08 Kasım 2012, Perşembe 09:36:36

TIRMANIRSANIZ UÇAĞA ÇARPARSINIZ

Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Bangkok uçağının pilotu ile hava trafik kontrolörü arasında tırmanma gerilimi yaşandı. Türbülanstan kaçmak isteyen pilota kulenin cevabı ne oldu?
  • kulenin davranışı normaldir,t2cass dan görmüyormu uçağı zaten ısranın mantığı yok.
  • Havada olan her zaman haklıysa istediğini yapacaksa kontrolöre ne ihtiyaç var arkadaş. Pilot canı istediğinde tırmansın istediğinde alçalsın. Türbülansın şiddetine göre tehlikeli olduğunu düşünüp söylemek güzelde şimdi sana basit bir matematik sorusu: Bir uçak türbülanstan düşerse mi iyi yoksa bir başka uçağa çarparak düşerse mi ?
  • Havada olan her zaman haklidir ve hakkidir istemek yerdeki sizler bizlere her zaman back up yapmaniz lazim, emniyetli ayirmalar yapmaniz lazim.. kendinizi biraz gelistirin , Avrupada bu isler nasil oluyor , arastirin okuyun sorun...Daha emniyetli yarinlara esenle kalin.
  • atc elemanları pas alıp havayolarından gezmek guzel degılmı ozel ıslerınız ıcın bıle pas alıp ucuyorsunuz sızın ozellıgınız nedır dıger dhmı personelının sucu ne o zavallılar hıc gorev yapmıyormu allah goruyor sızı havadan bakmayı bırakın sılkılenın bıraz.

Türk Hava Yolları’nın TK64 sefer sayılı İstanbul-Bangkok uçağının pilotu ile Atatürk Havalimanı’ndaki hava trafik kontrolörü arasında ilginç bir diyalog yaşandı.

Dün İstanbul’da etkili olan olumsuz hava koşulları sebebiyle türbülanslı havaya maruz kalan THY uçağının pilotu ısrarla kuleden yükselme talebinde bulundu. Ancak o sırada birçok uçağın sağlıklı şekilde iniş kalkışını sağlamaya çalışan kule görevlisi, ısrarlar sonucunda isyan etti.

Pilotun, ‘ Çok yüksek türbülans var bir an önce yukarı tırmanmak istiyoruz’ talebi karşısında kule, “ Trafiğe çarpmamanız için yerinizi muhafaza etmeniz gerekiyor. Tırmandıktan sonra düşseniz benim için faydası yok. Lütfen tekrar edip durmayın şunu” diyerek sert çıktı. Bu konuşmadan sonra pilot, kulenin talimatları doğrultusunda uçuşuna devam etti.

İşte o diyalog:

TIRMANIRSANIZ UÇAĞA ÇARPARSINIZ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (50)

havacı ~ 6 yıl önce
kulenin davranışı normaldir,t2cass dan görmüyormu uçağı zaten ısranın mantığı yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A 320 ? ~ 6 yıl önce
Havada olan her zaman haklıysa istediğini yapacaksa kontrolöre ne ihtiyaç var arkadaş. Pilot canı istediğinde tırmansın istediğinde alçalsın. Türbülansın şiddetine göre tehlikeli olduğunu düşünüp söylemek güzelde şimdi sana basit bir matematik sorusu: Bir uçak türbülanstan düşerse mi iyi yoksa bir başka uçağa çarparak düşerse mi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
ikisi de iyi değil:)
A320 ~ 6 yıl önce
Havada olan her zaman haklidir ve hakkidir istemek yerdeki sizler bizlere her zaman back up yapmaniz lazim, emniyetli ayirmalar yapmaniz lazim.. kendinizi biraz gelistirin , Avrupada bu isler nasil oluyor , arastirin okuyun sorun...Daha emniyetli yarinlara esenle kalin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
atc elemanları pas alıp havayolarından gezmek guzel degılmı ozel ıslerınız ıcın bıle pas alıp ucuyorsunuz sızın ozellıgınız nedır dıger dhmı personelının sucu ne o zavallılar hıc gorev yapmıyormu allah goruyor sızı havadan bakmayı bırakın sılkılenın bıraz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000