01 Mayıs 2012, Salı 08:51:12

UÇAK KULUÇKASI...

Yerli marka otoyu dahi yapamaz iken yerli uçak üretmek de neyin nesi? Anlatalım; ardına yeterince gayret koyarsanız mümkündür...
  • Ben özel bir şirkette çalışıyorum THY yapamaz diyerek çalıştığı özel şirketi göklere çıkarmaya çalışan arkadaşım emin ol "regülasyonlar" tüm firmalar için geçerli ve herkes uyacak!! Şayet THY'nin büyüklüğüne sen ben "özel şirket"ler olarak ulaşabilisek inan arkamızı kimse toparlayamaz önümüzdeki 10 sene askıdan alamazsın şirketini. Bide merak etme THY bunu yapacak en iyi adrestir ve senin her zaman THY'nin varlığına ihtiyacın olabilir...Emin olun THY'de çalışmıyorum özel sektördeyim.
  • Part 145 yetkisi EASA tarafindan askiya alinan THY TEKNIK mi yapacak? Once Sunexpress, Pegasus gibi ozel basarili sirketler gibi ucus emniyetine ve bakim yetkisine gereken onemi versin ve bu konuda bayrak tasiyiciliginin yaninda da digerlerine ornek olacak duruma gelsin de sonra ucak parcasi uretmeye baslasin...
  • Yazar gerçekten saçmalayarak yazıya girmiş bizide millet olarak iyice hakir görmüs. ama ince de bir mesaj vermiş.yapılamaz olmaz diye önce kendi iddasında ısrar etmiş ancak bir gerçeğide dile getirmiş. dediği şu koçtan sabancıdan...vb.den böyle bir atılım beklemeyin ama bunu devletin yönlendirici ve birleştiriciliğinde, şuan uçak parçası üreten işletmelerimizi bir araya getirerek bu amaca ulaşabiliriz. Koç zaten araba yapıp satıyor ve kar ediyor sıfırdan neden marka yaratsınski.
  • Hindistan uzaya füze yolluyor, krndi askeri jet uçağını yapıyor ama dünya çapı nda tanınan bir yolcu uçağı üretimi var mı?

 

Plan yapmayı sevmeyen hatta "önce ateş edip sonra nişan alan" bir kültürde, 3 milyon farklı parçadan oluşan bir şeyi yapmak, daha da önemlisi bu şeyi uçurmak ne kadar gerçekçidir? 
 
Eğer sorunu, zaten onu var eden zihin yapısıyla çözmeye kalkarsanız, gerçekçi olamaz. Ancak paradigmayı değiştirdiğinizde, yerli uçak sanayisi pekâlâ mümkündür. 
 
Geçen yıl Başbakan "yerli markayı üretecek babayiğit" arayışına çıktığında "ortalık baba dolu ama yiğit yok" demiştim. Zaten OSD, üretilmemesini dayatan raporuyla bu tezimi doğrulamıştı. Bu defa bizim KOBİ'leri, yerli marka oto yanı sıra uçak yan sanayisi için çoktan harekete geçerken görüyoruz. 
 
Nitekim bana göre uçağı da otoyu da mevcut babalardan beklemek muhaldir. Zaten dünya da beklememiştir. Bilgisayarı, Edison'un şirketi General Electric'ten bekliyorduk, fakat bunu IBM üretebildi. Yazılım çağında işletim sistemi IBM'den beklenirken, bunu Microsoft yapabildi. Internet döneminde bunu Microsoft değil, Google başarabildi. Sosyal medya döneminde ise çözüm Google'dan değil, Facebook'tan geldi.
 
Anlatmak istediğim, her yeni dinamizm "zihni bu yönde düşünen" insanlarca gerçekleştirilebiliyor. Bunu yapabileceği beklenen "en büyük" olandan değil! Çünkü "en büyük" olanın zaten kendi odağı vardır. 
 
Benim tezim şu: Nasıl ki TOFAŞ ve Renault, Bursa'da oto yan sanayisinin kuluçkası olmuşsa, bizim THY Teknik, uçak yan sanayisine pekala kuluçkalık yapabilir. Genel Müdür İsmail Demir, yerli uçak kadar mevcutların parçalarının üretiminde bu tezi sahiplenen bir vizyoner. Şimdi sıra, bu vizyonun sürdürülebilir kılınmasında. Eğer kuluçkayı yeterince korursan, yan sanayi de gelişir, yerli uçak da yuvadan havalanır.
 
Şeref Oğuz / Sabah
UÇAK KULUÇKASI...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Özel şirket çalışanı ~ 6 yıl önce
Ben özel bir şirkette çalışıyorum THY yapamaz diyerek çalıştığı özel şirketi göklere çıkarmaya çalışan arkadaşım emin ol "regülasyonlar" tüm firmalar için geçerli ve herkes uyacak!! Şayet THY'nin büyüklüğüne sen ben "özel şirket"ler olarak ulaşabilisek inan arkamızı kimse toparlayamaz önümüzdeki 10 sene askıdan alamazsın şirketini. Bide merak etme THY bunu yapacak en iyi adrestir ve senin her zaman THY'nin varlığına ihtiyacın olabilir...Emin olun THY'de çalışmıyorum özel sektördeyim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
misafir ~ 6 yıl önce
Part 145 yetkisi EASA tarafindan askiya alinan THY TEKNIK mi yapacak? Once Sunexpress, Pegasus gibi ozel basarili sirketler gibi ucus emniyetine ve bakim yetkisine gereken onemi versin ve bu konuda bayrak tasiyiciliginin yaninda da digerlerine ornek olacak duruma gelsin de sonra ucak parcasi uretmeye baslasin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ters bakış ~ 6 yıl önce
Yazar gerçekten saçmalayarak yazıya girmiş bizide millet olarak iyice hakir görmüs. ama ince de bir mesaj vermiş.yapılamaz olmaz diye önce kendi iddasında ısrar etmiş ancak bir gerçeğide dile getirmiş. dediği şu koçtan sabancıdan...vb.den böyle bir atılım beklemeyin ama bunu devletin yönlendirici ve birleştiriciliğinde, şuan uçak parçası üreten işletmelerimizi bir araya getirerek bu amaca ulaşabiliriz. Koç zaten araba yapıp satıyor ve kar ediyor sıfırdan neden marka yaratsınski.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hindistan ~ 6 yıl önce
Hindistan uzaya füze yolluyor, krndi askeri jet uçağını yapıyor ama dünya çapı nda tanınan bir yolcu uçağı üretimi var mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000