04 Mart 2009, Çarşamba 09:11:47

Türk uçaklarına sıkı denetim geliyor

THY'ait Tekirdağ uçağının Hollanda'nın Amsterdam kentinde Schiphol havaalanına iniş sırasında düşmesi üzerine Avrupa’daki dikkatlerin tekrar Türk Havayolu şirketlerinin üzerine çevrilmesine neden oldu.
  • Ya inis esnasinda kule ile ucak arasindaki konusmalari ve kulenin inisle ilgili teknik bilgilerine neden ulasilmaz bu bilgiler kayit altinda tutulmazmi kule tarafindan.
  • Nedeni ve sonucu önemli değil. İşte Avrupanın göbeğinde kaza yapmanın getirdikleri ve getirecekleri.
  • Radarlı yaklaşma yapılan Terminal Sahaları kontrollü saha olarak tanımlanmış ve ilan edilmişse uçaklar arasındaki ayırma minimaları ve uçakların kontrolü hava trafik kontrolörlerine aittir. Yaklaşma kontrol safhasında radarlı kontrolde dakika ayırması uygulanmamaktadır bu nedenle 2 dakika 5 dakika gibi zaman ayrıması yoktur. Yaklaşma kontrolde aksi bildirilmedikçe ILS'e serbest kılınan iki uçak arasında min. 5 mil yatay ayırma uygulanır. Daha fazla detaya girmemem gerek yok. Eğer kaybettiğimiz THY uçağı ile uçağı ile öndeki uçağın arasındaki mesafe 5 milin altına inmişse ve kayıtlarda bu görlüyorsa THY'nin ne olursa olsun bu kayıtlara yüklenmesi gerekir.
  • Diğer yorum yapan arkadaşların belirttiği gibi bizim uçaklarımız (özellikle avrupada) zaten oldukça yoğun şekilde (SAFA ) denetlenmektedir. Bunun yanında Türkiye ' de kendi sivil havacılık otoritemiz tarafından (SANA) sıkı bir şekilde denetlemeler artarak devam etmektedir. Ve diğer yorumlarda belirtildiği üzere uçuşu iptal edilen uçağımız henüz olmamıştır. Avrupa önce kendine baksın, Hollanda ONUR' un uçuşlarını iptal edince bizim SHGM 2 ay onların uçaklarına denetlemeye çıktı ve geri adım atmak zorunda kaldılar. Lütfen herkes önce bir SHGM nin yıllık yayınladığı denetleme rapor sayısına ve bunun avrupa'ya olan oranına baksın , sonra yorum yapsın UÇAKLARIMIZIN güvenilirliği konusunda.

THY'ait Tekirdağ uçağının Hollanda'nın Amsterdam kentinde Schiphol havaalanına iniş sırasında düşmesi üzerine Avrupa’daki dikkatlerin tekrar Türk Havayolu şirketlerinin üzerine çevrilmesine neden oldu. Türk bayraklı uçaklar Avrupa’da daha sıkı bir denetime tabi tutulacak.

Ekonomik kriz nedeniyle 2009‘da zaten zor bir dönem geçirecek olan turizm sektörüne bir darbe de havayolu ulaşımından geldi. THY uçağının geçen hafgta Schiphol Havaalanına inerken düşmesi Türk bayraklı uçaklara karşı denetimin daha da sıklaşmasına nerden olacak. Kaza nedeniyle Avrupa’daki dikkatlerin tekrar Türk Havayolu şirketlerinin üzerine çevrildiği belirtiliyor.

ABHaber’in THY kazasıyla ilgili Avrupa Hava Yolları Birliği, Avrupa Havacılık Güvenlik Ajansı ve Avrupa Sivil Havacılık Örgütü yetkilileriyle yaptığı görüşmelerin, "Türk Hava Yolu Şirketlerinin Avrupa’ya yapacakları uçuşta daha sıkı bir denetim altına alınacağı" nı ortaya koydu.

