16 Ocak 2013, Çarşamba 17:02:01

TİS GÖRÜŞMELERİ'NDE İLK OTURUM SONA ERDİ

Türk Hava Yolları ile Hava İş Sendikası arasında yapılacak 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin (TİS) birincisi tamamlandı...
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • "İşini düzgün yapan , düzgün adam işden atılmaz.. hadi başka kapıya artıkkk "diyebilen saygıdeğer THY' li. Ben o gruptan değilim. Hatta sizden biri bile değilim. uzun seneler önce THY'liydim. Sendika ile de işim olmadı desem yanlış olmaz. Ve de hayatımda kimseye beddua etmedim. Ama dilerim ki bir gün seni de başka kapıya göndersinler, hatta sende kapı kapı dolaş. Ben THY' de sizin amiriniz olsam, ve de bu yorumu senin yaptığını bilsem emin ol ki seni kapı dışarı etmek için vesile yaratırdım. Sana yabancısı olduğun bir hasletden bahsetmenin faydası yok. " İNSANLIK " Konfiçüs " Kötü düşünen Kötüdür " demiş. Sen kötüsün.
  • itidal, hastanedeyken, hıcbıseyle ılgın yokken kovulmak nasıl bır duygu bılır mısın?! hıc beklemedıgın anda, herseyı tv de ızleyıp, ya benım durumum gayet bellı, hastanadeyım, otesı yok deyıp dımdızlak ortada kalmak nasıl bır duygu?! zannedıyor musun kı oradakı bınlerce kısı bır guvencesı olmadan orada ıdıler. kolay mı arkandan bırının yada bır torpılın sıcak elını hıssetmeden orada o gun bas bas bagırıp ıs yavaslatma eylemı yapmak?! bakınız, oarada bınlerce kısı vardı ve hepsı de o arkalarında hıssettıklerı sıcak elın sayesınde hala gorevlerındeler. bakınız temmuz ayında yanlıslık olmus gerekcesı ıle 100 kısı gerı alındı. o gun rahım kanserı oldugu ıcın amelıyat olan arkadasımın ne sucu var?! .. ve daha bır suru boyle ornek. sucumuz arkamızda bırının olmaması. bunun otesınde o bınlerce kısı varken, bızler hastanede orda burda nelerle ugrasırken gunah kecısı ılan edıldık! sendıka tabıkı arkamızda duracak. ama sızlerın de eger vıcdanınız varsa sızlerde arkamızda olmalısınız?!!!
  • İşini düzgün yapan , düzgün adam işden atılmaz.. hadi başka kapıya artıkkk

Atilay Ayçin başkanlığında işten çıkarılan 305 işçiye destek olmak amacıyla Türk Hava Yolları Genel Müdürlük binasına gelen bir grup hava iş üyesi polis barikatına takıldı. Genel Müdürlük kapısından görüşmeyi yapacak grubun dışında kimsenin içeriye alınmayacağı açıklaması yapılınca Atilay Ayçin, görüşme yapacak grubu kapıya kadar uğurlamak istediklerini ifade ederek içeri girmek istediklerini belirtti. Yapılan karşılıklı görüşmelerden sonuç çıkmayınca ilk oturuma katılacak grup içeri alındı Atilay Ayçin ve Hava İş üyeleri dışarıda bekleme kararı aldı.

Hava İş Genel Sekreteri Mustafa Yağcı’nın yanısıra işçi temsilcileri, Hava İş Avukatları ve bazı şube başkanları Toplu İş Sözleşmesi görüşmesi’nin ilk oturumuna katılmak üzere THY Genel Müdürlük binasına girdi.

Yaklaşık 2 saat süren görüşmeye THY Yönetimi adına Genel Müdür Yardımcısı Kazım Çalışkan Başkanlığı’ndaki bir heyet katıldı.

Görüşmenin ardından kısa bir açıklama yapan Mustafa Yağcı, THY binasının içerisinde de girişte yaşatılan sıkıntıya benzer bir tutuma maruz bırakıldıklarını ifade ederek, ‘THY yönetimi olumlu adım atmadı’ dedi.

