06 Aralık 2010, Pazartesi 14:32:13

"UÇAKTAN ZORLA İNDİRDİLER"

Malatya’dan İstanbul’a gelmek isterken yanında refakatçisi olmadığı için uçaktan indirildiğini iddia eden görme engelli Kenan Önalan, THY hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.
  • Arkadaşlar, havacılık kurallarını siz biliyor olabilirsiniz. Fakat yolculardan birini refakatçı tayin etme hakınız olduğunu düşünmüyorum. Her hangi bir problemde bu yolcu olan refakatçı mı yardımcı olabilir, yoksa kabin memurumu. bu arkadaş refekatçı tayin edilmesine karşı çıkmıyor, yolculardan birinin refakatçı olarak atanmasına karşı çıkıyor. Niye kabin memuru refakatçı olarak tayin edilmiyor. Ayrıca kurallar insanları incitiyor ise değiştirilebilir. Bu arkadaş da zaten bu yönde karar alınması için dava açıyor, para kazanmak için değil, fazla basite almayın bu durumu, ajitasyon filan da yok. Bu ajitasyon lafınıza karşı çok ağır kelimeler kullanabilirim, fakat kaldıramazsınız, bu yüzden burada bitiriyorum.
  • KURAL HERKES İCİNDİR. SAYIN ONALAN DAVA ACMADAN ONCE KURALLARI OKUSAYDI DAHA İYİ OLURDU. THY ONUN HAYATIYLA OYNAMASINA MÜSADE ETMEMİS , KURALI UYGULAMIS. EVACUATION ESNASINDA KENDİSİNE NASIL YARDM EDİLECEGİNİ DUSUNMUS MU?
  • Seyehat edenin kim olduğu önemli değil ama eğer görme engelli olarak yalnız başına yaşabiliyorsa, aynı engeliyle uçabilmeli de kaldıki görme engelliler refakatçısı olmadan uçamaz diye bir kural yoktur.Hiç tanımadığı birini de refakatçı olarak kabul etmek zorunda da değil bence ...Ben THY'nin yalnız seyehatinden dolayı değil de yaptığı başka bir şeyden dolayı yolcuyu indirmiş olabileceğini düşünüyorum
  • THY YANLIŞ BİŞİ YAPMAMIŞ BEN OLSAM THY NİN YERİNDE KARŞI DAVA AÇARDIM BU YOLCUYA UÇUŞU AKSATTI DİYE....HER VATANDAŞ KURALLARA UYMAK ZORUNDADIR BU YOLCU YALAN YERE DEMAGOJİ YAPIYO....
Görme engelli Kenan Önalan, 7 Ağustos 2010 tarihinde Malatya-İstanbul seferini yapan uçağın kaptanı ve yetkili uçuş ekibinin “ayrımcılık suçundan” cezalandırılmalarını istedi.

7 Ağustos’ta Malatya’dan İstanbul’a gelmek isterken yanında refakatçisi olmadığı için bindiği uçaktan 3-4 kişi tarafından zorla indirildiğini iddia eden Başbakanlık Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müşaviri görme engelli Kenan Önalan, THY yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması yapan Önalan, 7 ağustos 2010 Cumartesi sabahı Malatya’dan İstanbul’a gelmek için havaalanına gittiğini belirterek, “Havaalanında check in işlemlerini yaptırdım. Oradaki personeller uçaktaki kabin yetkililerine görme engelli biri olduğunu bildirdiler. Ama benim refakatçi yolcu kabul etmediğimi bu nedenle ne yapmaları gerektiğini soruyorlardı. Uçağa bindim ancak koltuğa oturmadan pilot, bu şekilde kabul edemeyeceklerini söyledi. Bunun üzerine sağımdan ve solumdan olmak üzere 3-4 kişi beni aşağı uçaktan zorla indirdiler. Uçaktaki o halimi düşünemezsiniz. Aşağılanmış bir şekilde insanların içinde 3-4 kişi tarafından aşağı indirildim. Bu çok kötü bir duygu” şeklinde konuştu.