Uzmanlar, "Kaza yapma oranları bakımından istatiksel olarak Türk Hava Yolu Şirketlerinin kötü durumda olduğuna dikkati çekerlerken maalesef Avrupa’da en fazla kaza yapan havayolu şirketleri içinde Türk şirketleri de yer alıyor" diye konuştular.

THY kazası sonrası Avrupa ülkelerinin Türk şirketlerini daha fazla mercek altına almalarının normal olduğunu belirten uzmanlar, sonuçta uçak kazaları hangi sebepten olursa olsun bunun sonuçları olacağına işaret ettiler.

Uzmanlar Türk Havayolu Şirketlerinin uçuş personeli eğitimi ve teknik bakıma çok büyük önem vermesi gerektiğini vurgularlarken uçuş güvenliğinin havacılık sektöründe olmazsa olma kural olduğunu hatırlattılar.

Türk Hava Yolu Şirketlerinin uçuş güvenliğini daha fazla ön plana alması gerektiğinin altını çizen uzmanlar uçuş personeli eğitimi ve teknik bakım ünitelerinin günün koşullarına uyarlanmasının önemine işaret ettiler.

AB sorunu yakından izliyor
Uzmanlar THY kazasını inceleme heyetine Avrupa Havacılık Güvenlik Ajansı'ndan ilgili birimlerin de dahil olmasının AB’nin sorunu yakından izlediğinin de bir kanıtı olduğunu ifade ettiler.

Avrupa Ortak Hava Sahası ile ilgili olarak Avrupa Komisyonu tarafından yapılan çalışmanın kısa sürede tüm AB genelinde hayata geçirileceğine işaret eden uzmanlar söz konusu uygulamanın havayolu güvenlik şartlarını üst düzeye çıkaracağını bildirdiler.

Türk uçaklarına sıkı denetim geliyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

Misafir ~ 9 yıl önce
Ya inis esnasinda kule ile ucak arasindaki konusmalari ve kulenin inisle ilgili teknik bilgilerine neden ulasilmaz bu bilgiler kayit altinda tutulmazmi kule tarafindan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Nedeni ve sonucu önemli değil. İşte Avrupanın göbeğinde kaza yapmanın getirdikleri ve getirecekleri.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Radarlı yaklaşma yapılan Terminal Sahaları kontrollü saha olarak tanımlanmış ve ilan edilmişse uçaklar arasındaki ayırma minimaları ve uçakların kontrolü hava trafik kontrolörlerine aittir. Yaklaşma kontrol safhasında radarlı kontrolde dakika ayırması uygulanmamaktadır bu nedenle 2 dakika 5 dakika gibi zaman ayrıması yoktur. Yaklaşma kontrolde aksi bildirilmedikçe ILS'e serbest kılınan iki uçak arasında min. 5 mil yatay ayırma uygulanır. Daha fazla detaya girmemem gerek yok. Eğer kaybettiğimiz THY uçağı ile uçağı ile öndeki uçağın arasındaki mesafe 5 milin altına inmişse ve kayıtlarda bu görlüyorsa THY'nin ne olursa olsun bu kayıtlara yüklenmesi gerekir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Diğer yorum yapan arkadaşların belirttiği gibi bizim uçaklarımız (özellikle avrupada) zaten oldukça yoğun şekilde (SAFA ) denetlenmektedir. Bunun yanında Türkiye ' de kendi sivil havacılık otoritemiz tarafından (SANA) sıkı bir şekilde denetlemeler artarak devam etmektedir. Ve diğer yorumlarda belirtildiği üzere uçuşu iptal edilen uçağımız henüz olmamıştır. Avrupa önce kendine baksın, Hollanda ONUR' un uçuşlarını iptal edince bizim SHGM 2 ay onların uçaklarına denetlemeye çıktı ve geri adım atmak zorunda kaldılar. Lütfen herkes önce bir SHGM nin yıllık yayınladığı denetleme rapor sayısına ve bunun avrupa'ya olan oranına baksın , sonra yorum yapsın UÇAKLARIMIZIN güvenilirliği konusunda.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000