18 Eylül 2009, Cuma 06:56:48

Uçak Modu ama THY'de kullanılamıyor...

Dünya Gazetesi Teknoloji Yazarı Engin Gedik, Türk Hava Yolları ile yaptığı seyahatte yaşadığı olayı köşesine taşımış. İşte Gedik'in o yazısı...
  • kullanmayın işte laf dinleyin
  • KM OLARAK BEGEN SECEGI OLSA TIKLIYACAKTIM
  • Kabin memurları THY de kemerlerin bağlı olduğuna bile bakmıyorlar buna mı bakacaklar ? Inflight safety bilgileri yok denecek kadar az veya takmıyorlar. On sene önce görecektiniz siz THY nı... O günleri şimdi mumla arıyoruz.
  • Kabin görevlisi benide uyarıyor ancak simcard'ı çıkarttığımı gösterince teşekkür edip yoluna devam ediyorlar. THY yolcu profili çok yüksek değil bu yüzden hosteslerin gelip uyarmasına hoşgörü ile yaklaşıyorum. Doğru bir uyarı yapıyorlar.

Salı günü Türk Hava Yolları ile Berlin'den dönüyorum. Uçak kalkıp kemer ikaz ışıkları söndüğünde Uçak Modu’na (Flight Mode) aldığım iPhone 3G'mi açtım.

iPhone’a evde yüklediğim video’ları izleyecektim. Tam kulaklığı takacaktım ki hostes yanıma geldi.

“Beyefendi uçakta iPhone kullanmak yasak” dedi. Tam “uçak modunda” derken, hostes araya girdi: “Bize THY yönetiminden gelen bilgilendirmede Uçak Modu’nda olsun olmasın tüm uçuş süresinde cep telefonları yasak denildi. O yüzden kullanamazsınız.”

Ben ısrarla, “Ne saçma Uçak Modu adı üzerinde zaten uçakta kullanılsın diye konulmuş bir özellik. Hatta bakın ekranın üzerinde uçak simgesi var” diye ikna etmeye çalıştımsa da nafile...

“Beyfendi bizde bu özelliği biliyoruz. Ama konulan kural bu. Telefon haricinde aynı özelliklere sahip iPod Touch kullanımı serbest ama hiçbir telefonun Uçak Modu’nda olsa bile açılması yasak. iPhone özellikle belirtildi. İçindeki uygulamalar internete bağlanmaya çalışıyormuş.”

Emir kulu olan hostesi zor durumda bırakmamak için mecburen kapatıp, kös kös 2.5 saatin bitmesini bekledim.
Şimdi bu yasağı koyan Türk Hava Yolları yönetimi ve teknik ekibine Uçak Modu’nun ne olduğunu anlatıyorum. Umarım okuyup, öğrenirlerde bundan sonra bilinçli kullanıcıları mağdur etmezler.

Flight Mode adı üstünde yani Uçak Modu, cep telefonlarını birer MP3 çalara, oyun cihazına veya video oynatıcıya çeviren bir özellik. Bu özellik aktif hale getirildiğinde GSM, Wi-Fi, Bluetooth, GPS gibi cep telefonunun tüm iletişim faaliyetleri kapatılıyor. Telefonla arama yapılamaz, e-posta gönderip alınamaz, internette dolaşılamaz, Kısa Mesaj gönderip alınamaz.

Uçak Modu’nu sadece iPhone’a özgü zannetmeyin. Hemen hemen bütün cep telefonu modellerinde Hatsız Tercih, Uçak Modu, Uçuş Modu adlarında bulunan bir özellik. Yani birçoğumuzun telefonu Uçak Modu’na geçebiliyor.
Türk Hava Yolları yönetimi belki bu yazdıklarımla bana inanmamıştır. Apple’ın iPhone kullanma kılavuzunda konuyla ilgili bölümü de aynen aktarayım. Belki yardımcı olur:

“Uçak Modu seçeneği, uçağın çalışma sistemlerinde ve diğer elektrikli cihazlarda herhangi bir parazite neden olmaması amacıyla iPhone’un kablosuz iletişim özelliklerini etkisizleştirir...iPhone’dan hiçbir telefon, radyo, Wi-Fi veya Bluetooth sinyali gönderilmez ve GPS sinyallerinin alımı da kapatılır; bu nedenle iPhone’un birçok özelliği etkisizleştirilir.”

Gerçi biz Uçak Modu ile uğraşırken yabancıların neredeyse bu özelliğe ihtiyacı kalmayacak. Air France, Ryanair, British Airways, Qatar Airways, Emirates gibi birçok büyük havayolu uçak içinde cep telefonu kullanımını serbest yaptı, yapıyor. Hatta bazıları bizim Turkcell, Vodafone ve Avea’nın verdiği 3G şebeke hızlarında hizmet sunmaya hazırlanıyor.

Türkiye’de de kamu kurumlarında cep telefonuna karşı anlamsız bir tutum var. Otobüste kapat, noterde kapat, emniyette kapat, uçakta kapat, metrobüste kapat...Bunlara birde ‘baz istasyonları kalksın’ tartışması eklendi.

Komple kapatalım da sizde rahatlayın bizde.

Engin GEDİK
egedik@dunya.com

Uçak Modu ama THY'de kullanılamıyor...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (50)

Misafir ~ 8 yıl önce
kullanmayın işte laf dinleyin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
KM OLARAK BEGEN SECEGI OLSA TIKLIYACAKTIM

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Kabin memurları THY de kemerlerin bağlı olduğuna bile bakmıyorlar buna mı bakacaklar ? Inflight safety bilgileri yok denecek kadar az veya takmıyorlar. On sene önce görecektiniz siz THY nı... O günleri şimdi mumla arıyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Kabin görevlisi benide uyarıyor ancak simcard'ı çıkarttığımı gösterince teşekkür edip yoluna devam ediyorlar. THY yolcu profili çok yüksek değil bu yüzden hosteslerin gelip uyarmasına hoşgörü ile yaklaşıyorum. Doğru bir uyarı yapıyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000