Yağcı, ‘Bu uzun bir görüşmenin ilk ayağıydı. Ancak THY yönetimi olumlu bir adım atmadı. İşten çıkarılan arkadaşlarımızın işe geri alınmasıyla ilgili görüşlerimizi çok net bir biçimde ifade ettik. Ancak olumlu bir yanıt alamadık. Bunu da çok garipsemedik. Biz sorunların masada görüşülüp çözülmesi tarafında olduğumuzu açıkladık. Sorunların çözümü neticesinde Toplu İş Sözleşmesi’nde imzaların atılacağını çok net bir biçimde ifade ettik. Ancak işveren tarafının uzlaşmaz bir tutumu var. Bu bir taktik ve bu kavga 8 aydır devam ediyor. Sonuç alınıncaya kadar da sürecek. Bizim kararımız nettir. İç barış sağlanıp 305 arkadaşımızın mağduriyetini gidermedikleri sürece kararımız devam edecek. Eğer işveren bunları sağlamazsa masadaki tavrımız devam edecek. Kendilerini bir sonraki oturum için Hava İş’e davet ettik ancak buna da olumlu cevap alamadık. Yönetimle görüşüp bize cevap vereceklerini söylediler. Neyden korktuklarını anlayamadık. Sendika kararının arkadasındadır. Mücadele devam edecek. Dışarıda kalan arkadaşlarımızı bir kez daha davet ediyoruz. Hepimize hayırlı olsun’ dedi.

Mustafa Yağcı’dan sonra üyelere kısa bir değerlendirme yapan Hava İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, ‘Bizim kararımız nettir. İşten çıkarılan arkadaşlarımız için direnişimiz devam edecektir. Bunların ne yapmaya çalıştıklarını anlayamıyoruz. Neyden korkuyorlar. Biz buradayız. Yüreği olan varsa çıksınlar gelsinler. Polis kamerasıyla kayıt alıp oturup izliyorlar, izlesinler. Bizim de sabrımızın bir sınırı var. Sabrımızı taşırmasınlar. Yürekleri varsa gelsinler biz burayız’ dedi.

Açıklamaların ardından toplanan grup THY binasından ayrıldı.

©AirportHaber

TİS GÖRÜŞMELERİ'NDE İLK OTURUM SONA ERDİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (88)

kaç kişisiniz o ~ 5 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY'NİN KAPICISINA ~ 5 yıl önce
"İşini düzgün yapan , düzgün adam işden atılmaz.. hadi başka kapıya artıkkk "diyebilen saygıdeğer THY' li. Ben o gruptan değilim. Hatta sizden biri bile değilim. uzun seneler önce THY'liydim. Sendika ile de işim olmadı desem yanlış olmaz. Ve de hayatımda kimseye beddua etmedim. Ama dilerim ki bir gün seni de başka kapıya göndersinler, hatta sende kapı kapı dolaş. Ben THY' de sizin amiriniz olsam, ve de bu yorumu senin yaptığını bilsem emin ol ki seni kapı dışarı etmek için vesile yaratırdım. Sana yabancısı olduğun bir hasletden bahsetmenin faydası yok. " İNSANLIK " Konfiçüs " Kötü düşünen Kötüdür " demiş. Sen kötüsün.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
herşey açık ~ 5 yıl önce
itidal, hastanedeyken, hıcbıseyle ılgın yokken kovulmak nasıl bır duygu bılır mısın?! hıc beklemedıgın anda, herseyı tv de ızleyıp, ya benım durumum gayet bellı, hastanadeyım, otesı yok deyıp dımdızlak ortada kalmak nasıl bır duygu?! zannedıyor musun kı oradakı bınlerce kısı bır guvencesı olmadan orada ıdıler. kolay mı arkandan bırının yada bır torpılın sıcak elını hıssetmeden orada o gun bas bas bagırıp ıs yavaslatma eylemı yapmak?! bakınız, oarada bınlerce kısı vardı ve hepsı de o arkalarında hıssettıklerı sıcak elın sayesınde hala gorevlerındeler. bakınız temmuz ayında yanlıslık olmus gerekcesı ıle 100 kısı gerı alındı. o gun rahım kanserı oldugu ıcın amelıyat olan arkadasımın ne sucu var?! .. ve daha bır suru boyle ornek. sucumuz arkamızda bırının olmaması. bunun otesınde o bınlerce kısı varken, bızler hastanede orda burda nelerle ugrasırken gunah kecısı ılan edıldık! sendıka tabıkı arkamızda duracak. ama sızlerın de eger vıcdanınız varsa sızlerde arkamızda olmalısınız?!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
123 ~ 5 yıl önce
İşini düzgün yapan , düzgün adam işden atılmaz.. hadi başka kapıya artıkkk

Yanıtla

Kalan karakter 1000
305 ~ 5 yıl önce
başka kapıya gitmemizi isteyen işveren kuklası! o seni burda yazman için tutan işverenin bizi seve seve işe geri alana kadar hiçbir yere gitmiyoruz. bunu 8 aydır anlatamadık galiba :) ama sen de herkes gibi anlayacak ve göreceksin yakında :)

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000