17 Haziran 2008, Salı 08:07:05

THY'YE NAZAR MI DEĞDİ ?

Sabah Gazetesi yazarlarından Hıncal Uluç, THY ile ilgili sıradışı bir yazı yazmış. İşte yazarın köşesi...
  • Arkadasim, burada kolsuz kalecileri konusacak olsak saymakla bitiremeyiz zaten. ama thy ile alakasi olmayan konularda bile kurumdaki yönetim ön plana sürülerek kurum yipratiliyor. Bu kadar calisana yazik bence. Yönetim desen, bundan öncekilerden cok farki yok, ama bundan öncekilere bunlar kadar ses cikartilmiyordu. Ayni su anki hükümete oldugu gibi. Yani bundan önceki hükümetler, hatta su an muhalefet konumundaki partilerin icinde bulunduklari hükümetler bile ortaligin icine ettiler ama bu hükümet kadar elestiri görmediler. Ben burdan su sonucu cikariyorum, biseyler yapiliyor ve bu yapilanlar bir yerlere dokunuyor ki bu kadar aykiri ses ortalikta cigiriyor...!! Birilerinin kazanc musluklari kisildi ki sesleri cikmaya basladi. olay bundan ibaret...
  • ya hıncal senın ne alıp veremedıgın var thy ıle.takmıssın kafaya thy yı baska bıldıgın yok.sen senden baskasını dusunmuyorsun.dunyada buyuk hava yollarının kendı termınallerı vardır mesela lufthansa.. ıste ozaman korugede yanasırsın anonslarıda adam gıbı yaptırırsın,yanı butun tedbırlerı kendı yolcu profılıne ve ısteklerıne gore alırsın.ama turkıye de bu boylemı hayır.neden cunku her yer satıldı ve satılık.thy nın ozellıklede calısanlarının elınde bırsey yok hıncal.kapı pencere hersey tav ın elınde.bunlara elestırı getırsenız ve bu kadar ucagın ve yolcunun ıslemlerının cok az personel ıle yapıldıgını bılsenız daha ıyı olur......
  • İşe yarayan, akıllıca verilen emeğe saygı gösterilir. Bir gün hayatında futbol görmemiş bir cahil maça gitmiş.Tuttukları takım golleri yiyormuş.Taraftar takımı ve kaleciyi güçlendirmek için tezahurat yapıyormuş.Senin cahilde avaz,avaz bağırıyormuş ''Arkadaşlar bu kalecinin sol kolu yok''Diye ama bayrak sallayıp hepbir ağızdan bağıranların hiç birisi onu duymuyormuş.Bilmem anlatabildim mi?
  • Allah kimseyi cahil etmesin. Simdi yoruma Allah ile basladim diye buradaki yönetim karsiti laik arkadaslar tek´pki mesajlari da yazarlar ama eger ki bu meslegin icindeyseniz cooook eskilerden beri her hükümetin kendi is bilmez elemanlarini isbasina getirdigini de biliyorsunuzdur. Kötü yönetim yüzünden bazi yurtdisi bürolarinin neler cektigini simdi burada siralarsam yer yerinden oynar. Lütfen... is bilmez dediginiz adamlar bazilarinin menfaatlerine el sürdükleri icin sevilmiyorlar. Gerisi hikaye. Tamam, hicbirsey mükemmel degildir ama güzel seyleri de görmeye calisalim biraz. Emege saygiya davet ediyorum sizleri...

