01 Aralık 2016, Perşembe 13:10:22

Uçaklar Mardin'e inemedi

Mardin'de etkili olan sis hava ulaşımını olumsuz etkiledi.
  • Merhaba.Gercekten de anlamadigim bir konu. Turkiye hava ulasimi konusunda ABD, Rusya gibi buyuk bir ulke degil. Biri birinden maksimum derecede iki nokta arasi ucus mesafesi 1 saat, hatta Ankara-Mardin ucusu bu kadar bile etmez. 1 saat icinde hava tahmini edemiyorlar mi? Yazik degil mi bosuna ucak kaldirip, yakit yakip neticede de divert etsinler? Yani ucus zamani 3-4 saat olsa, neyse, dersin ki 2-3 saat icinde hava aniden degisti. Ama kisa bir ucusta tahmin edilmesi cok mu zor?
  • Kahramanmaraşta ILS veya Localizer yokmuş demekki 5 km görüş az değil çünkü bence ILS olmuyorsa bile en azından Localizer kurulmalı. Ama kim kurar nasıl yaparlar bilmem. Bildiğim kadarıyla Başbakan Yardımcısı Sayın #VeysiKaynak Kahramanmaraşlı Havalimanına bir ILS veya Localizer kurdurur artık hadi hayırlı olsun Kahramanmaraş
  • Bu kadar aptalca yorumda bulunmak zorunda hissetmelerini anlayamıyorum Kural 1: Yolcu güvenliği 2: İnsan faktörleri... Anlayana..
  • Aynı şekilde THY TK2200 İstanbul-Kahramanmaraş uçağı Adanaya inmiştir.

Mardin'de etkili olan sis hava ulaşımını olumsuz etkiledi.

Alınan bilgiye göre, kent merkezinde etkisini sürdüren sisin görüş mesafesini düşürmesi ulaşımı aksattı.

Türk Hava Yolları (THY) ve AnadoluJet'in İstanbul-Mardin ve Ankara-Mardin seferini yapan uçaklar, olumsuz hava koşulları nedeniyle Mardin Havalimanı'na inemedi.

Ankara'dan saat 08.20'de kalkan AnadoluJet'in TK 7046 sefer sayılı uçağı, olumsuz hava koşulları nedeniyle Mardin Havalimanı'na inemeyince saat 10.48'te Diyarbakır Havalimanı'na inmek zorunda kaldı. Yolcuların servislerle Mardin'e taşındığı öğrenildi.

İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan AnadoluJet'in TK 2674 sayılı İstanbul-Mardin seferi ile İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'ndan THY'nin TK 7208 sayılı İstanbul-Mardin seferi de iptal edildi.

Öte yandan Kahramanmaraş'ta uçakların olumsuz hava koşulları nedeniyle iniş yapamadığı öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, sağanak yağmurla birlikte oluşan pusun görüş mesafesini 5 km'nin altına düşürmesi hava ulaşımını aksattı.

Türk Hava Yolları (THY) İstanbul-Kahramanmaraş seferini yapan TK2200 sefer sayılı uçak olumsuz hava koşulları nedeniyle Kahramanmaraş Havalimanı'na inemeyerek Adana Havalimanı'na divert ederken,  İstanbul-Kahramanmaraş seferini yapacak TK2204 sefer sayılı uçuş da iptal edildi.

Sağanak yağmur ve pusun gün boyu etkisini sürdüreceği bildirildi.

Uçaklar Mardin'e inemedi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Havaci degilim ~ 2 yıl önce
Merhaba.Gercekten de anlamadigim bir konu. Turkiye hava ulasimi konusunda ABD, Rusya gibi buyuk bir ulke degil. Biri birinden maksimum derecede iki nokta arasi ucus mesafesi 1 saat, hatta Ankara-Mardin ucusu bu kadar bile etmez. 1 saat icinde hava tahmini edemiyorlar mi? Yazik degil mi bosuna ucak kaldirip, yakit yakip neticede de divert etsinler? Yani ucus zamani 3-4 saat olsa, neyse, dersin ki 2-3 saat icinde hava aniden degisti. Ama kisa bir ucusta tahmin edilmesi cok mu zor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
+ ~ 2 yıl önce
Ben de cevabı merak ediyorum bence de o kadar sürede tahmin edilmeli
ILS yok mu ~ 2 yıl önce
Kahramanmaraşta ILS veya Localizer yokmuş demekki 5 km görüş az değil çünkü bence ILS olmuyorsa bile en azından Localizer kurulmalı. Ama kim kurar nasıl yaparlar bilmem. Bildiğim kadarıyla Başbakan Yardımcısı Sayın #VeysiKaynak Kahramanmaraşlı Havalimanına bir ILS veya Localizer kurdurur artık hadi hayırlı olsun Kahramanmaraş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aeepilot ~ 2 yıl önce
Kahramanmaraş meydanı baya kötü bir yerde. Kısa pist ve dağdan kaynaklı değişken rüzgarlar can sıkıyor. AnadoluJet operasyonundan en zor meydanlarımızdan birisidir kendisi. RNAV yaklaşması mevcut iki piste de. Birisinde 2 derece offset yaklaşırken (2km pist uzunluğu) diğer tarafın yaklaşma ile pist doğrultusu arasında 15 derece açı farkı var. Maniadan dolayı LOC kurulmasının zor olacağını düşünüyorum. Meydan irtifası 1800 feet iken MSA 12000-13000 feet. Bence en güzeli yolcular Gaziantepe ya da Adana'ya uçsunlar kötü havalarda. Ya da meydan başka bir yere taşınsın (daha güneye taşımak demek de Antepe ikinci meydan yapmak demek) Yüksek yerlerdeki insanlar dağları traşlamayı deneyebilirler tabi. Yaklaşık 7bin feet. Ya da bazı günler uçuş olmaz, çok daha ekonomik.
Kaygusuz ~ 2 yıl önce
Bu kadar aptalca yorumda bulunmak zorunda hissetmelerini anlayamıyorum Kural 1: Yolcu güvenliği 2: İnsan faktörleri... Anlayana..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
K.maraşlı ~ 2 yıl önce
Aynı şekilde THY TK2200 İstanbul-Kahramanmaraş uçağı Adanaya inmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000