01 Haziran 2012, Cuma 19:26:36

TÜRK HAVA YOLLARI LOT KARARINI AÇIKLADI

Türk Hava Yolları, uzun süredir ilgilendiği ve tüm dünyanın merakla beklediği satın alma konusunda nihai kararını açıkladı. Peki Türk Hava Yolları'nın (THY) Polonyalı LOT kararı ne oldu? İşte THY'nin LOT açıklaması...
  • Yatirim onemli istir, etrafli dusunmeyi gerektirir, thy yonetiminin mutlaka kendine ozgu sebepleri vardir, fikri oan var mi?
  • Hindistan havacilik sektoru batik bir durumda, o pazara girebilmek icin cok ciddi ve uzun vadeli fonlama garantisi lasim, lot karari da isabetli ama gerekcelerini ogrenemedik henuz, yonetim ciddi bir analiz yaptigini soyluyor ama fazla detay yok, gerci aciklamada kurumsal stratejik bir degerlendirme kokudu var, bu konuda fikri olan var mi? Gercekten aciklannan sekilde degerleme yapildiysa bu ise birileri ciddi kafa yoruyor olmali, bunlari yatirimci olarak daha net anlamak bizim hakkimiz degil mi?
  • Dogru karar...LOT uzun,kisa vadede THY na birsey katmaz...Tebrikler.r
  • Bana kalırsa Bosna yerine LOT'un alınması orta ve uzun vadede daha kar getirirdi. BMX'in dediği gibi, bence avrupa bağlantısında artık sıkıntımız yok, hemen her yere gidiyoruz. Bence rusya, hindistan ve uzakdoğu noktalarından havayolları ile ortaklık, hissedarlık yapılmalı. Yetkililer umarım bunu fark eder, mesela Hindistan'ın Kingfisher Airlines'ı ile ortaklık yada satın almak çok mantıklı olabilirdi. Bunu bence düşünmeliler. Bende LOT'un alınmamasından yanaydım, isabet olmuş. Bir Air Bosna faciası yine olabilirdi. Ha avrupadan LX, LH, OS, AF, KL gibi çok büyük havayolları gelip bizi alın, hissemize ortak olun derse seve seve hatta koşa koşa gidin :)

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Polonya ulusal havayolu şirketi LOT ile ilgili özelleştirme sürecini ve yatırım potansiyelini anlamaya yönelik bir ön inceleme çalışması yapılması hususunda karar almış ve İcra Komitesini yetkilendirmişti.

Bu kapsamda Türk Hava Yolları yetkilileri Ocak 2012 tarihinden bu yana Polonya ve Türkiye’de LOT yetkilileri ile bir dizi görüşme gerçekleştirmiş, LOT Havayolu Şirketi ile bir gizlilik anlaşması imzalanarak Mart ayı başında ön inceleme çalışması başlatılmıştır. Bu çalışmayla kapsam içi şirketler teknik, ticari, mali ve hukuki açılardan incelenerek elde edilen sonuçlar değerlendirilmek üzere Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu’na sunulmuştur.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu, büyüme stratejisi çerçevesinde yapacağı inorganik yatırımlarda, söz konusu fırsatın Türk Hava Yolları’na güçlü bir stratejik uyum ve sürdürülebilir bir rekabet avantajı sağlamasını ve aynı zamanda yatırım sonrası dönemde şirketin ufkunu açacak yeni bir oyun planı kurgulanabilmesi ve uygulanabilmesi için gerekli yönetim modelinin tesis edilebilmesini başlıca kriterler olarak görmektedir. Öte yandan, Türk Hava Yolları’nın son 10 yılda elde ettiği başarılarla eriştiği geniş ulaşım ağının ve bu dönemde geliştirdiği rekabetçi kurumsal yönetim modelinin yapılacak yatırımlarda her zaman fark yaratacak en önemli unsurların başında geleceği düşünülmektedir.

Bu çerçevede, Avrupa’nın köklü şirketlerinden olan LOT Havayolları’nın ticari ve stratejik potansiyeli ile Avrupa Birliği ve Polonya Havacılık mevzuatının yabancı sahiplik ve yönetim kontrolü koşullarının uygun ve hedeflerimizle örtüşen yapıda olmadığı, bu şartlarda gerçekleşecek bir satın almanın Ortaklığımızın orta-uzun vadeli büyüme ve hissedar değeri yaratma hedeflerine katkısının sınırlı olacağı kanaatine varılmıştır. Bu nedenle, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu LOT Havayolları özelleştirmesi sürecine ilişkin çalışmaların sona erdirilmesine karar vermiştir.

Türk Hava Yolları orta-uzun vadeli büyüme stratejisi çerçevesinde oluşabilecek yatırım fırsatlarını yukarıda açıklanan görüşler ışığında yakından takip etmeye devam edecektir.

Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.

TÜRK HAVA YOLLARI LOT KARARINI AÇIKLADI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Bu is ~ 6 yıl önce
Yatirim onemli istir, etrafli dusunmeyi gerektirir, thy yonetiminin mutlaka kendine ozgu sebepleri vardir, fikri oan var mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kingfisher ~ 6 yıl önce
Hindistan havacilik sektoru batik bir durumda, o pazara girebilmek icin cok ciddi ve uzun vadeli fonlama garantisi lasim, lot karari da isabetli ama gerekcelerini ogrenemedik henuz, yonetim ciddi bir analiz yaptigini soyluyor ama fazla detay yok, gerci aciklamada kurumsal stratejik bir degerlendirme kokudu var, bu konuda fikri olan var mi? Gercekten aciklannan sekilde degerleme yapildiysa bu ise birileri ciddi kafa yoruyor olmali, bunlari yatirimci olarak daha net anlamak bizim hakkimiz degil mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Dogru karar...LOT uzun,kisa vadede THY na birsey katmaz...Tebrikler.r

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorumcu1 ~ 6 yıl önce
Bana kalırsa Bosna yerine LOT'un alınması orta ve uzun vadede daha kar getirirdi. BMX'in dediği gibi, bence avrupa bağlantısında artık sıkıntımız yok, hemen her yere gidiyoruz. Bence rusya, hindistan ve uzakdoğu noktalarından havayolları ile ortaklık, hissedarlık yapılmalı. Yetkililer umarım bunu fark eder, mesela Hindistan'ın Kingfisher Airlines'ı ile ortaklık yada satın almak çok mantıklı olabilirdi. Bunu bence düşünmeliler. Bende LOT'un alınmamasından yanaydım, isabet olmuş. Bir Air Bosna faciası yine olabilirdi. Ha avrupadan LX, LH, OS, AF, KL gibi çok büyük havayolları gelip bizi alın, hissemize ortak olun derse seve seve hatta koşa koşa gidin :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000