17 Temmuz 2008, Perşembe 07:49:03

Ve Pilot Bahadır Altan konuştu

Bahadır Altan’ın iş akdi feshedildi. Gerekçe ise “Uçağa erken gelen AKP yöneticilerinin de bulunduğu VIP yolcularını bekletmek.”
  • O PİLOT BAŞLIĞINI ATMAYIN ÇÜNKÜ O NE BİR PİLOT NEDE BİR KAPTAN O SADECE İŞÇİ ARTIK...KAPTANLIK BÖYLE İNSANLARIN YAPAMAYACAĞI KADAR ŞEREFLİ VE KUTSAL BUNU TAŞIYAMAYANLAR ER YADA GEÇ TARİHE GÖMÜLÜRLER.
  • Allah da görmeyi bilen herkes de senin yanında haksızlıklar yalandır gerçek olan hak edilendir
  • ben şuanda amerikada f/o olarak bir şirketde uçmaktayım.bahadır kaptanımıza yapılanları okudum ve çok üzüldüm.gerçekten çok büyük bir saçmalık thy yönetimine ders vermek amaçlı bütün pilot arkadaşların grev yapması gerektiğini düşünüyorum bu haksızlıktan dolayı çünkü bu gün bahadır kaptanımız başına gelenler herkezin başına gelebilir.
  • artık kanarya sevenler derneği felsefesinden çıkıp pilotları bu gibi kişilerden korumaya yönelik çalışmalarını hızlandırki size olan inancımız ve güvenimiz artsın her gelen kaptanı suçlarsa artık otobüsle seyahat ederler bunu hatırlatmanın zamanı geldi bu bir hava taşıtı ve gerekli önlemler alınmalı havada frene basıp durmuyor yada tornistan yok bu gemici müsteşara kim anlatacak bunu tabiiki ben değil siz gerekli dersi vermeniz lazım yoksa size güvenimiz kalmaz saygılar yeni başkanımız belki bize iyi haber verir artık hepimiz bahadırız yapmazsanız hiç bahadır kalmaz varanla iyi yolculuklar

THY’nin tecrübeli pilotlarından ve Hava İş yöneticisi Bahadır Altan’ın iş akdi, 8 Temmuz’da jet hızıyla feshedildi. Gerekçe ise “Uçağa erken gelen AKP yöneticilerinin de bulunduğu VIP yolcularını bekletmek.”

Kaptan Pilot Altan’ın iş akdine son verilmesinin altında yatan asıl nedeninin ise Altan’ın THY’nin geçen yılki grevinde aktif olarak görev alması gösteriliyor. Kaptan Pilot Bahadır Altan, 1 Temmuz’da meydana gelen olayla ilgili şunları söyledi: “Olayın meydana geldiği sefer, ekibim ve benim 4’ncü uçuşumuz olacaktı. Saat 05.00’ten beri uçuyorduk ve yemek yeme fırsatımız olmamıştı. Uçuş 13.05’teydi ve istasyon müdürüne yolcuları uçağa 5 dakika geç almalarını ilettim. Zaten uçağa kapton pilot izin vermedikçe yolcu alınamaz. Ve bir kuraldır, uçağa önce ekonomi yolcuları son olarak da VIP yolcular alınır. Ekibim tam yemeğini yerken, 6-7 VIP yolcusu geldi. Uçağın, motorları çalışmadan klima sistemini devreye sokan APU cihazı da bozuktu. Ben de yolculardan daha konforlu ve klimalı olan salonda bekmelerini rica ettim. Bunu söylerken de birçok kez özür diledim. Aksi taktirde klimalar çalışmadan ya uçakta diğer yolcuları bekleyeceklerdi ya da klima salonda. İlginçtir, hiçbir yolcu itiraz etmedi ve klimalı salona geçti.”

