’de düzenlenen iftara havacılık sektöründen bir çok önemli isim katıldı.
  • Bir önceki yorumda yazan isim Nuri Demirap değil Nuri Demirağ olacak.
  • Yerli uçak deniliyor ama geçmişe sahip çıkılmıyor.Şu ülkede havacılık sektöründe olup Nuri Demirap ismini bilen kaç kişi var?Havacılık okullarında bile adından bahsedilmiyor.Bu saygıdeğer insan uçağı yapmış uçurmuş bile.Bunlar çok büyük işler değil sadece maliyeti düşüren işler.Biz geçmişte uçağı yapmışken,şimdi uçak üzerinde mod yapma yetkisini aldık diye bayram ilan ediyoruz.Bakınız baştan yapmak değil,sadece olan şey üzerinde değişiklik yapma yetkisi bizi havalara uçuruyor.Nasıl bağlamışlarsa bizi artık.
  • zu ha ha siz ancak yerli malı kuruyemiş üretirsiniz ancak...yerli otomobil yapamıyorsunuz yapsanız yapsanız kağıttan uak yaparsınız
  • Bence bu toplantı önemini yitirmiştir. Uzağa fırlatılacak ilk Türk, İlk Havacılık Üniversitesi, İlk Türk Uzay Mekiği gibi değerli projeleri olan THK Genel Başkanı Osman Yıldırım nerde? Çok büyük eksiklik. Siz bir kere uçak üretecekseniz THK ya sormalısınız.. :) :)
Yeşilköy’de bulunan Wow Hotel’de düzenlenen yemeğe SHGM Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, THY Teknik A.Ş. Genel Müdürü İsmail Demir, TGS Genel Müdürü Bayram Özçelik, DHMİ Başmüdürü Celal Özuğur ve havacılık sektörünün önemli isimleri katıldı.

THY Teknik Genel Müdürü tarafından iftarda yapılan açıklamada EASA tarafından Part 21 DOA (EASA.21J.418) Tasarım Organizasyonu Onay sertifikasını ile Türkiye’de bir ilke imza attıklarını belirtti.

MRO(Bakım-Onarım)’nun ardından tasarım alanına da girecek olan ilk ve tek Türk şirketi özelliğine de sahip olduklarını ifade eden THY Teknik A.Ş. Genel Müdürü İsmail Demir sözlerine şöyle devam etti; Global ölçekte iddialı olabilmek için sadece bakım-onarım işleriyle meşgul olmak yeterli değil, tasarım ve üretimde yapabilen bir yapının oluşturulması gerekiyordu. Bu doğrultuda çalışmalarımıza artalıksız devam ediyoruz. Türk havacılığının önünde büyük hedefler var. Şimdi artık tasarım zamanı...Bu oldukça önemli bir aşamadır. Hedefimiz en kısa süre içerisinde tüm paydaşlarımıza “haydi üretim zamanı” diyebilmektir. Sektöre yön verme misyonumuzu başarıyla yerine getirme gayreti içerisindeyiz” diye konuştu.

Demir sözlerini şöyle noktaladı; “İftar yemeği vesilesiyle bir araya geldiğimiz bu anlamlı gecede, bu süreç içerisinde omuz omuza yaptığımız ve uzun çalışmalar yaptığımız bir süreçti. Sertifikanın alınmasında altın vuruşu ise, Sivil Havacılık Genel Müdürümüz Bilal Ekşi ve Genel Müdür Yardımcımız Haydar Yalçın yaptı. Kendilerine nezdinizde teşekkür ediyorum”

İsmail Demir’den sonra söz alan SHGM Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın ise;

“İftar sebebiyle bir araya geldiğimiz bu akşam THY Teknik A.Ş.’nin EASA tarafından tasarım-organizasyon yetksini almasının başarısını da kutluyoruz. Bu önemli başarıya katkıda bulunmuş olmaktan şahsım ve genel müdürüm adına gurur duyuyorum. Bakanımızında işaret ettiği gibi 2023 hedefleri için yapılan bu iş, son yıllar içerisinde havacılığımız adına altı çizilecek bir başarı olarak görülmektedir. THY Teknik’in yapmış olduğu başarılı çalışmalara ön ayak olabildiysek ne mutlu bize. Sizleri Genel Müdürüm adına saygı ile selamlıyorum” diye konuştu.

THY Teknik şimdiye kadar uçak içi konfigürasyonlarını yabancı şirketlere tasarlatıp uygulatıyordu.

Bu sertifika sayesinden bundan böyle uçak içi tasarım ve uygulamaları THY Teknik A.Ş. tarafından yapılacak.

Alınan sertifika sayesinde şirketin kendi konseptini uygulamasında, zaman ve ciddi para tasarufu sağlaması bekleniyor.

İşte geceden AirportHaber objektiflerine yansıyanlar...YERLİ UÇAK İÇİN BİR ADIM DAHA...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Misafir ~ 7 yıl önce
Bir önceki yorumda yazan isim Nuri Demirap değil Nuri Demirağ olacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Yerli uçak deniliyor ama geçmişe sahip çıkılmıyor.Şu ülkede havacılık sektöründe olup Nuri Demirap ismini bilen kaç kişi var?Havacılık okullarında bile adından bahsedilmiyor.Bu saygıdeğer insan uçağı yapmış uçurmuş bile.Bunlar çok büyük işler değil sadece maliyeti düşüren işler.Biz geçmişte uçağı yapmışken,şimdi uçak üzerinde mod yapma yetkisini aldık diye bayram ilan ediyoruz.Bakınız baştan yapmak değil,sadece olan şey üzerinde değişiklik yapma yetkisi bizi havalara uçuruyor.Nasıl bağlamışlarsa bizi artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
zu ha ha siz ancak yerli malı kuruyemiş üretirsiniz ancak...yerli otomobil yapamıyorsunuz yapsanız yapsanız kağıttan uak yaparsınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Bence bu toplantı önemini yitirmiştir. Uzağa fırlatılacak ilk Türk, İlk Havacılık Üniversitesi, İlk Türk Uzay Mekiği gibi değerli projeleri olan THK Genel Başkanı Osman Yıldırım nerde? Çok büyük eksiklik. Siz bir kere uçak üretecekseniz THK ya sormalısınız.. :) :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000