01 Aralık 2016, Perşembe 14:25:25

Türk acentelerden THY'ye sert eleştiri

Avrupa'daki Türk acenteleri, Türk Hava Yolları'nın son dönemde acentelere yönelik aldığı kararları sert bir açıklamayla eleştirerek bir imza kampanyası başlattı.
  • Bizde acenteler olarak THY satmiyoruz zaten son tercih THY, THY satanlar belli zaten örnegin THY nin satigi fiyat 200 eur almanlar ayni bileti 180 eur satiyor o yüzden hayrini görsünler alman sirketlerine iyi satislar, bu gidisle THY cok daha zarar beyan eder.
  • Ozaman sizde THY Sun Express ve Anadolujet Bileti satmayin baska sirket mi yok olmadi bir sirket kurun onu calistirin
  • Degerli yorumcu arkadaslar. Buradaki mesele iyi okunup iyi anlasildigi zaman, ne anlatilmak istedigi acikca ortadadir. Amac bagciyi dovmek degil, uzum yemek olmalidir. Yorumlarinizi yazarken sokak agziyla meseleye vakif olmadan, neyin ne oldugu bilmeden yazmak guzel birsey degildir. Hic kimseye hizmet etmedigi gibi, hic bir meseleyede cozum getirmez zira sizler (bazilarini tenzih ediyorum) amaciniz birseyden yararlanmak degil sokak sohbetini ahlak sinirlari disinda devam ettirmek olmamalidir. Eger yazinin tamamini okumus olsaydiniz, acentelerin alin teri yani sira, yolcularin menfaatlari vede havayolunun menfaatlarinin korunma amacinda oldugunu gorebilecektiniz. Fakat bas satiri okursaniz son satiri okursaniz anlayacaginiz bundan fazla olmaz. Bu vesileyle cirkin goze hos gorunmeyen cozum uretmekten uzak sokak agziyla cozum uretmemek icin elinden gelen gayreti gosterirler ve buradada gosterdikleri gorulmektedir. Duymak istemedigini soyleme. Kazanan herkes olsun.
  • THY sadece kendine çalışsa iyi de, maalesef futbolcuya, basketçiye, hollywood sponsorluğuna giden milyonları duysanız dibiniz düşer. İftira ve kör cehaletin tezahürü olarak gördüğünüzün doğrusunu buyrun ıspat edin. Aksi taktirde asıl müfteri ve cehalet damgasını yiyeceksiniz. Bilmiyorsan, sus ki adam sansınlar..

Avrupa'daki Türk acenteleri, Türk Hava Yolları'nın son dönemde acentelere yönelik aldığı kararları sert bir açıklamayla eleştirerek bir imza kampanyası başlattı.

Türk acentelerinin Milli duyguyla her zaman Türk Hava Yolları'nın desteklediğini vurgulayan acenteler, THY'nin ise bazı uygulamarıyla Türk acentelerini bitirmeyi hedeflediğini iddia etti.

Alınan servis ücretlerinin düşürülmesinin yanı sıra yabancı acentelere kolaylık sağlandığının vurgulandığı açıklamada, 'Bu nasıl bir Millilik, bu nasıl bir ticari ahlâk, nasıl bir adalet, nasıl bir bayilik, acentelik desteği, ticari ortaklıktır?' ifadelerine yer verildi.

Acentelerin açıklamasında özetle şu ifadeler yer aldı:

Biz seyahat acentelerine olan maliyet fiyatlarının çok altında (kişi başı 50-100 Euro aralığında bir farkı dahi bulmakta), etnik olmayan, ecnebi acentelere verilmesi öyle zannediyoruz ki, milli olan her türlü değerden fersah fersah uzaktır. Öyle ki; Travix ve bunun gibi şirketlere özel IT ücretler verilmekte, özel segment ücreti ve yıl sonu teşvikler verilip, resmen ecnebi şirketler palazlandırılarak, mevcudiyetimizi devam ettirebilmek için bizleri, onların web sayfalarından bilet almaya, teşvik edip, zorlamaktasınız. Bu nasıl bir Millilik, bu nasıl bir ticari ahlâk, nasıl bir adalet, nasıl bir bayilik, acentelik desteği, ticari ortaklıktır?

