15 Şubat 2013, Cuma 14:30:02

THY'Yİ ŞOKE EDECEK RAPOR!

Türk Hava Yolları'nın yasadışı eylem ve grev yaptığı gerekçesiyle işten çıkardığı 305 kişi ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişliği yayınladığı rapor ile grevin yasadışı olmadığını açıkladı...
  • bugüne kadar bütün kararlar atılanların lehine.thy yönetimi umut bağladığı hangi kurum varsa 'şamarı' yedi.hamdi topçu bu kadar tepkiye rağmen hala nasıl oluyor da 'babayiğitlik' yapabilitor.yaa en azından tweet falan atma,televizyona çıkma,sesini çıkarma..ayıp denen bir şey var yaa..inanın avrupa da böyle bir şey olsa,ki olması imkansız, inanın o makamdaki en alttan en üste kim varsa istifa eder.bu kadar madara olmasına rağmen hamdi topçu ve takımı hala yüzsüzce demeçler verebiliyor..inanın 'utanç verici','mide bulandırıcı'..saygınlık denen bir şey olur,ama malesef..
  • Mademki 750 kişi işi bilmeden oraya gelmiş, diğerleri AKP'lim işden atılmadılar. ZİHNİYET FARKIMI OLUYOR?
  • Adamlar haksiz yere atilmislar iste. Her yerden thy sikisti. Belgeler ortada. Neyin muhabbetindesini hala?? Birakin bu isleri..haksizin yaninda durmak gunahtir. Birakin artik bu sacma soylemleri, haklarini verin insanlarin..
  • THY VE THY TEKNİK'de atılan işçilerle ilgili kararlar işçilerin lehine çıkmakdadır. BURADA GARİP OLAN THY TEKNİK'DE ÇİKARILAN İŞÇİLER İÇİN GENEL MÜDÜR İSMAİL DEMİR bu kararı üzülerek aldığını söylemişdi. Sayın genel müdür sizde birazcık utanılacak yüz var ise bu kararlardan sonra o kultukda kalmanız yüzsüzlüğün daniskasıdır. Şimdiye kadar aldığınız keyfi persönel alımı keyfi atamalara benzemiyor. Çünkü o kararlar yargıya kapalı, yargıya açık olsa neler çıkar neler. SAYIN İSMAİL DEMİR BU KURUMA YÖNETİCİ OLDUKDAN SONRA ALDIĞINIZ KARARLAR SONUCU MAĞDUR ETTİĞİNİZ İNSANLAR İÇİN, HALK DİLİNDE SÖYLENEN VİCDANİ RAHATSIZLIK HİSSETİNİZMİ?

Hava İş'ten yapılan açıklamada:

Hava-İş Sendika Yöneticilerine THY A.O Yönetimince Yöneltilen 29 Mayıs olaylarının Yasadışı Grev ve Yasadışı Eylem olduğu İddialarının Gerçek Olmadığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişliği Raporu İle Belgelendi.

THY A.O Yönetimince, 29 Mayıs 2012 tarihinde havacılık işlerinde grev yasağı getiren yasanın TBMM’de görüşülmesi esnasında havacılık işçilerinin yasağa karşı gösterdikleri demokratik karşı çıkış ile ilgili Sendika Yönetim Kurulu üyelerimiz hakkında Bakırköy Cumhuriyet Savcılığına;

Yasadışı grev yapmayı, yasadışı direnişte bulunmayı teşvik etme,

Bu hususta propaganda yapma ve personeli eylem yapmaya zorlama şeklindeki iddialarla suç duyurusunda bulunulmuştu.

Savcılık gerekli bilgi ve belgeleri topladıktan sonra ilgili yasa gereğince bu konuda GÖREVSİZLİK kararı vermiş ve ilgili suç duyurusunun T.C Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce değerlendirilmesi gerektiğine karar vermişti.

İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce yapılan soruşturma ve görevlendirilen İş Teftiş Müfettişliğince Müfettiş Gülgün Kaner tarafından söz konusu iddialar ile ilgili olarak hazırlanan 18.01.2013-01 No’lu RAPOR SONUCU;


Sendika yöneticilerinin THY A.O yönetimince iddia edilen 6356 sayılı Kanunun 78 I-e maddesine uygun herhangi bir fiilinin tespit edilmediği

29 Mayıs 2012 tarihinde oluşan olayların CD kayıtlarına göre barışçıl sınırları aşmayan demokratik bir protesto olarak değerlendirilmesi gerektiği,

Sendika yöneticilerine herhangi bir idari ceza verilmemesi gerektiği açıkça belirlendi.

