28 Ekim 2008, Salı 08:10:41

THY'ye tavsiyeler

Akşam Gazetesi yazarlarından Serdar Turgut, THY'nin Bağdat'a uçmaya karar vermesini tebrik ederken aynı zamanda THY'ye tavsiyelerde de bulunuyor...
  • Saddam KUVEYT e girerken elini kolunu sallayarak girmedi.Amerika da Irak,a girerken tek kurşun atılmadı.Bu kadar silah cephane bomba ve roketatarlar sizce şimdi nerede.Felaket tellalı değilim ama görünen köy de kılavuz istemez.
  • Siz hiç Bağdat havaalanına uçtunuzmu ben uçtum.Demirkuş un dediği gibi havadan roket atamazlar ama yerden her türlüsünü atarlar.DHL adına uçan AIR SOFYA uçağının nasıl vurulduğunu sanıyorsunuz.Olaylara dışarıdan bakmakla sadece ticari ve siyasi amaçlarla bu iş olmaz.Olayın bir de insani tarafı var.tc-trk nın saydığı ülkelere bakın içinde bir tek avrupa ülkesi varmı.çünkü orada insan hayatı değerlidir bir tek insanın hayatını tehlikeye atmazlar.Birde sayılan ülkelere bakın ve nereye gittiğimizi siz görün.Şimdilik bu kadar yeter gerekirse bağdat uçuşları ile ilgili daha fazla detayı da daha sonra yazarım.
  • buyuk havayolu olmanın gereklerını zamanlamasını da ıyı yaparak gerceklestıren THY yonetımını kutluyorum.sımdı olmazasa ne zaman olacaktı.
  • THY nin baglanti saglanmasi, emniyet, ucus guvenli v.s. konularin haricinde birseye dikkat cekmekte yarar var. Savastan beri Irak'in butun cevresindeki ulkelerden ozellikle Urdun, U.A.E., Suriye ve tabii ki Irak Airways tarifeli olarak sadece Bagdat'a degil Suleymaniye, Erbil, Kerkuk gibi sehirlere tarifeli ucuyorlar. Yani bunca zamandir baglanti saglamis havayollari var. Amac pastadan pay almak, bende burda varim demek, govde gosterisi. Bunun arti ve ozellikle eksilerini iyi hesaplamak lazim. Havacilikta sadece para kazanilmaz. Prestij, devamlilik, insan ve benzeri seylerde parayla satin alinamaz.

Türk Hava Yolları'nın, hiçbir havayolunun uçmadığı ve tüm uzmanlarca çok tehlikeli hava sahası olduğu kabul edilen Bağdat'a tarifeli uçuşlar başlattığını duyunca, insan gayrihtiyari ilk önce, 'şimdi bunun zamanı mı, ne gerek vardı bu hattı açmaya? ' diye tepki verebiliyor. Ama üzerinde biraz düşünüp, tüm boyutları ve içerdiği potansiyel ile değerlendirirseniz, son derece cesur ve devrimci bir karar olduğunu görebiliyorsunuz.

Ben her zaman, ekonomik kriz dönemlerinde herkes korkup çekilmeye çalışırken atak davranıp, cesur karar verenlerin uzun dönemde bunun karşılısını daima aldıklarını düşünürüm. THY yönetimi de bu kriz sürecinde çok önemli ve uzun dönemde başarılı olacağı kesin olan bir karar aldı. Amerika'da Başkanlık seçimi çok yaklaştı. Yeni yönetim büyük ihtimalle Irak'tan çekilme kararı alacak.

THY'nin devrimci kararı karar alınsa da alınmasa da Irak'ta normale dönme süreci başlatılacak. Bu sürecin en önemli boyutu Irak'ın yeniden inşası olacak. Bu iş için büyük fonlar yaratılmış durumda. Diyebiliriz ki; eğer dünyada uzun sürecek bir durgunluk yaşanacaksa, yeniden inşa edilecek Irak bu durgunluğun dışında kalacak. Ve tabii yeniden inşa için yaratılmış kaynaklardan pay almaya çalışan işadamlan dünyanın dört bir yanın dan Bağdat'a gitmek isteyecek.

