12 Haziran 2014, Perşembe 18:58:46

THY'Yİ BAŞBAKAN'A ŞİKAYET EDECEKLER!

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Malatya’ya uçak seferinin düşürülmesini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ileteceklerini söyledi.
  • Ben 1991-1992 arasında her ay giderdim. Ankara-Malatya-Ankara arasında uçakla o zaman bile uçaklar dolu idi. Radan geçti 22 sene bir uçak yeter mi Malatya'ya?
  • Yapamazsaniz babama solicem gibi bisey.. Ne hallere dustu memleket
  • Sefer sayısı zaten Mayıs 2014'de artırılmış ve verimli görülmediğinden 1 ay sonra tekrar 1'e indirilmiş. Buna itiraz ederken 2014 ilk 5 ayının ve 2013'ün doluluk oranlarının verilmesi mantıklı mı? O zamanlarda zaten tek uçak vardı ve ortalama %81 doluluk var. Sefer artıtılınca demek ki doluluk iyice düştüğünden tekrar tek sefere dönülmüş. Bunun neresi yanlış?
  • Thy, AO ha?

Türk Hava Yolları’nın (THY) Malatya’ya Ankara seferinin 2’den 1’e düşürülmesi nedeniyle ilgili ve yetkili yerlerle görüşmelerini sürdürdüklerini, ancak bir sonuç alınmaması halinde konuyu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ileteceklerini söyleyen Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Hüseyin Erkoç, THY uçak seferi istatistikî rakamlar konusunda bilgiler aktardı.

Erkoç, “THY’nin Malatya’ya yaptığı seferlerin 2013 yılı ortalaması yüzde 81’dir. Ankara’ya yapılan seferin doluluk oranı yüzde 75. 2014 yılının ilk 5 ayında ise bu yüzde artmış. İstanbul’a yüzde 85, Ankara’ya ise yüzde 77’ye çıkmış. Demek ki, Malatya’nın doluluk ile ilgili ve yolcu sayısıyla ilgili sıkıntımız yok” şeklinde konuştu.

Hasan Erkoç, Malatya’nın büyük şehir olmuş bir il olduğunu, uçak seferi düşürülmesi yerine arttırılmasını beklediklerini söyleyerek, THY yetkililerinin bu kararı tekrar gözden geçirmelerini de istedi. Erkoç, sorunun çözülmemesi durumunda Malatya’ya uçak seferinin düşürülmesini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ileteceklerini kaydetti.

"İDDİALAR VAHİMDİR"

MÜSİAD Malatya Şube Başkanı Mehmet Balin, Türk Hava Yolları tarafından Malatya’ya her gün Ankara’dan yapılan 2 seferin 1’e indirilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Türk Hava Yolları kuruluşu olan Anadolu Jet tarafından Malatya-Ankara arasında gerçekleştirilmekte olan karşılıkla sefer sayısı duyulan ihtiyaç üzerine 1 Mayıs 2013 tarihinden itibaren ikiye çıkarılmıştı. Son derece önemli ve gerekli bir gelişme olarak gördüğümüz bu uygulama 2 Haziran 2014 tarihinde sonlandırılmış ve maalesef karşılıklı sefer sayısı bire indirilmiştir. Tüm Malatya kamuoyu gibi iş âlemi olarak da anlamlandıramadığımız bu iptalin çok olumsuz yansımaları olacağını değerlendirmekteyiz” ifadelerini kullandı.

“Malatya Havaalanımızın yurt içi uçuş trafiği incelendiğinde son 10 yılda uçuş sayısı 3,5 kat artarken yolcu sayısının 5 kattan fazla arttığı ve 14 binlerden 76 binlere çıktığı görülmektedir. Düzenli olarak artmakta olan yolcu sayısının 2014 sonu itibariyle 86 bini aşması beklenmektedir. Sadece sefer sayısının artırıldığı 2013 yılına baktığımızda iç hat uçuş sayısındaki artış yüzde 13,6 iken yolcu sayısında yüzde 17,7’lik artış söz konusudur. 2014 yılının ilk yarıyılında da benzer tablo devam etmektedir” diyen Balin, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Anlaşılacağı üzere yolcu trafiği Malatya’nın hızlı gelişimine paralel olarak sürekli bir artış içindedir. Bu artış nedeniyle son dönemde Devletimiz Malatya havaalanı ve bağlantı yollarının iyileştirilmesine yönelik yaklaşık 100 Milyon TL’lik yatırım yapmıştır. Mevcut yolcu trafiği ve Devletimizin yatırımları dikkate alındığında, uçak ve mürettebatın gece Malatya’da kalmasının uygun görülmemesi nedeniyle seferin iptal edildiği iddiaları vahimdir. Malatya MÜSİAD olarak, ilimizin sosyo-ekonomik gelişimi ile ulaşılabilirliği arasında büyük bir ilişki bulunduğunu hatırlatıyor ve iş alemi başta olmak üzere tüm Malatya için kritik öneme sahip günlük Malatya-Ankara karşılıklı sefer sayısının tekrar ikiye çıkarılmasını beklediğimizi ifade etmek istiyoruz.”

THY'Yİ BAŞBAKAN'A ŞİKAYET EDECEKLER!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

1991 ~ 4 yıl önce
Ben 1991-1992 arasında her ay giderdim. Ankara-Malatya-Ankara arasında uçakla o zaman bile uçaklar dolu idi. Radan geçti 22 sene bir uçak yeter mi Malatya'ya?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Yapamazsaniz babama solicem gibi bisey.. Ne hallere dustu memleket

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne alaka? ~ 4 yıl önce
Sefer sayısı zaten Mayıs 2014'de artırılmış ve verimli görülmediğinden 1 ay sonra tekrar 1'e indirilmiş. Buna itiraz ederken 2014 ilk 5 ayının ve 2013'ün doluluk oranlarının verilmesi mantıklı mı? O zamanlarda zaten tek uçak vardı ve ortalama %81 doluluk var. Sefer artıtılınca demek ki doluluk iyice düştüğünden tekrar tek sefere dönülmüş. Bunun neresi yanlış?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Thy, AO ha?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000