23 Ağustos 2009, Pazar 07:40:36

Türk Havacılığı pilotunu arıyor...

Ekonomik krizden etkilenmeden büyüyen Türk sivil havacılık sektörü, pilot istihdamını her geçen yıl artırarak gençlere prestijli iş imkanı sunuyor...
  • paşam size hiç yakışmadı böyle talihsiz açıklamalar....çağ internet çağı herkes herşeyi kolayca ögrenebiliyor...söylediklerinizin gerçek olmadığını herkes kolayca ögrenir...daha mantıklı açıklamalar lütfen
  • uçuş okullarına kayıt yaptıracak olan arkadaşların birçoğunun bu siteden haberi bile yoktur. tv de, gazetede bu sansasyonel haberleri görerek, araştırmadan bu işlere girerlerse vay hallerine. 2 yıla yakın, kanlı bıçaklı bir eğitim sürecinden sonra bizler gibi lisanslı ama işsiz pilot oluverirler. babası, dayısı havacılığın içinde olanlar ise zaten bu eğitim için para bulmakta ve eğitim sonrasında da iş bulmakta hiç sıkıntı çekmezler. memleketin kaymağını yiye yiye bitiremediler bu torpil sevdalıları...
  • 84 yıllık bu kurum niçin bu halde sanıyorsunuz?yorum başlığını okuyun anlarsınız
  • o kadar para vereceğine ve sonrada işe girmek için birilerine yalakalık edeceğine o paranın yarısına git bi kahvehane aç işlet aylık 5ooo den daha fazla kazanırsın. evinede bi flight simulator al, senden kral pilot olmaz bu dünyada... saygılar. lütfen konular çarpıtmayalım.

Pilot olabilmek için 15 aylık eğitim sürecini tamamlamak ve bu sürecin ardından yapılacak sınavda başarılı olmak gerekiyor. Yaklaşık 45 bin avroya mal olan eğitimin ardından sektörde istihdam edilen bir pilot ortalama 5 bin TL maaş alıyor. 

Türk Hava Kurumuna (THK) bağlı Türkkuşu Genel Müdürü Necdet Şendil, “Türkiye'de pilotluğun yeni bir iş kapısı olarak değerlendirilebileceğini” ifade ederek, bütün dünyada kriz varken Türkiye'deki havacılık şirketlerinin bundan etkilenmediğini, büyümenin sürdüğünü vurguladı.

Profesyonel hava yolu pilotluğu için eğitim zorunluluğu bulunduğunu ve bunun standart süresinin 13-18 ay arasında olduğunu anlatan Şendil, bu sürede 805 saat teorik, 207 saat pratik eğitim verildiğini kaydetti.

Şendil, eğitimin ardından adayların Ulaştırma Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından sınava tabi tutulduklarını, başarılı olanlara dünya çapında geçerli Havayolu Taşıma Lisansı verildiğini belirtti.

Türkiye'de faaliyet gösteren şirketlerin, sektörün büyümesine paralel olarak pilot ihtiyaçlarının her geçen yıl arttığına dikkati çeken Şendil, THY'nin bu yıl 150 pilot istihdam edeceğini, diğer hava yolu şirketlerinin de yılda ortalama 300-400 pilota ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Şendil, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Krizden sonra Türk havacılığındaki büyümenin aynı ivmeyle devam edeceğine inanıyorum. Dolayısıyla pilot açığı da Türkiye'de önümüzdeki 5 yıl içinde azalmayacak, artacak. Bunu şimdiden görüp hazırlıklı olursak, yeterli pilot adayını yetiştirirsek ihtiyacı karşılayabiliriz. Yoksa dünyada başka ülkelerden pilot adaylarını getirip burada uçurmak zorunda kalırız ki belli bir zaman sonra Türk semalarında kendi çocuklarımızın değil yabancı pilotların uçtuğu bir manzarayla karşı karşıya kalırız.”

“TÜRKKUŞU, KALİTELİ PİLOTAJ EĞİTİMİNİN MERKEZİ”

Türkkuşu Genel Müdürü Şendil, Türkiye'deki hava yolu şirketlerinin yerli pilot eksikliği nedeniyle yabancı pilotlarla uçtuğunu ifade ederek, “Bu, gelecekte olumsuz sonuçlar doğuracak. Onun için bir an önce yerli okullardan yetişen pilotlara öncelik vermelerini, uçuş okullarının ve Türk gençlerinin önünü açacak iş sahalarını sağlamaları diliyorum” diye konuştu.

Şendil, Türkiye'de 1935'ten beri pilotaj eğitimi veren Türkkuşu'nun, Etimesgut ve Selçuk'taki eğitim tesislerinde çalışmalarını sürdürdüğünü ifade ederek, öğrenci kapasitesini bu yıl 150'den 300'e çıkaracaklarını bildirdi.

Eğitim programlarının gelecek ay başlayacağını kaydeden Şendil, Türkkuşu'nda başarılı personelle kaliteli eğitim sunduklarını, bu sayede kursiyerlerinin sektördeki başarılı şirketlerde rahatça istihdam edildiğini vurguladı.

Pilot eğitiminin uluslararası kuralları bulunduğunu ve AB müstebatına uygun standartlara sahip olduğunu anlatan Şendil, Türkkuşu'nun bu koşullara uygun eğitim imkanı sunan, köklü bir eğitim kuruluşu olduğunu sözlerine ekledi.

Türk Havacılığı pilotunu arıyor...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (30)

Misafir ~ 9 yıl önce
paşam size hiç yakışmadı böyle talihsiz açıklamalar....çağ internet çağı herkes herşeyi kolayca ögrenebiliyor...söylediklerinizin gerçek olmadığını herkes kolayca ögrenir...daha mantıklı açıklamalar lütfen

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
uçuş okullarına kayıt yaptıracak olan arkadaşların birçoğunun bu siteden haberi bile yoktur. tv de, gazetede bu sansasyonel haberleri görerek, araştırmadan bu işlere girerlerse vay hallerine. 2 yıla yakın, kanlı bıçaklı bir eğitim sürecinden sonra bizler gibi lisanslı ama işsiz pilot oluverirler. babası, dayısı havacılığın içinde olanlar ise zaten bu eğitim için para bulmakta ve eğitim sonrasında da iş bulmakta hiç sıkıntı çekmezler. memleketin kaymağını yiye yiye bitiremediler bu torpil sevdalıları...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
84 yıllık bu kurum niçin bu halde sanıyorsunuz?yorum başlığını okuyun anlarsınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
o kadar para vereceğine ve sonrada işe girmek için birilerine yalakalık edeceğine o paranın yarısına git bi kahvehane aç işlet aylık 5ooo den daha fazla kazanırsın. evinede bi flight simulator al, senden kral pilot olmaz bu dünyada... saygılar. lütfen konular çarpıtmayalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000