Daha bugünden THY cesur kararıyla Bağdat'a tarifeli uçuşlar başlatarak o piyasada kendisine müthiş bir konumlandırma yapmış, pozisyon almış durumda. Yeni dönemde dünyanın dört bir yanından gelecek işadamlan ilk önce İstanbul'a uçacak, sonra da THY bağlantısıyla Bağdat'a gidecekler. THY yönetimi daha önce Star Allians işbirliğiyle bu tür uluslararası bağlantıların gerekli kurumsal altyapısını da kurmuş bulunuyor.

Yani, THY yeni hattında tam hizmet vermek için hazır durumda. ilk önce İstanbul'a uçacak işadamlarına şehirde birkaç gün kalmalarını teşvik İçin bir paket de oluşturulması bana iyi bir fikir gibi geliyor. Örneğin; Bağdat'a uçuşlan ilk başlatan THY ile bağlantı uçuşunu bir iki gün sonraya alarak şehirde dinlenmeyi tercih edecek yabancı işadamlanna tarifede birtakım indirimler yapılabilir.

Şöyle de düşünün: Türk işadamlan zaten Kuzey Irak'ta kendilerine önemli iş alanlan açmış durumdalar. Kuzey Irak işleri dolayısıyla htm bölgesel idare hem de merkez ile iyi ilişkiler kurmuş olan işadamları yeni dönemde Bağdat'ta da iş alma yolunda en şanslı grubu oluşturuyor. Bu sağlam pozisyonu son derece cesur ve doğru bir kararla destekleyen THY yönetimini kutluyorum.

Serdar Turgut / Akşam

THY'ye tavsiyeler

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

TARAFSIZ ~ 10 yıl önce
Saddam KUVEYT e girerken elini kolunu sallayarak girmedi.Amerika da Irak,a girerken tek kurşun atılmadı.Bu kadar silah cephane bomba ve roketatarlar sizce şimdi nerede.Felaket tellalı değilim ama görünen köy de kılavuz istemez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BAĞDAT ~ 10 yıl önce
Siz hiç Bağdat havaalanına uçtunuzmu ben uçtum.Demirkuş un dediği gibi havadan roket atamazlar ama yerden her türlüsünü atarlar.DHL adına uçan AIR SOFYA uçağının nasıl vurulduğunu sanıyorsunuz.Olaylara dışarıdan bakmakla sadece ticari ve siyasi amaçlarla bu iş olmaz.Olayın bir de insani tarafı var.tc-trk nın saydığı ülkelere bakın içinde bir tek avrupa ülkesi varmı.çünkü orada insan hayatı değerlidir bir tek insanın hayatını tehlikeye atmazlar.Birde sayılan ülkelere bakın ve nereye gittiğimizi siz görün.Şimdilik bu kadar yeter gerekirse bağdat uçuşları ile ilgili daha fazla detayı da daha sonra yazarım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yılmaz ~ 10 yıl önce
buyuk havayolu olmanın gereklerını zamanlamasını da ıyı yaparak gerceklestıren THY yonetımını kutluyorum.sımdı olmazasa ne zaman olacaktı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tc-trk ~ 10 yıl önce
THY nin baglanti saglanmasi, emniyet, ucus guvenli v.s. konularin haricinde birseye dikkat cekmekte yarar var. Savastan beri Irak'in butun cevresindeki ulkelerden ozellikle Urdun, U.A.E., Suriye ve tabii ki Irak Airways tarifeli olarak sadece Bagdat'a degil Suleymaniye, Erbil, Kerkuk gibi sehirlere tarifeli ucuyorlar. Yani bunca zamandir baglanti saglamis havayollari var. Amac pastadan pay almak, bende burda varim demek, govde gosterisi. Bunun arti ve ozellikle eksilerini iyi hesaplamak lazim. Havacilikta sadece para kazanilmaz. Prestij, devamlilik, insan ve benzeri seylerde parayla satin alinamaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000