17 Eylül 2010, Cuma 10:45:03

VE O İSTANBUL'A GELİYOR!

Avrupalı imalatçı Airbus’ın tasarladığı dünyanın en büyük yolcu uçağı A380, 30 Eylül’de Airex Sivil Havacılık Fuarı’na katılmak için İstanbul’a geliyor.
  • Bu uçağın ACN' ine baktın mı hiç ? google' dan baksan yeter. İster inan ister inanma ama 97 veriliyor. 18/36' nın PCN' i ise 100. Anlayacağınız çok rahat iner de kalkar da. TWY genişlik ve PCN' i uygun olmasa geçen sefer de gelmezdi. Ayrıca istersen resme de bir bak: ana dikmelerde 24 tane lastik var. SIWL hesaplarsan bu uçağın lastik başına düşen ağırlık %5 ön dikmeye çıkınca 20 tona denk geliyor. Bu aynı figür, B747-400' de 25 ton. Biraz bilinçli atıp tutun lütfen.
  • yolcu ve hizmet değil zaten pist kaldırmıyor tam kapasitede dolu iken bu uçağı o yüzden kesin görmelisin :)
  • bu fuara kesin gitmeliyim. bu uçak bize 5 seneden önce gelmez gelemez. o altyapı ve yolcu potansiyeli de yok zaten.
  • daha oncede geldı gezdım ıcını hıcde sıkıntı olmadı gezen butun turklerde parcasını almadı hersey yerınde ıdı sende sıkıntı var galıba arkadasım:)))
Gösteri uçuşu yaparak fuarı selamlaması planlanan uçak, 5 saat Atatürk Havalimanı’nda kalacak. Saat 13.00’te Atatürk Havalimanı’na inecek iki katlı, 550 yolcu kapasiteli A380, ikinci kez İstanbul’u ziyaret etmiş olacak. Daha önce 29 Ekim 2007’de Çin dönüşü Atatürk Havalimanı’na gelen uçağı görmek üzere binlerce kişi Yeşilköy ve Florya’ya akın etmişti. Airbus İstanbul’a test uçuşlarında kullanılan prototip uçağı getirmeyi planlıyor.

Liste satış fiyatı 230 milyon dolar olan A380, bugüne kadar dünyanın önde gelen 16 havayolu şirketinden toplam 234 adet sipariş aldı. Bunlardan 36’sı Singapur, Emirates, Quantas, Air France ve Lufthansa’ya teslim edildi.

Dört motorlu olan, yolcu kapasitesi 550’ye kadar çıkabilen uçak, düşük uçuş maliyetleri ile uzun menzilli seferlerde kullanılıyor.

THY de büyük uçak alacak

Türk Hava Yolları da (THY), büyük uçak almak üzere görüşmeler yapıyor. Airbus’tan A380, Boeing’ten de 747-8 için teklif alan THY, 5 veya 6 büyük uçağı filosuna katmayı hedefliyor. Büyük gövdeli uçakların, THY’nin uzun menzilde yüksek doluluğa sahip New York, Bangkok gibi hatlarda kullanılması planlanıyor.
Airbus, Airex Sivil Havacılık Fuarı için Türkiye’nin de ortak olduğu askeri nakliye uçağı A400M’i de getirmeyi planlıyor. Halen test çalışmaları süren uçağın teslimatları önümüzdeki yıl başlayacak. Türk Hava Kuvvetleri, Fransa’nın ardından A400M’in ikinci kullanıcısı olacak. Uçağın tasarım ve imalatında Türk şirketleri ve mühendisleri de görev alıyor.

Bölgenin en büyük fuarı

Kapılarını 30 Eylül’de açacak Airex Sivil Havacılık Fuarı, şu ana kadar kesinleşen 45 uçak katılımı ile Doğu Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük, Avrupa’nın ise 3’üncü büyük sivil havacılık organizasyonu konumuna ulaştı. 1996’dan itibaren iki yılda bir gerçekleştirilen fuar, Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Apronu’nda 3 Ekim’e kadar açık olacak. 42 ülkeden 151 şirketin katılacağı fuarda yeni nesil yolcu uçakları ve iş jetleri sergilenecek.

(Hürriyet)
VE O İSTANBUL'A GELİYOR!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

Misafir ~ 8 yıl önce
Bu uçağın ACN' ine baktın mı hiç ? google' dan baksan yeter. İster inan ister inanma ama 97 veriliyor. 18/36' nın PCN' i ise 100. Anlayacağınız çok rahat iner de kalkar da. TWY genişlik ve PCN' i uygun olmasa geçen sefer de gelmezdi. Ayrıca istersen resme de bir bak: ana dikmelerde 24 tane lastik var. SIWL hesaplarsan bu uçağın lastik başına düşen ağırlık %5 ön dikmeye çıkınca 20 tona denk geliyor. Bu aynı figür, B747-400' de 25 ton. Biraz bilinçli atıp tutun lütfen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
yolcu ve hizmet değil zaten pist kaldırmıyor tam kapasitede dolu iken bu uçağı o yüzden kesin görmelisin :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bu fuara kesin gitmeliyim. bu uçak bize 5 seneden önce gelmez gelemez. o altyapı ve yolcu potansiyeli de yok zaten.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
daha oncede geldı gezdım ıcını hıcde sıkıntı olmadı gezen butun turklerde parcasını almadı hersey yerınde ıdı sende sıkıntı var galıba arkadasım:)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000