26 Kasım 2014, Çarşamba 09:59:00

YENİ APRON PROJESİ NEDEN TAMAMLANMADAN AÇILDI?

Atatürk Havalimanı’ndaki park alanı sorununa yönelik yürütülen çalışmalar sonucu hizmete sokulan yeni apron projesinin tamamlanmadan hizmete sokulduğu ortaya çıktı. Peki, Apron Y neden tamamlanmadan hizmete açıldı? İşte ayrıntılar...
  • A380 gelmek uzere su anda cok gizli gorusmeler devam ediyor. Cok yakinda AHLde goruyor olacagiz
  • yeni park yelerine çekilen bir kaç tanede kulanım dışı uçaklar var çok masraflı park yrlerini bu tip uçaklara kulandırmak hiçte akkılıca değil acilen ne gerekiyorsa yapılıp o hurdalardan kurtumak grekir
  • şu haritanın yüksek çözünürlükle yayınlanması mümkün müdür? hiçbir şey okunmuyor ve anlaşılmıyor.
  • A-380 Geliyor!!

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nün Milli Savunma Bakanlığı’ndan devraldığı 585 bin metrekarelik alanda inşa edilen 26 uçaklık park yeri (Apron Y) geçtiğimiz günlerde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın da katıldığı bir törenle hizmete açılmıştı. Açılışı yapılan Apron Y’nin hızlı çıkış taksi yollarının tamamlanmadan hizmete sokulduğu öğrenildi.

AirportHaber’in edindiği bilgiye göre; Atatürk Havalimanı’ndaki park sorunu çözmek için adımlar atan Devlet Hava Meydanları İşletmesi, Apron Y’yi planlanan çalışmaların tamamı yapılmadan hizmete soktu. Bunun nedeni ise Atatürk Havalimanı’nda yoğun trafiğin olduğu dönemlerde geçici süreyle taksi yollarına dahi park etmek zorunda kalan uçakların olmasıydı. Günlük ortalama iniş-kalkış trafiği 1200 olan Atatürk Havalimanı’ndaki trafiğin aksamadan yapılabilmesi için bu yolun seçildiği belirtildi.

4 adet daha hızlı çıkış taksi yoluyla desteklenecek olan Apron Y ile ilgili çalışmaların, fiziki şartların da uygun olması durumunda 2015 yılının Temmuz ayına kadar gece çalışmalarına yoğunluk verilerek tamamlanması planlanıyor. 267 milyon TL’lik yatırımın yüzde 75’lik kısmı tamamlanırken Atatürk Havalimanı’nın 102 uçaklık mevcut park alanı Apron Y’nin hizmete sonra 128’e yükseldi. Ayrıca genel havacılık terminalinin bulunduğu alanda da ekstra 2 uçaklık park alanı açıldı ve Atatürk Havalimanı 1,5 yıl gibi bir sürede toplam 130 uçaklık park alanına kavuşmuş oldu.

ŞİRKETLER PİSTİN KAPATILMASINI İSTEMEDİ!

Apron Y’nin hızlı çıkış taksi yollarının yapılabilmesi için 05-23 pistinin kapatılması gerektiği ve bunun da havayolu şirketlerini zora sokacağı öğrenilirken, başta Türk Hava Yolları olmak üzere diğer havayolu şirketlerinin de çalışmaların yapıldığı sırada pistin kapatılmaması yönünde görüş bildirdiği de iddia edildi.

Atatürk Havalimanı’na kazandırılan yeni alanlarla birlikte park pozisyonlarının kapasitesi yüzde 27,5 oranında artırılmış oldu. Ancak bu artış, Apron Y’nin yalnızca 05-23 pistinin iki ucundan bağlantı yapılmasından dolayı hava trafiğini rahatlatmadığı öğrenildi.

TENEKE MAHALLESİ’NDE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Öte yandan İstanbul’a inşa edilecek 3. havalimanının yapım süreci tamamlanan kadar olabildiğince genişletilmesi planlanan Atatürk Havalimanı’nda teneke mahallesi olarak bilinen alanda da park alanları açılması için çalışmalar da sürüyor.

Önümüzdeki yaz sezonuna kadar yetiştirilmesi planlanan alanında faaliyete sokulmasıyla Atatürk Havalimanı’nın ekstradan 16 uçaklık park alanına daha sahip olacağı ifade ediliyor. Bu yeni alanlarla birlikte Atatürk Havalimanı’ndaki park alanı sayısı 146’ya yükselecek.

©AirportHaber.com ÖZEL

YENİ APRON PROJESİ NEDEN TAMAMLANMADAN AÇILDI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

İsim / Rumuz ~ 4 yıl önce
A380 gelmek uzere su anda cok gizli gorusmeler devam ediyor. Cok yakinda AHLde goruyor olacagiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çok gezen ~ 4 yıl önce
yeni park yelerine çekilen bir kaç tanede kulanım dışı uçaklar var çok masraflı park yrlerini bu tip uçaklara kulandırmak hiçte akkılıca değil acilen ne gerekiyorsa yapılıp o hurdalardan kurtumak grekir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çözünürlük? ~ 4 yıl önce
şu haritanın yüksek çözünürlükle yayınlanması mümkün müdür? hiçbir şey okunmuyor ve anlaşılmıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
A-380 Geliyor!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000