13 Mart 2009, Cuma 08:34:44

Vorteks şüphesi büyüyor!

Türk Hava Yolları'nın Amsterdam düşen uçağıyla ilgili iddialar yavaş yavaş netlik kazanmaya başlıyor. Schiphol Havalimanı'nda alınan karar da, kazaya kuyruk türbülansı olarak da bilinen 'vorteks'in neden olabileceği iddialarını doğrular nitelikte...
  • http://www.sebbi.de/wp-content/uploads/2008/10/bluetooth_flugzeug.jpg Resimin tercümesi: Yeni bir cihaz bulunmuştur. Cihaz: Airbus A310 Otomatik konfigürasyon´a başlanılsınmı? Evet Yarıda bırakmak (kesmek)
  • Sayın Onur Baştürk nasıl Yazar olmuş, ben şimdi onu merak ediyorum. Hani insan atarda, ama bu kadar da atmaz. Pes vallahi. O vakit ben şimdi Obama Barrack´ı arayıp hemen bildiri vereyim. Cep telefonları uçak düşürüyormuş diye.O da yetkililere söylesin Airforce One´ın içindeki ne kadar WLAN, UMTS ve GPS var ise, hepsini çıkarttırsın. – Sağ olsun Onur Bey, uzun zamandır bu kadar gülmemiştim. Ayrıca size´de Hürriyet´te ki yazıyı bizimle paylaştıgınız için teşekkür ederim, yoksa biz Hürriyet´i hala bir Gazete bilecektik. Meğersem komedi dergisiymiş. Daha nelere şahit olacağız, bekleyelim ve görelim ;-))) Bu arada sorunuzu unutacaktım nerdeyse: Yok öyle bir şey, saçma sapan bir yazı. Bir resmin link´i ni veriyorum, komiklik olsun diye
  • pilot kokpitteyken cep telefonuyla konuşuyor.. hosteslerin birçoğunun uçuşta telefonları açık...
  • Bugün Hürriyet yazarlarından Onur Baştürk köşenin bir bölümünde bu konuya yer ayırmış. Özetliyorum: Bir arkadaşı THY'nin IST-Malatya seferini yapan uçağa bindiğinde pilot yaklaşık 20 dk boyunca cep telefonunun uçağa verebileceği zararlardan söz etmiş, uçuştan sonra nedenini sorduklarında da yazarın arkadaşının kulağına "Amsterdam kazasının asıl nedeninin uçuş sırasında açık olan bir cep telefonu olduğunu, bütün pilotların bunu bildiğini ve saklı tuttuklarını çınlatmış.. Ne kadar doğrudur bilmiyorum ama radyo altimetre hatasından söz ediliyor ve cep telefonu... Tabiki yorum uzmanların.

Karakutu, suçluyu 'kule' olarak işaret etti. Kulenin, uçağı gerekenden yüksek ve hızlı şekilde dev türbülanslar oluşturan Boeing 757'inin ardından piste yaklaştırdığı ortaya çıktı. 'Vorteks 2 dakikada yok olur' tezini savunan Hollanda ise suçunu itiraf eder gibi bu süreyi 4 dakikaya uzattı.

Hollanda'nın Başkenti Amsterdam'daki Schiphol Havalimanı'na inişe geçtiği sırada kırıma uğrayan THY uçağının karakutu kayıtlarının ilk çözümleri, suçlunun kule olduğunu gözler önüne serdi. Vorteks iddiasını kazanın ilk gününden itibaren özenle gizleyen Hollanda ise 'Türbülans etkisi 2 dakikada yok olur' tezini yalanlayarak, iniş aralığını 4 dakikaya çekti.

Vorteks şüphesi büyüyor!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Misafir ~ 9 yıl önce
http://www.sebbi.de/wp-content/uploads/2008/10/bluetooth_flugzeug.jpg Resimin tercümesi: Yeni bir cihaz bulunmuştur. Cihaz: Airbus A310 Otomatik konfigürasyon´a başlanılsınmı? Evet Yarıda bırakmak (kesmek)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Sayın Onur Baştürk nasıl Yazar olmuş, ben şimdi onu merak ediyorum. Hani insan atarda, ama bu kadar da atmaz. Pes vallahi. O vakit ben şimdi Obama Barrack´ı arayıp hemen bildiri vereyim. Cep telefonları uçak düşürüyormuş diye.O da yetkililere söylesin Airforce One´ın içindeki ne kadar WLAN, UMTS ve GPS var ise, hepsini çıkarttırsın. – Sağ olsun Onur Bey, uzun zamandır bu kadar gülmemiştim. Ayrıca size´de Hürriyet´te ki yazıyı bizimle paylaştıgınız için teşekkür ederim, yoksa biz Hürriyet´i hala bir Gazete bilecektik. Meğersem komedi dergisiymiş. Daha nelere şahit olacağız, bekleyelim ve görelim ;-))) Bu arada sorunuzu unutacaktım nerdeyse: Yok öyle bir şey, saçma sapan bir yazı. Bir resmin link´i ni veriyorum, komiklik olsun diye

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
pilot kokpitteyken cep telefonuyla konuşuyor.. hosteslerin birçoğunun uçuşta telefonları açık...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Bugün Hürriyet yazarlarından Onur Baştürk köşenin bir bölümünde bu konuya yer ayırmış. Özetliyorum: Bir arkadaşı THY'nin IST-Malatya seferini yapan uçağa bindiğinde pilot yaklaşık 20 dk boyunca cep telefonunun uçağa verebileceği zararlardan söz etmiş, uçuştan sonra nedenini sorduklarında da yazarın arkadaşının kulağına "Amsterdam kazasının asıl nedeninin uçuş sırasında açık olan bir cep telefonu olduğunu, bütün pilotların bunu bildiğini ve saklı tuttuklarını çınlatmış.. Ne kadar doğrudur bilmiyorum ama radyo altimetre hatasından söz ediliyor ve cep telefonu... Tabiki yorum uzmanların.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000