Servis ücretleri düşürülmüş, direkt yolcuya yönelik iptal, iade vb. servisler ile, acentenin elindeki yolcuyu da almaya çalışmak gibi bir şark kurnazlığının içerisine girilmiştir. Bu da yetmemiş, seyahat acentesinin online sayfadaki servis ücreti olan 10 Euro gibi astronomik (!) bir ücreti de, bir oldu bittiye getirerek kaldırmış ve hatta bu konuda yıllarca destek gördüğü acentelere, bunu bildirme, dile getirme tenezzülünde dahi bulunulmamıştır.

AVRUPALI TÜRK SEYAHAT ACENTELERİNİN, TÜRK HAVA YOLLARINDAN TALEPLERİ :

1) Turizm sektörümüze menfi etkileri bulunan ve on binlerce insanı ilgilendiren mevcut ticari anlayışın tekrar düzenlenerek, THY.com web adresi ve şirkete ait diğer sayfalarda, servis ücreti, kişi başı 15-20 EURO bandında tutulmalıdır. Bu bir lütuf değil, bir hizmetin haklı bedeli olup, emek ve itibarın ayaklar altına alınmasına, bu şekilde engel olunacaktır.

Bu noktada rekabetçi ve çok seçenekli bir ortamda, “Piyasa Şartları” gibi bir kolaycılık ve alaycılığa girmeden, diğer şirketlerinde aynı piyasanın içerisinde hizmet verdiği unutulmamalıdır. Rakipleri takip etmek değil, onları kendine uydurmak gibi bir liderlik anlayışında bulunmak marifettir. Türkiye Cumhuriyeti’nin bazı özel havayolları dahi, sizlerle aynı servisi, hizmeti daha ekonomik ücretlerle verdiği hatırlanmalıdır. Bunu yaparken de acentesini ezmeden, rakip bilmeden, itibarını zedelemeden, ticari ahlâk ilkelerini ayaklar altına almadan yaptıkları bilinmelidir. Bu sebeple hiçbir adalet karinesiyle izah edilemeyen, hiçbir ticari ahlak kaidesiyle bağdaşmayan, bu kara mizah anlayışı öncelikli olarak değişmelidir.

Acentelerle rekabete girmek gibi bir aymazlık içerisinde olmak, global bir marka olma iddiasındaki bir kuruma yakışmadığı bilinmelidir.  Havayolunu halkın yolu yapmak, acentenin cebindeki paraya göz dikmekle olmaz. Yeni dönem de şirket kârlılığı, olayı işportaya dökmek, hizmet bedellerini sıfırlamak, havayolunun acentesini ezmesi, hatta yok etmesi değildir, olmamalıdır.

2) Hiçbir milli değeri ve uzun vadede sizlere partner olamayacak olan ecnebi şirketleri koruyup kollamaktan vazgeçerek, etnik kökenli ve Milli düsturlarla hizmet veren Türk Seyahat Acentelerini, büyük şirketler karşısında korumanız gerekir.

Bunun için haksızlık değil, bizzat hakkaniyet ve adalet talep ediyoruz. Fiyat istikrarı sağlamanız ve maliyet fiyatları noktasında, ecnebi şirketlere tanınan kapitülasyonlar misali ayrıcalıkların kaldırılmasını bekliyoruz. Ecdadımıza büyük sıkıntılar getiren ve milli olmayan her şeyi palazlandıran bu neviden ayrıcalıkların sonlandırılarak, tarihi tekerrür ve vebalden kurtulmanızı diliyoruz.

Bu haksız rekabete izin verilmesi, yaptırımlar da bulunulmaması suça iştirakle kalmayıp, sektörde faaliyet gösteren onlarca arkadaşımızın hakkına girilmesi dolayısıyla, bir nevi kul hakkı da oluşturmaktadır. Bu noktadaki kavgamız ekmek kavgası, davamız Milli havayolumuz tarafından üvey evlat muamelesi görmemek davasıdır.

3) Bu noktada, sadece THY Troya acenteleri değil, uluslararası platformlarda da sizlerin hamisi olan IATA sertifikalı etnik acenteleriniz de, dünyadaki uygulamalarda olduğu gibi, Milli havayollarının, kanatları altında, etnik acentelerini koruması gerektiğine inanıyoruz.