Önalan basın açıklamasının ardından savcılığa avukatı aracılıyla suç duyurusunda bulundu. Dilekçede, Kenan Önalan’ın çocukken görme duyusunu kaybettiği, Boğaziçi Sosyoloji bölümünden mezun olduğu, senelerce Amerika’da yaşadığı ve öğrenim gördüğü, yurt içinde ve yurt dışında profesyonel olarak dalgıçlık yaptığı halen de Başbakanlık Basın Halkla İlişkiler Muşavirliğinde görevli olduğu belirtildi.

Dilekçede, Önalan’ın 7 Ağustos 2010 tarihinde THY’nin 2631 sefer sayılı uçağı ile Malatya’dan İstanbul’a uçmak istediği ancak havaalanındayken BLND (hareket kapsamı kısıtlı yolcular) olmasından ötürü refakatsiz uçamayacağı bilgisinin verildiği belirtildi. Önalan’la aynı uçakta seyahat eden bir sivil yolcunun refakatçi olarak tayin edildiğinin belirtildiği dilekçede, Check İn işlemi yapıldıktan sonra Önalan’ın uçağa bindiği, uçak içerisinde sivil refakatçi kabul etmediğini belirttiği, bu durumun kendisini incittiğini söylediğini, şirketin illa bir refakatçi tayin etmek istiyorsa görevli kabin memurunun refakatçi olarak tayin edilmesi gerektiğini söylediği belirtildi.

Dilekçede bu durumun sorumlu kaptan tarafından kabul görmemesi üzerine Önalan’ın herkesin gözü önünde sanki bir suçluymuş gibi kollarından tutularak sürüklenerek dışarı çıkarıldığı belirtildi.

Dilekçede, THY yetkilileri ve 7/8/2010 tarihli TK2631 sefer sayılı uçuşun sorumlu kaptanı ve yetkili uçuş ekibinin “ayrımcılık suçunu” işledikleri belirtilerek TCK’nın 122. maddesi gereğince cezalandırılmaları talep ediliyor.

"UÇAKTAN ZORLA İNDİRDİLER"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

Misafir ~ 7 yıl önce
Arkadaşlar, havacılık kurallarını siz biliyor olabilirsiniz. Fakat yolculardan birini refakatçı tayin etme hakınız olduğunu düşünmüyorum. Her hangi bir problemde bu yolcu olan refakatçı mı yardımcı olabilir, yoksa kabin memurumu. bu arkadaş refekatçı tayin edilmesine karşı çıkmıyor, yolculardan birinin refakatçı olarak atanmasına karşı çıkıyor. Niye kabin memuru refakatçı olarak tayin edilmiyor. Ayrıca kurallar insanları incitiyor ise değiştirilebilir. Bu arkadaş da zaten bu yönde karar alınması için dava açıyor, para kazanmak için değil, fazla basite almayın bu durumu, ajitasyon filan da yok. Bu ajitasyon lafınıza karşı çok ağır kelimeler kullanabilirim, fakat kaldıramazsınız, bu yüzden burada bitiriyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
KURAL HERKES İCİNDİR. SAYIN ONALAN DAVA ACMADAN ONCE KURALLARI OKUSAYDI DAHA İYİ OLURDU. THY ONUN HAYATIYLA OYNAMASINA MÜSADE ETMEMİS , KURALI UYGULAMIS. EVACUATION ESNASINDA KENDİSİNE NASIL YARDM EDİLECEGİNİ DUSUNMUS MU?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Seyehat edenin kim olduğu önemli değil ama eğer görme engelli olarak yalnız başına yaşabiliyorsa, aynı engeliyle uçabilmeli de kaldıki görme engelliler refakatçısı olmadan uçamaz diye bir kural yoktur.Hiç tanımadığı birini de refakatçı olarak kabul etmek zorunda da değil bence ...Ben THY'nin yalnız seyehatinden dolayı değil de yaptığı başka bir şeyden dolayı yolcuyu indirmiş olabileceğini düşünüyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
THY YANLIŞ BİŞİ YAPMAMIŞ BEN OLSAM THY NİN YERİNDE KARŞI DAVA AÇARDIM BU YOLCUYA UÇUŞU AKSATTI DİYE....HER VATANDAŞ KURALLARA UYMAK ZORUNDADIR BU YOLCU YALAN YERE DEMAGOJİ YAPIYO....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000