29 Eylül 2008, Pazartesi 15:42:28

Uçaklar için tehlikeli geçiş!

Göçmen kuşlar, Atatürk Havalimanı yakınından geçince kalkış yapan uçaklar büyük tehlike atlattı. Sefaköy üzerini kaplayan kara leylek sürüsü, geçişini yaklaşık 1,5 saatte tamamladı. Tehlike oluşturmasına rağmen uçakların bu yöne havalandığı gözlendi.
  • ee ucaklar hala neden o yöne yönlendiriliyor ki.kuş tespit aracı yok mu koskoca AHL de?

Avrupa ile Afrika arasında her yıl göçen 5 milyar kadar kuştan çoğunun İstanbul Boğazı üzerinden geçtiğini kaydeden yetkililer, özellikle leyleklerin 'termal' havada süzülerek uçtuğu için göç süresinin uzadığını bildirdi. Hava trafiğini yönlendiren kontrolörler, havalimanı çevresinde görülen kuş göçlerini sürekli takip ettiklerini ve uçakların iniş-kalkış yapabileceği pistin buna göre belirlendiğini ifade etti. Kontrolörler, Sefaköy istikametinde dün yaşanan göç sırasında uçakların bu yönde kalkış yapmasını da, "Kuş grupları küçüktü, bu yüzden tehlike oluşturmayacağına kanaat edildi'' şeklinde açıkladı. Ancak kameraya yansıyan görüntülerde, pistten havalanan uçakların her birinin kanat açıklığı 1,5 metreyi bulan kara leyleklerin hemen yanından geçtiği dikkatlerden kaçmadı. Bazı pilotların, kuşlardan uzaklaşmak için küçük yön değişiklikleri yaptığı gözlendi.

GEÇMİŞTE YAŞANAN KUŞ KAZALARI

İstatistikler; kuşların özellikle iniş ve kalkış sırasında uçaklara çarpıp, motora girmesiyle büyük tehlike oluşturduğunu gösteriyor. Kuş çarpma sonucu kazalarının genellikle 0-200 metre yükseklikler arasında meydana geldiği kaydedildi. Dünya'da kuş çarpması sonucu yaşanan ölümlü kazaların yanı sıra onlarca uçak da hasar görüp çeşitli meydanlara acil iniş yaptı. Türkiye'de; Fly Air'in Aralık 2005 Trabzon-İstanbul seferi ile Ağustos 2006'da İstanbul-Trabzon seferini yapmak için havalanan uçakları, THY'nin İstanbul'dan Güney Afrika'ya gitmek için İstanbul'dan havalanan A 340 tipi uçağı, yine THY'nin İstanbul-Ankara seferi için havalanan başka bir uçağı motorlarına kuş çarpması sonucu acil iniş yapmıştı.

En son 14 Eylül 2008'de İstanbul-Adana seferini yapan THY uçağının burnuna kuş çarparak futbol topu büyüklüğünde delik açılmış ve Adana Havalimanı'na güçlükle inebilmişti.

Uçaklar için tehlikeli geçiş!

Facebook Yorum

Yorumlar

erhan ~ 10 yıl önce
ee ucaklar hala neden o yöne yönlendiriliyor ki.kuş tespit aracı yok mu koskoca AHL de?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000