20 Mayıs 2010, Perşembe 13:40:35

VE THY'DE GREV KARARI ALINDI

Hava-İş sendikasınca yapılan basın açıklmasında THY 22. Dönem toplu iş sözleşmesi ile ilgili oluşan uyuşmazlıkla ilgili 'Grev Kararı'nın alındığı duyuruldu.
  • 2.pilot maasi gercekten az kalıyor 12bin tl net alıyoruz yatılarla beraber 13-14 arası oluyor yüzde 20lik bir düzenlemeyle sorun hallolur 15bin net olsa sorun olmaz
  • thy içinde birazcık hakkınız oldugunu düsünseydiniz dalga gecercesine isteklerde bulunmaz orta yolu bulurdunuz. siz sadece thy içeriden yıpratmak adına kullanılan piyonlarsınız. thy marka olmak adına yapması gerekeni yapmıstır sponsorluklarıyla. bu sponsorluklarla reklamdan elde edilen gelirlerle maaşlarınız vermiyorlarmı? thy sesleniyorum thy tamamını özellestirinde sonraki yıllarda nasıl haklarını arayacaklar yada ellerindekilere nasıl sahip cıkacaklar görelim...
  • yer personeli olarak çalışan arkadaşlarında haklarını yememek lazım. milyonlarca yolcu, yüzlerce uçuş ve 100 küsür uçak. bu yoğun yolcu, uçak ve uçuş hatını başarı ile ve özveri ile yönetmek zor iş. çok büyük başarılara imza atıyorlar. şoföründen genel müdürlük personeline kadar herkes çok büyük özveriler gösteriyorlar. bütün uçakların zamanında ve eksiksiz havalanması gerek ve onlar bu işi başarıyorlar. insanları beraberlerindeki bagajlarla uçağa bindirmek onlarca seferi düzenlemek ve bu seferlerin aksamadan sağlanmasıda onların işi. yani herkesin aklında kaldığı gibi THY sadece pilotların ve kabin memurlarının görev yaptığı bir kuruluş değil. THY yek vücut ve güçlü bir şirkettir. Bunlarında üstesinden gelir. Hayırlı günler buda son artık.
  • Thy yönetiminin başarısını da görmemek onlara haksızlık olur. şirketin mali açıdan ilerlemesi ve filo yapısını genişletmesi büyük bir başarı. Sayın Temel Kotil çok bnaşarılı bir yönetici ve ileri görüşlü bir insan. kendisini tebrik ediyorum ve saygı duyuyorum. Sorunu kişiselleştirmemek lazım. sonuçta kendisi bir şirket yöneticisi ticari bir kuruluşun başında olarak görevi olarak kar odaklı olmak zorunda çalışanlarda kendileri açısından hakkettiklerini istemek durumunda. bence dışardan yorum yapıp galeyana gelip bilmeden içinde olmadan yorumlar yapılmamalı. hataya düşmektense susmak bazen daha etik olur. çalışanları ve yöneticileriyle THY bu işi kendileri çözmelidir. Tüm THY çalışanlarına ve yöneticilerine saygılar ve güvenli uçuşlar.

Hava-İş tarafından yayınlanan basın açıklamasında şöyle denildi:

Değerli Basın ve Kamuoyuna;

GREV KARARIMIZ 21 Mayıs 2010 Cuma Günü Saat 12.30 da THY Genel Müdürlüğü Önünde Yapılacak Basın Açıklaması ile İŞVERENE TEBLİĞ EDİLECEKTİR.

19 Ocak 2010 tarihinden bu yana sürdürdüğümüz, THY A.O 22. Dönem toplu iş sözleşmesinde, resmi arabulucu raporunun verildiği 10 Mayıs 2010 tarihinden bu yana işveren yetkilileri ile yapılan görüşmelerde üyelerimizin temel taleplerini karşılayan bir yaklaşım oluşmamıştır.

Bu nedenle yasal prosedür gereği sendikamız 20.05.2010 tarihinde GREV KARARI almıştır.

Sendikamızın bugün toplanan Genel Merkez ve Şube Kurulları ile Temsilciler Kurullarının aldığı ortak kararlar aşağıdaki gibidir.

• Kurullarımız sendikamızın bugüne kadar yürüttüğü toplu iş sözleşme görüşmelerinde izlediği politikayı onaylamış, Grev Kararı alınması ve Grev Kararının uygulanması konusunda gerekli prosedürlerin gecikmeden yerine getirilmesini kararlaştırmıştır.

• Bu genel karar çerçevesinde GREV KARARININ bugün itibarı ile alınarak 21 Mayıs 2010 tarihinde işverene tebliğ edilmesi, oybirliği ile kabul edilmiştir.