Türk Hava Yolları'na nazar mı değdirdik, ya da Star Alliance'a üye olmak bize yaramadı mı bilmem.. Son günlerde medyamızda okuyorum, şikâyetler artmaya, hatta yoğunlaşmaya başladı.
Bilirsiniz, Türk Hava Yolları'na hele son zamanlarda laf söyletmiyordum.. "THY uçuyorsa bir yere başka uçakla gitmem" diyordum.. Öylesine mutluydum, bayrağımızı taşıyan armadan..
"İki kurum kutsaldır" demiştim bir defasında hatırlarsınız.. Dışişleri Bakanlığı bir, THY iki.. Bu ikisinin üzerinde güneş batmaz çünkü.. Birisinin temsilciliği üzerinde gurup vaktiyse, bir başkasında mutlak tan yeri ağarıyordur.
Ne var ki, son zamanlarda ben de biraz sık uçtum ve bazı aksamalar, çoğu da ciddiyetsizlikten, işi ciddiye almamaktan doğan aksamalar doluydu.
Şimdi düşünebiliyor musunuz?.. Uçağımız indi. Gitti park yerinde durdu.. Ama ne merdiven var görünürde, ne de bizi terminale taşıyacak otobüs.. İçerde bekliyoruz.. Niye?.. Bunun izahı var mı?.
CİP salonu bakıma alınmış. CİP bir süre için eski yerine, İç hatlarda üst kata alınmış. Anonslar duyulmuyor. Çıkıp kapıdaki görevliye soruyorsunuz.. Onun önünde de bilgi yok. Yerinden kalkıyor, terasın kenarından sarkıp İç Hatlar salonunda asılı göstergeye bakıyor.. "Henüz çağrılmamış" diyor..
Yahu bu geçici salona da uçuşları gösteren bir monitör koymak çok mu zor.. Ve de girişteki THY görevlisinin önüne bir bilgisayar mesela.. Ordan işaret aldıkça o minnacık salona girip "Bodrum yolcuları lütfen uçağa gidiniz" dese, çok mu gururu kırılır, kendisini uşak falan mı hisseder acaba?.
İkide birde kalkıp kapıya gidiyorum, soruyorum. Ordaki delikanlı yarı beline kadar sarkıp aşağıdaki ekrana bakıyor. "Çağrılmadınız" diyor. Geri dönüyorum. Yahu Business için eşek yükü fark ödüyorum ben.. Sebebi hizmet.. Bu mu hizmet peki?.
Kaç defa uçağı kaçırıyordum, bu iletişimsizlik yüzünden..
Gene sordum bir defasında "Boarding başladı" dediler. 404 numaralı kapıymış.. Buldum, alt katta.. Otobüsle gideceğiz uçağa.. Otobüs de orda, ama kapı kapalı.. Önünde görevli falan yok.. Yığılmış millet. Yarım saat bekledik. Sonunda THY görevlileri geldi..
"Nerde kaldınız" dedim. Efendim, 403 nolu kapıymış da sonra 404 olmuş. Bu yüzden gecikilmiş.. Yahu yarım saattir buradayım. 403, 404'ün beş metre yanında.. O da boş.. Niye değişti ki kapılar?.. Değişse ne fark eder zaten?. Al sana durduk yerde yarım saat rötar..
Uçaklarda video var, uçuş bilgileri veren. Hem meraklısına.. Hem de oyalıyor insanı.. Hele en yeni uçaklarda harika ekran var. Baş ve kuyruk kameralarıyla kalkış ve inişleri bile izlemeniz mümkün..
Nerde..
Video kullanımı, pilotun ve baş hostesin keyfine bağlı.. Bir esasa bağlanmamış. Arada reklamlar olmasa hiç açılmayacak nerdeyse..
Uçuşun yarısında görüntü başlıyor, sonuna gelmeden de kesiyorlar.. Niye?.. Masraf mı oluyor acaba?.
Yemekler harika, ama yiyebilirseniz.. Ben deniz mahsulleri sevmem.. Durmadan somon füme çıktı.. Aynen geri gönderdim. Eğer tercih vermiyorsan, o zaman herkesin yiyebileceği şeyler koyacaksın. Çiğ balık yemeyen milyonla insan yaşıyor bu ülkede. Ben tek değilim ki..
Somon füme tek yemek olmaz..
Bir defasında önüme konan tepside ton balıklı salata vardı. Salata malzemesi taze, pırıl pırıl.. Ama ben ton balığı da yemem.. Yahu şu tonu karıştırmadan, yanında bir plastik kap içinde versen de, isteyen karıştırsa mesela?..
Hava meydanlarını THY işletmiyor tamam.. Ama her meydan, kendi ülke bayrağını taşıyana "Amiral Gemisi" muamelesi yapıyor.. Biz körüğe yanaşırsak Yeşilköy'de şanslıyız. Üstelik yığınla körük boşken, açığa alıyorlar THY uçaklarını.. Niye?.
Bu yazdıklarımın hepsi denizi geçip derede boğulmak değil mi, şimdi?.

