13 Eylül 2012, Perşembe 08:45:47

TÜRKİYE DAHA ÇOK BÜYÜYECEK...

Tekno Tasarım Genel Müdürü Dr. Müh. Mustafa Uysal, Türkiye'de sivil havacılık sektörünün çok yakında 5 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağını söyledi...
  • Öncelikle çakma bir ülke değil. Sadece biz öyle sanıyoruz. Uluslararası ticareti bilenler bilirler öyle olmadığını. Aynen yukarıda denildiği gibi kendi özgün, radara yakalanmayan uçağını yapan ülke. Bu uçağı bir Amerikan diplomatının ziyareti sırasında nispet yapar gibi uçurdular. Çin olsa olsa Amerika'nın rakibi olur, bizim değil. Ayrıca son 10 yılda kendimizi nasıl oldu da süper güç sanmaya başladık anlamadım gitti...
  • Güzel ama fazla iyimser bir görüş bana göre. Sonuçta Çin dediğimiz ülke -çakma da olsa- kendi stealth jetini yapıp uçurmuş bir ülke.

Uysal, "Türk sivil havacılık sanayiinde Türkiye, Çin'in ardından en hızlı büyüyen ikinci ülke konumunda. Bu durumda oluşan katma değeri ülkemize kazandırmak üzere Türk Hava Yolları(THY)'nın attığı adımlar çok önemli." dedi.
Türkiye'de hızla gelişen sivil havacılık faaliyetleri pazarından, THY ile diğer sivil havacılık şirketlerinin yanı sıra yerli bakım ve üretim firmalarıda pay almaya başladı. Bu alanda artan rekabette uçak içinde kullanılan malzemeler de gün geçtikçe yerli olarak dünya standartlarında üretilmeye başlandı. Tekno Tasarım Genel Müdürü Dr. Müh. Mustafa Uysal yaptığı açıklamada, Türk Hava Yolları'nın THY Teknik AŞ ile kendi yan sanayisini oluşturmayı tercih ettiğini söyledi. Mustafa Uysal, Türk Kabin İçi Ekipman firması (TCI), Türk Uçak Motorları Bakım firması, Türk Uçak Koltuğu firması ve Türk Gaz Türbini'nin (TURKBİNE) sektörün diğer oyuncuları olduğunu belirtti.

Tekno Tasarım olarak, havacılık sanayiinde ihtiyaç duyulan ürün tasarım ve geliştirme projelerinde yerli havacılık yan sanayi firmalarına hizmet verdiklerini bildiren Uysal, şunları ifade etti: "Yan sanayinin ihtiyaç duyduğu tasarım ve sertifikasyon alanında eksiklikler var. Sektör kendi içinde yerli yan sanayi oluşturarak bu açığı kapattı. Bu alanda hizmet veren şirketlerin başında Tekno Tasarım AŞ geliyor. Çeşitli askeri havacılık projelerinde tecrübe sahibi oldu. Şirket tecrübemizin sivil havacılık alanında kullanılması yönünde İstanbul'da yapılan AIREX fuarında TCI Genel Müdürü Halil Tokel ile görüştük."

TÜRKİYE, ÇİN'İN RAKİBİ

Hızla gelişen sivil havacılık sanayiinde Türkiye'nin Çin'den sonra dünyadaki ikinci büyüyen pazar haline geldiğini anlatan Mustafa Uysal, "Bu durumda oluşan katma değeri ülkemize kazandırmak üzere Türk Hava Yolları'nın attığı adımlar çok önemli. Bizler de bu sürecin başından beri gerek THY Teknik için, gerekse TCI gibi yan sanayi kuruluşları için ileri teknoloji ürünü tasarımları sağlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Sektör çok yakında ülkemizde 5 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacak ve adı tüm dünyadaki gibi savunma ve havacılık olarak adlandırılacak." ifadesini kullandı.

AIREX'İN ARDINDAN SIRA TUHESFO'DA

Mustafa Uysal, havacılık yan sanayi firmalarının AIREX fuarını oldukça verimli değerlendirdiğine işaret ederek, firmaların, Türk Havacılık Yan Sanayi Fuarı(TUHESFO)'na hazırlandıklarını anlattı.

İTO'nun katkıları ile 3'ncüsü yapılacak Türk Havacılık Endüstrisi Sergisi ve Forumu'nun 18-19-20 Ekim 2012 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleşeceğini hatırlatan Uysal, "Ülkemizdeki gelişen havacılık yan sanayiinin gövde gösterisi niteliğindeki bu organizasyona THY Teknik AŞ de yerli tedarikçi portföyünü geliştirmek adına çok önem veriyor." şeklinde sözlerini tamamladı. (Zaman) 

TÜRKİYE DAHA ÇOK BÜYÜYECEK...

Facebook Yorum

Yorumlar

Çin? ~ 6 yıl önce
Öncelikle çakma bir ülke değil. Sadece biz öyle sanıyoruz. Uluslararası ticareti bilenler bilirler öyle olmadığını. Aynen yukarıda denildiği gibi kendi özgün, radara yakalanmayan uçağını yapan ülke. Bu uçağı bir Amerikan diplomatının ziyareti sırasında nispet yapar gibi uçurdular. Çin olsa olsa Amerika'nın rakibi olur, bizim değil. Ayrıca son 10 yılda kendimizi nasıl oldu da süper güç sanmaya başladık anlamadım gitti...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 6 yıl önce
Güzel ama fazla iyimser bir görüş bana göre. Sonuçta Çin dediğimiz ülke -çakma da olsa- kendi stealth jetini yapıp uçurmuş bir ülke.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000