• Kurullarımız, sendikamızın uzlaşı talep eden sağduyulu yaklaşımının, büyük bir yanılgı olarak, işverence bir zaaf olarak gibi algılandığını görmektedir.

• İşverenin algı bozukluğu sonucu oluşan yanlış politikası nedeniyle, bu noktadan sonra şirketin uğrayacağı zararlar ve olumsuzluklar konusunda sorumlu olmayacağımızı kamuoyumuzun bilgisine bir kez daha sunuyoruz.

• Kurullarımız, yabancı ülkelerin spor kulüplerine ve film yıldızlarına milyonlarca dolar sponsorluk parası aktaran, Türkiye’de Kurumlar Vergisi 29. ‘su olan ve kasasında bulundurduğu nakit para ile ülkemizde 11 sırada bulunan bir şirketin, büyümesinin temel unsuru olan çalışanların haklarının verilmesi yerine, GREV’i tercih etmesini personeline büyük bir saygısızlık olarak görmekte ve kınamaktadır.

• Kurullarımız Anayasal demokratik haklarının kullanılması yönünde sendikamıza karşı oluşturulacak anti-demokratik zorlama ve baskılara karşı sonuna kadar karşı konulacağını kamuoyuna bir kez daha duyurmaktadır.

• Kurullarımız bu noktadan sonra, işverenin uzlaşmaz tavrına karşı üyelerimizin ÖZVERİSİNİN ASKIYA ALINMASINI kararlaştırmıştır. Tüm üyelerimiz bu karara uyarak THY çalışanının gerçekte nasıl bir değere sahip olduğunu hem işverene hem kamuoyuna gösterecektir.

Grev Kararı alınması ile ilgili oluşan uyuşmazlıklar ile ilgili açıklamalar ayrıca kamuoyunun bilgisine ayrıntılı olarak sunulacaktır.

Saygılarımızla.

HAVA-İŞ GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

VE THY'DE GREV KARARI ALINDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (82)

Misafir ~ 8 yıl önce
2.pilot maasi gercekten az kalıyor 12bin tl net alıyoruz yatılarla beraber 13-14 arası oluyor yüzde 20lik bir düzenlemeyle sorun hallolur 15bin net olsa sorun olmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
thy içinde birazcık hakkınız oldugunu düsünseydiniz dalga gecercesine isteklerde bulunmaz orta yolu bulurdunuz. siz sadece thy içeriden yıpratmak adına kullanılan piyonlarsınız. thy marka olmak adına yapması gerekeni yapmıstır sponsorluklarıyla. bu sponsorluklarla reklamdan elde edilen gelirlerle maaşlarınız vermiyorlarmı? thy sesleniyorum thy tamamını özellestirinde sonraki yıllarda nasıl haklarını arayacaklar yada ellerindekilere nasıl sahip cıkacaklar görelim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
yer personeli olarak çalışan arkadaşlarında haklarını yememek lazım. milyonlarca yolcu, yüzlerce uçuş ve 100 küsür uçak. bu yoğun yolcu, uçak ve uçuş hatını başarı ile ve özveri ile yönetmek zor iş. çok büyük başarılara imza atıyorlar. şoföründen genel müdürlük personeline kadar herkes çok büyük özveriler gösteriyorlar. bütün uçakların zamanında ve eksiksiz havalanması gerek ve onlar bu işi başarıyorlar. insanları beraberlerindeki bagajlarla uçağa bindirmek onlarca seferi düzenlemek ve bu seferlerin aksamadan sağlanmasıda onların işi. yani herkesin aklında kaldığı gibi THY sadece pilotların ve kabin memurlarının görev yaptığı bir kuruluş değil. THY yek vücut ve güçlü bir şirkettir. Bunlarında üstesinden gelir. Hayırlı günler buda son artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Thy yönetiminin başarısını da görmemek onlara haksızlık olur. şirketin mali açıdan ilerlemesi ve filo yapısını genişletmesi büyük bir başarı. Sayın Temel Kotil çok bnaşarılı bir yönetici ve ileri görüşlü bir insan. kendisini tebrik ediyorum ve saygı duyuyorum. Sorunu kişiselleştirmemek lazım. sonuçta kendisi bir şirket yöneticisi ticari bir kuruluşun başında olarak görevi olarak kar odaklı olmak zorunda çalışanlarda kendileri açısından hakkettiklerini istemek durumunda. bence dışardan yorum yapıp galeyana gelip bilmeden içinde olmadan yorumlar yapılmamalı. hataya düşmektense susmak bazen daha etik olur. çalışanları ve yöneticileriyle THY bu işi kendileri çözmelidir. Tüm THY çalışanlarına ve yöneticilerine saygılar ve güvenli uçuşlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000