28 Ocak 2014, Salı 10:52:33

THY'Yİ YERDEN YERE VURDU

Hürriyet Gazetesi köşe yazarlarından İzzet Çapa, İngiltere'de THY'de görevli bir İngiliz personeliyle yaşadığı sıkıntıyı köşesine taşıdı, konuyu THY'ye mal edip şirketi yerden yere vurdu.
  • Yurtdisinda gordugu ayrimciligin sebebini sadece turkluge baglayan arkadaslarin ulkemizin yurtdisinda yukselen popularitesini ve daha onemlisi musluman olmasindan kaynaklandigini goz ardi etmemelerigerekiyor.aksi halde bir irka mensup olmak iyi yada kotu davranislarda etken degildir.cunku asil sebeb o irkin mensup oldugu halkin degerleri ve dunya gorusudur.
  • Tolga E Tek tek yazdklarnizi okudum ama bizim milletmiz biraz ozenti bir millet. Orada turk olarak siz degilde Ingliz, Almam vb.. biri olsaydi ayni muameleyi gormezdi. Biz kendi ulkemizdeki insanlari dusunmeyen bir milletiz. Avrupada surda burda yalakalik gbi reklam yapsakta bos yani.
  • sen önce sanayinin ıcındeki uyduruk mekanda aldıgın cay parasının hesabını ver çapa efendi. memlekette ne kadar bos ve kof adam var ya bende senden sıkayetcıyım arkadas
  • Izzet Çapa da gazeteci olmuş yaa. Asıl seni gazeteci olarak alan gazeteyi protesto etmek gerekiyor. Gerçek gazetecilere hakaret gibi... Ayrıca senin gibi egolu yolcu tiplerinide iyi bilirim. Allah bilir sen o görevli ye neler dedin de oda öyle cevap vermiş. Şunu unutmamak gerekiyor, bilet alıyorsunuz diye çalışanları da satın almiyorsunuz. Ayrıca A380 çok güldüm sana ya. Kesin zamanında avrupa ya göç etmiş ve her seferinde de cümleye avrupa da işler böyle değil diyerek başlayan ve ülkesini karalayan tipik alamanci egosu. Uçağını kaçıran hemen personeli suçluyor. ..

Ne Messi’li, Kobe’li reklam filmleri; Ne “Türkiye’nin yükselen yıldızının başarı” hikayesi; Ne de “Duydun mu şekerim Türk Hava Yolları artık dünyaya meydan okuyor” tevatürleri beni bu fikrimden vazgeçirebilir. Buraya kalın harflerle yazıyorum ve bundan böyle Türk Hava Yolları ile uçmuyorum!

Çünkü THY dünyaya değil kendi müşterilerine yani size, bize meydan okuyor. “Şeytan ayrıntılarda gizlidir” derler ya... İki gün önce başıma gelen birkaç ayrıntı; bu cilalı imajın üzerindeki pırıltıları söküp altından çıkan gerçek yüzü fark etmeme neden
oldu.

Londra Heathrow Havaalanı’ndan İstanbul’a uçacağım. THY kontuarındaki check-in kuyruğa girdim. 20 dakika bekledikten sonra sıra bize geldi; İngiliz kadın görevli “Ben sizin check-in’inizi yapamam, gidip önce self check’in makinesinden biniş kartınızı alın.
O kart olmadan da bavullarınızı almam” demez mi... Bu konuda ne bileti alırken THY’den yeni sistemi anlatan bir mesaj gelmişti ne de havaalanında bir görevli bizi uyarmıştı.

“O zaman beni 20 dakikadır neden bekletiyorsunuz” dediğimde ise aldığım cevap çok ilginçti: “Siz beklerken sezon indiriminde yaptığım alışverişi anlatmıyordum, çalışıyordum.”

Erkin Baba misali Fesüpanallah çekmekten bıkmıştım artık. “İngilizce konuşmak zorunda değilim burası THY ise bana Türkçe bilen bir görevli çağırın” diye diklenince, hanımefendi küstah bir tavırla “Gidin kendiniz bulun” dedi.

Allah, THY ile yurtdışına uçup yabancı dil bilmeyenlerin yardımcısı olsun. Anlayacağınız, böylesi durumlarda ne Kobe’nin ne de Messi’nin faydası oluyor. O sırada konuyla ilgili attığım tweet’e THY Basın Müşaviri Ali Genç anında “Detay alabilir miyim?” diye geri döndü. Burada kendisine teşekkür etmezsem gerçekten ayıp olur ama çözümlenen hiçbir şey olmadı.

İngilizlerden oluşan kontuar personelinin yüzü beş karış... Üstelik Türk pasaportu gördükleri zaman kaşlar daha da çatılıp, davranışlar iyice kabalaşıyor. Be kadın, sonuçta sen maaşını benim memleketimin şirketinden almıyor musun?

Kendi devletinin müessesesinde, elin İngilizinden fırça yemeye hevesli olanlar varsa onlara söyleyecek sözüm yok. Acaba British Airways ile uçan İngilizler ya da Lufthansa ile uçan Almanlar aynı mualemeyi görüyor mudur diye düşünmeden edemiyor insan...

Oysa benim gibi bir sürü Türk, Avrupa-Amerika hattında en pahalı havayolu şirketlerinden biri olan THY’yi, asık suratlı yabancılarla uğraşmamak ve yabancı dil sıkıntısı yaşamamak için tercih ediyor.

Global olma kompleksini aşıp kendi vatandaşına da saygı duymasını öğrenene kadar, istifa ediyorum THY’den...

İzzet Çapa / Hürriyet

THY'Yİ YERDEN YERE VURDU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (71)

turklukmu ~ 4 yıl önce
Yurtdisinda gordugu ayrimciligin sebebini sadece turkluge baglayan arkadaslarin ulkemizin yurtdisinda yukselen popularitesini ve daha onemlisi musluman olmasindan kaynaklandigini goz ardi etmemelerigerekiyor.aksi halde bir irka mensup olmak iyi yada kotu davranislarda etken degildir.cunku asil sebeb o irkin mensup oldugu halkin degerleri ve dunya gorusudur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Tolga E Tek tek yazdklarnizi okudum ama bizim milletmiz biraz ozenti bir millet. Orada turk olarak siz degilde Ingliz, Almam vb.. biri olsaydi ayni muameleyi gormezdi. Biz kendi ulkemizdeki insanlari dusunmeyen bir milletiz. Avrupada surda burda yalakalik gbi reklam yapsakta bos yani.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nonick ~ 4 yıl önce
sen önce sanayinin ıcındeki uyduruk mekanda aldıgın cay parasının hesabını ver çapa efendi. memlekette ne kadar bos ve kof adam var ya bende senden sıkayetcıyım arkadas

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vize-Pasaport ~ 4 yıl önce
Izzet Çapa da gazeteci olmuş yaa. Asıl seni gazeteci olarak alan gazeteyi protesto etmek gerekiyor. Gerçek gazetecilere hakaret gibi... Ayrıca senin gibi egolu yolcu tiplerinide iyi bilirim. Allah bilir sen o görevli ye neler dedin de oda öyle cevap vermiş. Şunu unutmamak gerekiyor, bilet alıyorsunuz diye çalışanları da satın almiyorsunuz. Ayrıca A380 çok güldüm sana ya. Kesin zamanında avrupa ya göç etmiş ve her seferinde de cümleye avrupa da işler böyle değil diyerek başlayan ve ülkesini karalayan tipik alamanci egosu. Uçağını kaçıran hemen personeli suçluyor. ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000