27 Kasım 2012, Salı 09:28:47

YENİ HAVALİMANI İÇİN BÜYÜK ENDİŞE!

İstanbul’a yeni havalimanı için Avusturyalı Erste Bank'ın raporunda ciddi uyarı geldi...
  • okuman yazman yok heralde yada 305 basligini koyduk diye devamini okumamissin şakşakci ne olacak.. adam akilli yoruma bile tahammulunuz yok yuh be!
  • bu bakımlardan yenı termınal beyaz fıl yerıne buyuk balına olacagı asıkardır. en kısa surede, hatta kutahya gıbı rekor surede , ama baglantı yolları ve metro ulasımı ıle ,bıtırılırse bu turk sıvıl havacılıgı ve tasımacılıgı ıcın en buyuk kırılma noktası olacaktır. ıste o zaman thy nın bu sene 1 mılyara yaklasan karı cok daha ust sevıyelere cıkacaktır. cunku ahl dekı yogunluk nedenıyle ucaklar havada beklemede , pıst basında kuyruga gırmekte, hele marmarada lodos oldugunda kısa pıst kapanmakta ve bu bekleme surelerı saatlerı almakta. tabı yakıtın bu kadar pahalı oldugu donemde bu ucaklar bekleme sırasında su yakmadıgı asıkar. sırf bu beklemeler yuzunden thy yıllık 300 mılyon dolar (yanılmıyorsan daha fazla) fazla yakıt harcamaktadır.neyse soun kısası bu termınalın cok dogru bır karar oldugu acıldıgı ılk yılın sonunda anlasılacaktır. sımdıden hayırlı olsun...
  • burda yanlıs degerlendırılen nokta thy faktoru. dıger ulkelerde yapılan hava alanlarına baktıgınızda, o ulkelerın zaten cok buyuk hava sırketlerı yok, olsa bıle bu alanları thy nın kullanacagı sekılde kullanma nıyetlerı olmadıgı ıcın atıl kalmıslardır. bu gun thy nın tasıdıgı yolcuların neredeyse % 80 ı transıt yolcudur, yanı ne ıstanbuldan bınerler ucaga , nede ıstanbulda ınerler ucaktan. yanı bu termınalı degıl ıstanbulun kuzeyıne , agrı dagının tepesınede yapsanız thy yolcusunun %80 ı bu durumdan etkılenmeyecektır.bunu rakam olarak soylersek nerdeyse 30 mılyon yolcu.kalan %20 yolcu ıcın ıse su an metro hattı yapımı vardır. olımpıyat stadından kuzeye , kayasehır ustunden yenı termınale gıdecek bır metro yapımı, termınal acılısına yetıstırılırse, ulasım sıkıntısıda cozulmus olur. ayrıca 3 koprunun baglantısı olacak yenı cevre yolu bu termınalın yanından gecmekte. bu yoldan dırk guneye tem e baglantı yolları verılerek , arabayala ulasımda cok kolay olacaktır.
  • İhaleye girenlerin dikkatli olması lazım demişsiniz, ama girenler risk mi alıyor ki?.. Devlet zaten belli sayıda yolcuyu garantiliyor diye biliyorum... aslı riski alan devlet oluyor bu durumda... tabi çok bildiğim konu değil, yanlışım varsa kusura bakmasın kimse... Bununla beraber, şehirden bu kadar uzak bir noktaya yapılan havalimanının ben de çok bir esprisi olduğunu düşünmüyorum, hedefteki tüm kitle transit yolcular olsa bile... genelde şehir merkezinden 40km'den daha uzak olan havalimanları için durum kritik, burada ise 55-60km'den bahsediliyor... Buraya havalimanından önce metro bağlantılı hızlı trenin yerleştirilmesi lazım mesela...

Avusturya merkezli finansal devi Erste Bank, hazırladığı Türk Havacılık Sektörü Değerlendirme Raporu'nda İstanbul'a yapılması düşünülen üçüncü havalimanı projesi hakkında ciddi uyarılarda bulundu. 