Jet soruşturma

Ancak yolcular ’önemli kişilerden’oluşuyordu. Aralarında Ulaştırma Bakanlığı Denizcilik Müsteşarı’nın da bulunduğu AKP’li yöneticiler bulunuyordu. Kaptan Pilot Altan, 7 Temmuz’da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün hakkında soruşturma başlattığını söyledi: “Aslında bu şirketin içişlerine karışmakla eşdeğerdi. Gittim, durumu anlattım. Kaptan pilotun onayı olmadan uçağa yolcu alınmaması uçuş kurallarındandır. Ben de sadece uçuş kuralını uyguladım. Ancak 8 Temmuz’da iş akdimin bildirimli feshedildiğini öğrendim. Yani tazminatım jet hızıyla ödenip, şirketle ilişiğim kesilmişti. Oysa uçuş kurallarını ihlal etmiş olsam, Uçuş Kurulu’na ya da Disiplin Kurulu’na sevkedilmem ve suçluysam da tazminatsız olarak işime son verilmesi gerekirdi. İşten çıkartıldıktan 1 gün sonra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü olayın şahitlerini dinlemek için davet etmiş. Ben uçuş kuralları neyi emrediyorsa onu yaptım, meslek onurunu satmadım. Ama THY hepimizin oto-pilot olmasını istiyor.”

“Köle pilot istiyorlar”

Kaptan Pilot Altan işe iade davası açacağını söyledi: “Amacım işe geri dönmek değil. Kamuoyuna doğruları anlatmak. THY’nin hedefi kaptanları sindirmek. VIP’e kul köle olan pilotlar olsun istiyorlar. Ama pilotlar olarak bizler bu baskılara boyun eğmeyeceğiz. Zaten benim işten çıkartılma nedenim geçen yılki grevde aktif görev almamdı. Yıllar önce bir pilotumuz alanı pas geçip yedek meydana indiği için ceza almıştı. Ardından Diyarbakır’da, Van’da ve Gaziantep’te alanı pas geçmesi gerekirken pilotlar inişi zorladığı için kazalar meydana geldi. Uçuş güvenliğinde kaptan pilotların otoritesi hayati önem taşır. Bu yıkılmak isteniyor.”

Vatan

Ve Pilot Bahadır Altan konuştu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

skycat ~ 10 yıl önce
O PİLOT BAŞLIĞINI ATMAYIN ÇÜNKÜ O NE BİR PİLOT NEDE BİR KAPTAN O SADECE İŞÇİ ARTIK...KAPTANLIK BÖYLE İNSANLARIN YAPAMAYACAĞI KADAR ŞEREFLİ VE KUTSAL BUNU TAŞIYAMAYANLAR ER YADA GEÇ TARİHE GÖMÜLÜRLER.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
akraba ~ 10 yıl önce
Allah da görmeyi bilen herkes de senin yanında haksızlıklar yalandır gerçek olan hak edilendir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuz ~ 10 yıl önce
ben şuanda amerikada f/o olarak bir şirketde uçmaktayım.bahadır kaptanımıza yapılanları okudum ve çok üzüldüm.gerçekten çok büyük bir saçmalık thy yönetimine ders vermek amaçlı bütün pilot arkadaşların grev yapması gerektiğini düşünüyorum bu haksızlıktan dolayı çünkü bu gün bahadır kaptanımız başına gelenler herkezin başına gelebilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hv.cı ~ 10 yıl önce
artık kanarya sevenler derneği felsefesinden çıkıp pilotları bu gibi kişilerden korumaya yönelik çalışmalarını hızlandırki size olan inancımız ve güvenimiz artsın her gelen kaptanı suçlarsa artık otobüsle seyahat ederler bunu hatırlatmanın zamanı geldi bu bir hava taşıtı ve gerekli önlemler alınmalı havada frene basıp durmuyor yada tornistan yok bu gemici müsteşara kim anlatacak bunu tabiiki ben değil siz gerekli dersi vermeniz lazım yoksa size güvenimiz kalmaz saygılar yeni başkanımız belki bize iyi haber verir artık hepimiz bahadırız yapmazsanız hiç bahadır kalmaz varanla iyi yolculuklar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000