05 Haziran 2012, Salı 08:45:47

YANLIŞ HESAP BAĞDAT'TAN DÖNECEK Mİ?

Geçtiğimiz hafta Türk Hava Yolları'nda yaşanan eyleme katılanlar için hazırlanan listede, kimi uçucu personel yurt dışında kimisi ise hasta yatağında işten çıkartılma mesajı almıştı. Düzeltmeler hala devam ederken buna rağmen bazı personeller ise deyim yerindeyse arada kaynadı. İşte o personellerin yaşadıkları....
  • thy yolları bence iyi yönetemiyorlar. bize vatan sefer insan değeri bilen .kişiler olmalı
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • teknik bu ulkede asgari ucret 780 lira, peki senin yalakaligini yaptigin hukumet onun icin birsey yapiyormu? isinize gelince asgari ucretle neden kiyasliyorsun ki? afrika ulkelerinde basbaanlar, milletvekilleri ne kadar aliyor o zaman? sen afrika yerine neden avrupa ulkelerini baz almiyorsun o zaman? burada hukumet yalakaligi yapma tamam mi? o afrika ulkelerinde bile grev hakkin vardir.Utanmadan insanlarin isden haksiz atilmalarini savunuyorsun.THYden kesinlikle bir daha bilet almiyorum...
  • tk client e ithafen baska havayolu sirketleriyle kıyaslarken eğer uçtuysan thy nin yaptığı servisi de göz önüne al.özel şirketler suyu bile parayla satarken thy bir bucukluk saatlik uçuşta sıcak yemek servisi veriyor.ayrıca bu mesleğin zorluğunu anlamak yazı yazmakla eşdeğer senin gibiler için ama havada azıcık uçak fazla sallansa yusuf yusuf olup dua etmeye baslarsınız.bırakın insanların maaşına göz dikmeyi gelin o zaman 2000 liraya yapın bu işi alnınınzdan öpeyim sizi çok da iddialıyım.burda cahil cahil konusmak kolay ufkunuzu genişletin biraz insanlar marsa çıktı siz hala maaş konusuyosunuz.

Bir maille iş akitleri feshedilen host ve hostesler yaşadıklarını anlattı...

Vatan gazetesinin haberine göre, havacılık iş koluna grev yasağı getiren düzenlemeye rağmen işi aksattıkları için görevden atılan 300’ü aşkın THY personelinin ‘direniş’i dün bir haftayı doldurdu.

Meclis’te yoğun tartışmalara neden olan ve havacılık iş koluna grev yasağı getiren kanun teklifi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da onaylandı. Ancak THY içindeki fırtına dinecek gibi gözükmüyor. Hava-İş Sendikası ve işten çıkarılan THY personeli “kazanılmış haklarını” Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını belirtiyorlar. Yurtiçindeki mahkemelerden sonuç alınamaması halinde konuyu AİHM’e götürmekte kararlılar.

Grev yasağının gündeme gelmesiyle Hava-İş Sendikası’na bağlı THY personeli iş yavaşlatma eylemi gerçekleştirmiş ve 219 uçuş seferi iptal edilmişti. Eyleme katıldıkları gerekçesiyle 300’ün üzerindeki THY personeline SMS ve e-posta yoluyla işten çıkarıldıklarını belirten mesajlar gönderildi. Elektronik mesajın ardından dün de personele resmi tebligat yapılmaya başlandı. Bir haftadır Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Geliş Terminali’nde nöbet tutan THY çalışanları, işlerine dönmek için mahkemeye gideceklerini söylüyorlar. Gergin oldukları gözlenen çalışanlar, terminalin önüne attıkları taburelerde THY’den gelecek müjdeli haberi bekliyor.

‘İstanbul’da değildim’

8 yıldır hostes olan, 4 yıldır kabin amirliği görevinde bulunan Deniz Pekbaşerdi, sağlık raporu olmasına karşın haksız yere işten çıkarıldığını söylüyor: “THY’nin Ankara personeliyim. İstanbul’da ikamet etmiyorum. İstanbul’daki arkadaşların özverili çalışmadıkları gün eyleme katıldığım gerekçesiyle işten çıkarıldığıma dair mail aldım. Ben o tarihte İstanbul’da değildim. Boyun fıtığı nedeniyle rapor aldım. Yıllardır fazla mesai yaparak çalışıyorum. Aylık uçuş çizelgem değiştiriliyor. Bunca özveriye rağmen, haksız yere işten çıkarılacağım. Hakkımı mahkemede arayacağım.”