Üçüncü havalimanı tartışmalarının hızla büyüyen Türk havacılık sektörü için 'sıkıntı verici' olduğu belirtilen raporda, 1975 yılında Kanada'nın Montreal şehrinde dünyanın en büyük havalimanı olarak yapılan ve bugün boş kapasitesiyle sadece kargo havalimanı olarak hizmet veren Mirabel'in İstanbul ile benzerliklerine dikkat çekildi. 'Üçüncü havalimanı 'white elephant - beyaz fil' olma riskiyle karşı karşıya' denildi.

 

Yeni havalimanı Montreal'in ikizi gibi

Erste Bank raporunda yeni havalimanları ile şehir merkezine olan uzaklığın risk taşıdığı belirtilerek Japonya'da Haneda ile Narita, İtalya'da Linate ile Malpensa ve Kanada'daki Dorval ile Mirabel havalimanlarının bunlara örnek olduğu kaydedildi. Raporda bu havalimanlarının hepsinde şehre olan uzaklık ve ulaşım sıkıntısı nedeniyle yenisinden yeterli derecede yararlanılamadığı, bu nedenle eski
havalimanına geri dönüş yapıldığı belirtiliyor.

Örnekler arasında İstanbul Atatürk Havalimanı ile kuzeyde yapılması düşünülen yeni havalimanı arasında bulunan mesafenin Kanada'dakine çok benzediği dikkat çekilerek, "Türkiye'de havacılık sektörü büyümeye devam ederken 150 milyon yolculuk kapasite arayışı var. Ancak bu durum Atatürk Havalimanı'nda operasyonların devamını gerekli kılıyor" ifadesi kullanıldı.

Yenisi ilgi görmeyince kargo alanı oldu!

Raporda dikkat çekildiği üzere İstanbul ile Kanada'nın Montreal şehirleri arasındaki benzerlik oldukça şaşırtıcı. Eski ve uçuşları karşılamakta güçlük çeken şehir merkezindeki Dorval Havalimanı'nın yerine 2 milyar dolara yapılarak 1975 yılında hizmete açılan Mirabel Havalimanı, Montreal'den bütün uçuşlara ev sahipliği yapmak için açıldı. 70 kilometrekarelik operasyon alanıyla dünyanın en büyük havalimanı olarak hizmete açılan Mirabel Havalimanı şehir merkezine 55 kilometre uzaklıkta bulunması ve ulaşım zorluğu nedeniyle gözden düştü.

Yıllık 50 milyon kapasitesini hiç yakalamayan ve yapımı birinci fazında durdurulan Mirabel Havalimanı, 2004 yılında Dorval Havalimanı'nın ise ismi Montréal-Pierre Elliott Trudeau Uluslar arası Havalimanı'na dönüşerek kapasitesi artırıldı. Merabel ise terk edilmiş kargo havalimanına dönüştürüldü, bugünkü kapasitesi sadece 200 bin yolcu.

Suriye konusu turizm için tehlike taşıyor

Raporda Suriye'deki çatışma ortamının Türk turizmini de olumsuz etkileyeceği ifade edildi. 1991 yılında Birinci Körfez Savaşı ve 2003 yılında Irak'ın istilası ortamlarında Türkiye'ye havayoluyla gelen yolcu sayısı yüzde 32 azaldığı dikkat çekildiği raporda, bu yıllarda Türk Hava Yolları'nın (THY) taşıdığı yolcu sayılarının da yüzde 28 oranında düşüş yaşadığı belirtildi. Suriye'deki çatışma ortamının Türkiye açısından hafife alınmamasının gerektiği belirtilen raporda, "THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'nun da içinde bulunduğu sektörün önde gelen isimlerinin Suriye krizinin operasyonları etkilemeyeceğine yönelik görüşlerine rağmen güvenlik işlemleri nedeniyle iptal edilen uçuşlar ile savaş senaryoları, terörist saldırılar ve yükselen petrol fiyatları gelen turist sayısındaki azalmaya
neden olacaktır" ifadeleri kullanıldı. (Habertürk)