Böylece İş mahkemelerinde 29 Mayıs’ta işten çıkarılan üyelerimizce açılan işe iade davalarında Mahkemece atanan Bilirkişi Raporu ile daha önce belirlenen 29 Mayıs’taki olayların demokratik bir hak eylemi olduğu yönündeki tespit bir kez daha bu kez Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı  İş Müfettişlerince teyit edildi.Şimdi THY A.O Yönetimine diyoruz ki;

Bugüne kadar her platformda her yayın organında dile getirdiğiniz sendikayı ve 305 işçiyi vatan haini ilan eden kamuoyunu yanıltıcı beyanlarınızın doğru olmadığı ortaya çıkmıştır.

Zaten başlı başına bir haksızlık olduğu için 5 ay sonra ortadan kaldırılan grev yasağına demokratik bir hakla karşı çıktıkları artık tespit edilen 305 işçiye yapılan haksızlık da artık ortaya çıkmıştır.

Gelin bu sosyal yarayı birlikte sararlım, toplu iş sözleşmesi masasında iş barışı ve huzurunu bütünsel bir şekilde yeniden kuralım.

Gelin taraflar olarak hem bu sosyal yaranın giderilmesi, hem toplu iş sözleşmesinin masada sonuçlandırılması hem de şirketin geleceği ile ilgili sorunların çözümlenmesi için taşın altına elimizi birlikte koyalım.

THY 24. Dönem toplu iş sözleşmesini uyuşmazlığında önümüzdeki günlerde göreve başlayacak resmi arabulucu süreci bu konuda tarafların samimiyetini ortaya koyan bir gösterge niteliğinde olacaktır.

Eğer işveren uyuşmazlığı derinleştirmeye yönelik bir politika izlerse sendikamızın yanıtı da en kısa sürede kurullarını toplayarak Grev Hakkının kullanılması sürecini ortaya koymak olacaktır.

Saygılarımızla.
Hava-İş Genel Merkez Yönetim Kurulu

THY'Yİ ŞOKE EDECEK RAPOR!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (47)

pervasız yönetim ~ 5 yıl önce
bugüne kadar bütün kararlar atılanların lehine.thy yönetimi umut bağladığı hangi kurum varsa 'şamarı' yedi.hamdi topçu bu kadar tepkiye rağmen hala nasıl oluyor da 'babayiğitlik' yapabilitor.yaa en azından tweet falan atma,televizyona çıkma,sesini çıkarma..ayıp denen bir şey var yaa..inanın avrupa da böyle bir şey olsa,ki olması imkansız, inanın o makamdaki en alttan en üste kim varsa istifa eder.bu kadar madara olmasına rağmen hamdi topçu ve takımı hala yüzsüzce demeçler verebiliyor..inanın 'utanç verici','mide bulandırıcı'..saygınlık denen bir şey olur,ama malesef..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sıkı Can iyidir ~ 5 yıl önce
Mademki 750 kişi işi bilmeden oraya gelmiş, diğerleri AKP'lim işden atılmadılar. ZİHNİYET FARKIMI OLUYOR?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Agzi olan konusuyor ~ 5 yıl önce
Adamlar haksiz yere atilmislar iste. Her yerden thy sikisti. Belgeler ortada. Neyin muhabbetindesini hala?? Birakin bu isleri..haksizin yaninda durmak gunahtir. Birakin artik bu sacma soylemleri, haklarini verin insanlarin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ÖS ~ 5 yıl önce
THY VE THY TEKNİK'de atılan işçilerle ilgili kararlar işçilerin lehine çıkmakdadır. BURADA GARİP OLAN THY TEKNİK'DE ÇİKARILAN İŞÇİLER İÇİN GENEL MÜDÜR İSMAİL DEMİR bu kararı üzülerek aldığını söylemişdi. Sayın genel müdür sizde birazcık utanılacak yüz var ise bu kararlardan sonra o kultukda kalmanız yüzsüzlüğün daniskasıdır. Şimdiye kadar aldığınız keyfi persönel alımı keyfi atamalara benzemiyor. Çünkü o kararlar yargıya kapalı, yargıya açık olsa neler çıkar neler. SAYIN İSMAİL DEMİR BU KURUMA YÖNETİCİ OLDUKDAN SONRA ALDIĞINIZ KARARLAR SONUCU MAĞDUR ETTİĞİNİZ İNSANLAR İÇİN, HALK DİLİNDE SÖYLENEN VİCDANİ RAHATSIZLIK HİSSETİNİZMİ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000