19 Aralık 2011, Pazartesi 08:14:06

"TÜRKLERİN BİZİ ALDATMADIĞINA EMİN OLMALIYIZ"

Zambiya’daki en büyük havalimanının ihalesini alan ancak ülkedeki yeni yönetim tarafından anlaşması askıya alınan Güriş Holding için Türkiye devreye girdi
  • ne işiniz var oralarda. gelişmemiş ilkel toplumlar, durmadan başınıza bela alırsınız. bırakın gelin diye yalvarsınlar. yatırım yapacaksanız Türkiye ye yapın.
  • işte bu tip ülkelerle vizeleri kaldırıyoruz , fakirlerine yardım toplayıp gönderiyoruz...şu yada bu.. ama bu tip ülkeler bence pek iyiliği hak etmiyorlar.
  • Zambiya sanki çok gelişmiş ülkeymiş gibi bir de iyi işletir miyiz diye düşünüyorlarmış.Siz işletseniz daha mı iyi olacak be adamlar?
  • zambiya bile bize haklı olarak postasını koyuyor ya helal olsun bizi yönetenlere bu duruma düşürenlere....
Zambiya’nın önceki devlet başkanı Rupiah Banda döneminde Güriş Holding’e verilen havaalanı inşaatı ve 50 yıllık işletme ihalesi seçimlerin ardından iktidara gelen Michael Sata tarafından 14 Ekim’de iptal edildi. Türk tarafı o günden beri anlaşmayı yeniden canlandırmak için uğraşıyordu. Sonunda Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan devreye girdi. Zambia Post gazetesi, geçen hafta Cenevre’de düzenlenen Dünya Ticaret Örgütü Bakanlar toplantısı sırasında meslektaşı Robert Sichinga ile ekonomik işbirliği anlaşmaları imzalayan Çağlayan’ın muhattabını ihaleyi alan Türk firmanın hakları konusunda uyardığını yazdı.

Gazetenin haberine göre, Çağlayan anlaşmaları imzalamadan önce, “İmza atmadan önce bir şeye dikkatinizi çekmek istiyorum. Güriş Holding bu yıl Kenneth Kaunda Havalimanı’nı inşa etmek için anlaşma yaptı. Kontrattaki hemen hemen tüm koşulları kabul ettiler. Ama anlaşma bir süredir askıda. Cumhurbaşkanımız yakında devlet başkanınızla temasa geçecek. Şirketimizin bir an önce inşaata başlamak için hazır olduğunu hatırlatmak isterim, zira bu, iki ülke arasındaki politik ve ekonomik işbirliği için ana unsurlardan biri olacak” dedi.

Havaalanı inşaatı ve THY seferlerinin Zambiya için çok önemli olduğunu fakat her türlü anlaşmanın iki tarafın da çıkarını gözetmesi gerektiğini savunan Bakan Sichinga, “At ve binicisine benzeyen bir ilişki istemiyoruz. İş yapmanın amacı insanları sömürmek değil onlara yardım etmek olmalı. Her iki tarafın da çıkar sağladığı bir anlaşma istiyoruz” dedi.

Okurlar ikiye bölündü...
Zambiya gazetelerinde her iki tarafı da haklı bulan yorumlar yer aldı. Bir okuyucu, “50 yıl çok uzun süre. Türkler kötü işletirse içinden çıkması çok zor olacak. Her şeye olur demeden önce Türk şirketlerinin nasıl çalıştığına bakmak lazım. Bizi kandırmadıklarından emin olmak lazım” yorumunu yaparken bir başkası “50 yıl çok mu uzun? Zambiya neredeyse 50 yıldır bağımsız ama hala doğru dürüst bir havaalanımız yok” diyerek ihalenin verilmesini savundu.
"TÜRKLERİN BİZİ ALDATMADIĞINA EMİN OLMALIYIZ"

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 6 yıl önce
ne işiniz var oralarda. gelişmemiş ilkel toplumlar, durmadan başınıza bela alırsınız. bırakın gelin diye yalvarsınlar. yatırım yapacaksanız Türkiye ye yapın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
işte bu tip ülkelerle vizeleri kaldırıyoruz , fakirlerine yardım toplayıp gönderiyoruz...şu yada bu.. ama bu tip ülkeler bence pek iyiliği hak etmiyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Zambiya sanki çok gelişmiş ülkeymiş gibi bir de iyi işletir miyiz diye düşünüyorlarmış.Siz işletseniz daha mı iyi olacak be adamlar?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
zambiya bile bize haklı olarak postasını koyuyor ya helal olsun bizi yönetenlere bu duruma düşürenlere....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000