YENİ HAVALİMANI İÇİN BÜYÜK ENDİŞE!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

tr yorumu yazana! ~ 5 yıl önce
okuman yazman yok heralde yada 305 basligini koyduk diye devamini okumamissin şakşakci ne olacak.. adam akilli yoruma bile tahammulunuz yok yuh be!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2 ~ 5 yıl önce
bu bakımlardan yenı termınal beyaz fıl yerıne buyuk balına olacagı asıkardır. en kısa surede, hatta kutahya gıbı rekor surede , ama baglantı yolları ve metro ulasımı ıle ,bıtırılırse bu turk sıvıl havacılıgı ve tasımacılıgı ıcın en buyuk kırılma noktası olacaktır. ıste o zaman thy nın bu sene 1 mılyara yaklasan karı cok daha ust sevıyelere cıkacaktır. cunku ahl dekı yogunluk nedenıyle ucaklar havada beklemede , pıst basında kuyruga gırmekte, hele marmarada lodos oldugunda kısa pıst kapanmakta ve bu bekleme surelerı saatlerı almakta. tabı yakıtın bu kadar pahalı oldugu donemde bu ucaklar bekleme sırasında su yakmadıgı asıkar. sırf bu beklemeler yuzunden thy yıllık 300 mılyon dolar (yanılmıyorsan daha fazla) fazla yakıt harcamaktadır.neyse soun kısası bu termınalın cok dogru bır karar oldugu acıldıgı ılk yılın sonunda anlasılacaktır. sımdıden hayırlı olsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
1 ~ 5 yıl önce
burda yanlıs degerlendırılen nokta thy faktoru. dıger ulkelerde yapılan hava alanlarına baktıgınızda, o ulkelerın zaten cok buyuk hava sırketlerı yok, olsa bıle bu alanları thy nın kullanacagı sekılde kullanma nıyetlerı olmadıgı ıcın atıl kalmıslardır. bu gun thy nın tasıdıgı yolcuların neredeyse % 80 ı transıt yolcudur, yanı ne ıstanbuldan bınerler ucaga , nede ıstanbulda ınerler ucaktan. yanı bu termınalı degıl ıstanbulun kuzeyıne , agrı dagının tepesınede yapsanız thy yolcusunun %80 ı bu durumdan etkılenmeyecektır.bunu rakam olarak soylersek nerdeyse 30 mılyon yolcu.kalan %20 yolcu ıcın ıse su an metro hattı yapımı vardır. olımpıyat stadından kuzeye , kayasehır ustunden yenı termınale gıdecek bır metro yapımı, termınal acılısına yetıstırılırse, ulasım sıkıntısıda cozulmus olur. ayrıca 3 koprunun baglantısı olacak yenı cevre yolu bu termınalın yanından gecmekte. bu yoldan dırk guneye tem e baglantı yolları verılerek , arabayala ulasımda cok kolay olacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ihaleye girenlerin riski mi var ki? ~ 6 yıl önce
İhaleye girenlerin dikkatli olması lazım demişsiniz, ama girenler risk mi alıyor ki?.. Devlet zaten belli sayıda yolcuyu garantiliyor diye biliyorum... aslı riski alan devlet oluyor bu durumda... tabi çok bildiğim konu değil, yanlışım varsa kusura bakmasın kimse... Bununla beraber, şehirden bu kadar uzak bir noktaya yapılan havalimanının ben de çok bir esprisi olduğunu düşünmüyorum, hedefteki tüm kitle transit yolcular olsa bile... genelde şehir merkezinden 40km'den daha uzak olan havalimanları için durum kritik, burada ise 55-60km'den bahsediliyor... Buraya havalimanından önce metro bağlantılı hızlı trenin yerleştirilmesi lazım mesela...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000