4) Müdür olarak atadığınız kişileri bir konu mankeni olarak değerlendirmeyiniz. Onların fikirlerine değer veriniz ki, havayolumuz kazansın, Türkiye’miz kazansın. Yerinde tetkik ve teşhis yapmadan, size ulaşan veri ve raporlara rağmen, tepeden inme kararlarla, başarı sağlanması mümkün olmaz, olamaz.

Bugüne kadar maalesef Türk Seyahat Acenteleri, satışta gösterdiği liyakati, masa başında ve hakkını aramada gösterememiştir. Yıllarca verilen destek sonrası, böyle bir hakkaniyetsizliğe muhatap olunacağı hesap edilmediğinden, sendikalaşma faaliyetleri oluşmamıştır. Ancak yaşanılan mağduriyetler sonrası oluşan duygular kabına sığmaz olduğu ve yukarıda sayılan nedenler, haksız uygulamalar bizleri bu bildiriye hazırlamaya mücbir kılmıştır.

Bu noktada, Seyahat Acentelerinin de hiçbir avantanın vaadinde dahi gevşeklik göstermeden, kendimize yapılmasını istemediğimizi, başkalarına da layık görmediğimiz anlayışında olacağımız şüphesizdir. Tüm Seyahat Acentelerini ve haksızlık karşısında dik duruş sergileyecek onurlu insanları da, aşağıda bağlantı linki bulunan kampanyamıza destek vermeye davet ediyoruz.

Bildiride dile getirilen sorunlar ve seyahat acentelerinin talepleri ışığında, konunun ivedilikle değerlendirilmesini ve çözüm odaklı bir anlayışta hareket edilmesini rica eder, sizlere ve kamuoyuna saygıyla duyururuz.

İMZA KAMPANYASI İÇİN TIKLAYINIZ...

Türk acentelerden THY'ye sert eleştiri

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (109)

Türkiye ~ 1 yıl önce
Bizde acenteler olarak THY satmiyoruz zaten son tercih THY, THY satanlar belli zaten örnegin THY nin satigi fiyat 200 eur almanlar ayni bileti 180 eur satiyor o yüzden hayrini görsünler alman sirketlerine iyi satislar, bu gidisle THY cok daha zarar beyan eder.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY satmayin ~ 1 yıl önce
Ozaman sizde THY Sun Express ve Anadolujet Bileti satmayin baska sirket mi yok olmadi bir sirket kurun onu calistirin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hamburg acentes ~ 1 yıl önce
Biz de artik mecbur kalmadikca THY satmayacagimizi bildirdik zaten.Anlasmaya uymayan her acenteye farkli davranan THY dir, Biz anlasmaya uymadigimizda yagmur gibi ceza yolluyor THY.
Acente ~ 1 yıl önce
Degerli yorumcu arkadaslar. Buradaki mesele iyi okunup iyi anlasildigi zaman, ne anlatilmak istedigi acikca ortadadir. Amac bagciyi dovmek degil, uzum yemek olmalidir. Yorumlarinizi yazarken sokak agziyla meseleye vakif olmadan, neyin ne oldugu bilmeden yazmak guzel birsey degildir. Hic kimseye hizmet etmedigi gibi, hic bir meseleyede cozum getirmez zira sizler (bazilarini tenzih ediyorum) amaciniz birseyden yararlanmak degil sokak sohbetini ahlak sinirlari disinda devam ettirmek olmamalidir. Eger yazinin tamamini okumus olsaydiniz, acentelerin alin teri yani sira, yolcularin menfaatlari vede havayolunun menfaatlarinin korunma amacinda oldugunu gorebilecektiniz. Fakat bas satiri okursaniz son satiri okursaniz anlayacaginiz bundan fazla olmaz. Bu vesileyle cirkin goze hos gorunmeyen cozum uretmekten uzak sokak agziyla cozum uretmemek icin elinden gelen gayreti gosterirler ve buradada gosterdikleri gorulmektedir. Duymak istemedigini soyleme. Kazanan herkes olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ağzı olan ... ~ 1 yıl önce
THY sadece kendine çalışsa iyi de, maalesef futbolcuya, basketçiye, hollywood sponsorluğuna giden milyonları duysanız dibiniz düşer. İftira ve kör cehaletin tezahürü olarak gördüğünüzün doğrusunu buyrun ıspat edin. Aksi taktirde asıl müfteri ve cehalet damgasını yiyeceksiniz. Bilmiyorsan, sus ki adam sansınlar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000