‘Raporum var ama...’

THY’de 6 yıldır hostes olarak çalışan Neslihan Seyitler ise “SGK’yla anlaşmalı özel bir hastaneden rapor aldım. Üst solunum yolu enfeksiyonu rahatsızlığım nedeniyle ilaçlarım yazıldı. Hepsi belgeli. Basın açıklaması yapılan gün evde yatıyordum. Yataktan çıkamaz haldeydim. Hiçbir şekilde iş yavaşlatma eylemine katılmadım. Buna rağmen ‘İzinsiz gösteriye katıldığım’ gerekçesiyle işten çıkarılma tebligatı aldım” diyor.

‘Hakkımızdan olduk’

2 yılık hostes Seda Küçükverdi, dış hatlarda nöbet tutan hosteslerden. Küçükakverdi, “İş akdim fesh edildi. Hak ararken hakkımızdan olduk. Bundan sonra ne olacak bilmiyorum. Hakkımı alana kadar burada nöbet tutmaya devam edeceğim. İşten çıkarılmamı gerektirecek bir neden yok. Resmen günah keçisi seçildik” derken; erkek kabin memuru Mehmet Fatih Akguş ise şunları söyledi: “İşten çıkarıldığım yönünde ilk mesaj, mail yoluyla 29 Mayıs tarihinde geldi. Resmi tebligat ise bugün yapıldı. Tebligat kağıdım eve gelmiş. Ailemden öğrendim. Raporlu olup, hiçbir gösteriye katılmama rağmen işten çıkarılacağım. Basın açıklaması yapılan gün havalimanı yakınında bile değildim. Rahatsızlığım nedeniyle evde yatıyordum. Raporumu yönetime verdim. Çok üzgünüm. Hiç haketmediğim bir durumla karşı karşıyayım. Haklarımı yasal yoldan almak için mücadele edeceğim.”

“Kızım kriz geçirdi”

İşten çıkarılan kızı için havalimanında nöbet tutan Gülçin Beytaş ise kızının ciddi sağlık sorunu yaşadığını dile getirdi: “7 gündür burada nöbetteyim. Kızım 2.5 yıldır THY’de hosteslik yapıyor. Hem kızım için hem de diğer çocuklar için nöbet tutuyorum. Hak yenmesin istiyorum.” 

Yaşananların ardından Türk Hava Yolları SMS yoluyla işten çıkartılanlardan bazı personellere yanlış SMS gönderdiğini kabul etmiş, yaklaşık 40 kadar personeli tekrar göreve çağırmıştı.

Bugün yapılacak Hava-İş - THY görüşmesinin ardından geride kalan işten çıkartılmış personellerin durumunun da belli olacağı öğrenildi.,

YANLIŞ HESAP BAĞDAT'TAN DÖNECEK Mİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

parslar78 ~ 6 yıl önce
thy yolları bence iyi yönetemiyorlar. bize vatan sefer insan değeri bilen .kişiler olmalı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tk client isimli yorumbaz iyi dinle ~ 6 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
teknik`e cevap ~ 6 yıl önce
teknik bu ulkede asgari ucret 780 lira, peki senin yalakaligini yaptigin hukumet onun icin birsey yapiyormu? isinize gelince asgari ucretle neden kiyasliyorsun ki? afrika ulkelerinde basbaanlar, milletvekilleri ne kadar aliyor o zaman? sen afrika yerine neden avrupa ulkelerini baz almiyorsun o zaman? burada hukumet yalakaligi yapma tamam mi? o afrika ulkelerinde bile grev hakkin vardir.Utanmadan insanlarin isden haksiz atilmalarini savunuyorsun.THYden kesinlikle bir daha bilet almiyorum...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
tk client e ithafen baska havayolu sirketleriyle kıyaslarken eğer uçtuysan thy nin yaptığı servisi de göz önüne al.özel şirketler suyu bile parayla satarken thy bir bucukluk saatlik uçuşta sıcak yemek servisi veriyor.ayrıca bu mesleğin zorluğunu anlamak yazı yazmakla eşdeğer senin gibiler için ama havada azıcık uçak fazla sallansa yusuf yusuf olup dua etmeye baslarsınız.bırakın insanların maaşına göz dikmeyi gelin o zaman 2000 liraya yapın bu işi alnınınzdan öpeyim sizi çok da iddialıyım.burda cahil cahil konusmak kolay ufkunuzu genişletin biraz insanlar marsa çıktı siz hala maaş konusuyosunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000