17 Mayıs 2010, Pazartesi 14:10:40

TÜRK SİVİL HAVACILIĞI İÇİN ÖNEMLİ ADIM

Havacılık sektörü, İTܒde yerli uçak projesini masaya yatırıyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da katılacağı çalıştayda ihtiyaçlar ve yetenekler ortaya konacak.
  • bi itü uçak müh. olarak çok duygulandım. Allah o günleri de göstersin bize. biz daha yüz sene önce dünyanın en güçlü devletiydik. dünyada amerika ile kendi dili dışında anlaşma yapan tek milletiz. Devrim arabalarında o amerikalının dediği gibi "inanmamız hepsinden önemli". yeter ki inanalım. şimdi yapmazsak 10 sene sonra yaparız. 15 sene sonra. ***YETER ARTIK 200 SENEDİR BU NE YA, SOKAKTA DİK YÜRÜYEMEZ OLDUK.. YETERR ARTIK....
  • Biz, Siz kavgası yok artık. Sen torunu isen Tıpkı kendisi gibi hiçbir siyasi entrikayı düşünmeden girersin bu projeye. Siyasiler gelip gider ama o Uçak hep uçar. Üretenin fikri zikride yapmakdır. Kavga değil. Nuri abi de o gün kavgaları dşşünse idin bugün o uçaklar olmazdı. Biz Siz dedik yıllarca ne oldu. Hani uçak nerde. Bırakın bu işleri üreteceksen gözün görmez yurduna girecek teknolojiyi ve iş gücünü düşünürsün. Ama gözün yemiyorsa böle çıkardığın nesne ile kavga eder oturur
  • Bizler Nuri Demirağın torunlarıyızda, ya onlar ?
  • Unutmayalım. Airbus' ın motorları, iniş takımları, Apu, avionic sistemleri amerikan bizde yaparız. Başlarız gövdeyi yapmaya daha sonra yavaş yavaş. yeterki başlayalım. yeterki elin cinsel organı ile savaşa gitmeyelim. nası umutladım. Ey ALLAH' ım bu uçak uçarken ben de göreyim. Düşün ki bu projede bulunmak ne büyük kıvanç başlayanların onuru olmak.

Türkiye'de yerli yolcu uçağı tasarım ve üretimi çalışmaları konusunda ülke yeteneklerinin ortaya konulması, güçlendirilmesi gereken unsurların belirlenmesi, tasarlanacak uçak veya uçakların ihtiyaçları karşılayacak şekilde genel özelliklerinin tartışılması amacıyla İTÜ Uzay ve Uçak Fakültesi’nde bir çalıştay düzenlenecek.

Çalıştay, ‘İhtiyaç’ ve ‘Teknoloji’ konulu iki panel halinde gerçekleşecek.

Türkiye’deki yolcu uçağı kullanan ihtiyaç sahipleri ile uçak ve alt sistemleri konusunda teknolojik ve bilimsel birikime sahip olan kurumları bir araya getirerek konunun çeşitli yönleriyle irdelenmesine zemin hazırlayacak panelde, kullanıcı konumundaki kamu ve özel kuruluşlarının katılımından, ekonomik olarak verimli, yurt içindeki mevcut ve muhtemel ihtiyacı karşılayabilecek, yurtdışı pazar fırsatlarını değerlendirebilecek bir uçağın fizibilitesi yönündeki görüşler somutlaştırılmaya çalışılacak.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleşecek çalıştaya havacılık sektörü adeta çıkarma yapacak.

SHGM Genel Müdürü Ali Arıduru, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, THY Genel Müdürü Temel Kotil, Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu, THY Teknik A.Ş Genel Müdürü İsmail Demir, TUSAŞ Havacılık Ve Uzay Sanayi Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, TEİ Genel Müdürü Akın Duman, Mytechic İş Geliştirme Müdürü Can Erel, Aselsan Genel Muduru Cengiz Ergeneman, Alp Havacılık Genel Müdürü Şenay İdil, Havelsan Genel Müdürü Dr. Faruk Yarman gibi sektörün liderleri panele katılacak.

Prof.Dr. Muhammed Şahin’in açılış konuşmasıyla saat 09:45’te başlayacak çalıştayda, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “ Türkiye’nin Yerli Uçak İmalatı Vizyonu” konulu bir sunum yapacak.

İhtiyaçlar konu başlıklı oturum saat 10:30 ile 12:30 saatleri arasında, yetenekler konu başlıklı oturum ise 14:00 ile 16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

TÜRK SİVİL HAVACILIĞI İÇİN ÖNEMLİ ADIM

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Misafir ~ 8 yıl önce
bi itü uçak müh. olarak çok duygulandım. Allah o günleri de göstersin bize. biz daha yüz sene önce dünyanın en güçlü devletiydik. dünyada amerika ile kendi dili dışında anlaşma yapan tek milletiz. Devrim arabalarında o amerikalının dediği gibi "inanmamız hepsinden önemli". yeter ki inanalım. şimdi yapmazsak 10 sene sonra yaparız. 15 sene sonra. ***YETER ARTIK 200 SENEDİR BU NE YA, SOKAKTA DİK YÜRÜYEMEZ OLDUK.. YETERR ARTIK....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Biz, Siz kavgası yok artık. Sen torunu isen Tıpkı kendisi gibi hiçbir siyasi entrikayı düşünmeden girersin bu projeye. Siyasiler gelip gider ama o Uçak hep uçar. Üretenin fikri zikride yapmakdır. Kavga değil. Nuri abi de o gün kavgaları dşşünse idin bugün o uçaklar olmazdı. Biz Siz dedik yıllarca ne oldu. Hani uçak nerde. Bırakın bu işleri üreteceksen gözün görmez yurduna girecek teknolojiyi ve iş gücünü düşünürsün. Ama gözün yemiyorsa böle çıkardığın nesne ile kavga eder oturur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bizler Nuri Demirağın torunlarıyızda, ya onlar ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Unutmayalım. Airbus' ın motorları, iniş takımları, Apu, avionic sistemleri amerikan bizde yaparız. Başlarız gövdeyi yapmaya daha sonra yavaş yavaş. yeterki başlayalım. yeterki elin cinsel organı ile savaşa gitmeyelim. nası umutladım. Ey ALLAH' ım bu uçak uçarken ben de göreyim. Düşün ki bu projede bulunmak ne büyük kıvanç başlayanların onuru olmak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000