Hıncal Uluç / Sabah

THY'YE NAZAR MI DEĞDİ ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

tonbaLIK ~ 10 yıl önce
Arkadasim, burada kolsuz kalecileri konusacak olsak saymakla bitiremeyiz zaten. ama thy ile alakasi olmayan konularda bile kurumdaki yönetim ön plana sürülerek kurum yipratiliyor. Bu kadar calisana yazik bence. Yönetim desen, bundan öncekilerden cok farki yok, ama bundan öncekilere bunlar kadar ses cikartilmiyordu. Ayni su anki hükümete oldugu gibi. Yani bundan önceki hükümetler, hatta su an muhalefet konumundaki partilerin icinde bulunduklari hükümetler bile ortaligin icine ettiler ama bu hükümet kadar elestiri görmediler. Ben burdan su sonucu cikariyorum, biseyler yapiliyor ve bu yapilanlar bir yerlere dokunuyor ki bu kadar aykiri ses ortalikta cigiriyor...!! Birilerinin kazanc musluklari kisildi ki sesleri cikmaya basladi. olay bundan ibaret...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kaan ~ 10 yıl önce
ya hıncal senın ne alıp veremedıgın var thy ıle.takmıssın kafaya thy yı baska bıldıgın yok.sen senden baskasını dusunmuyorsun.dunyada buyuk hava yollarının kendı termınallerı vardır mesela lufthansa.. ıste ozaman korugede yanasırsın anonslarıda adam gıbı yaptırırsın,yanı butun tedbırlerı kendı yolcu profılıne ve ısteklerıne gore alırsın.ama turkıye de bu boylemı hayır.neden cunku her yer satıldı ve satılık.thy nın ozellıklede calısanlarının elınde bırsey yok hıncal.kapı pencere hersey tav ın elınde.bunlara elestırı getırsenız ve bu kadar ucagın ve yolcunun ıslemlerının cok az personel ıle yapıldıgını bılsenız daha ıyı olur......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
apron kedisi ~ 10 yıl önce
İşe yarayan, akıllıca verilen emeğe saygı gösterilir. Bir gün hayatında futbol görmemiş bir cahil maça gitmiş.Tuttukları takım golleri yiyormuş.Taraftar takımı ve kaleciyi güçlendirmek için tezahurat yapıyormuş.Senin cahilde avaz,avaz bağırıyormuş ''Arkadaşlar bu kalecinin sol kolu yok''Diye ama bayrak sallayıp hepbir ağızdan bağıranların hiç birisi onu duymuyormuş.Bilmem anlatabildim mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tonbaLIK ~ 10 yıl önce
Allah kimseyi cahil etmesin. Simdi yoruma Allah ile basladim diye buradaki yönetim karsiti laik arkadaslar tek´pki mesajlari da yazarlar ama eger ki bu meslegin icindeyseniz cooook eskilerden beri her hükümetin kendi is bilmez elemanlarini isbasina getirdigini de biliyorsunuzdur. Kötü yönetim yüzünden bazi yurtdisi bürolarinin neler cektigini simdi burada siralarsam yer yerinden oynar. Lütfen... is bilmez dediginiz adamlar bazilarinin menfaatlerine el sürdükleri icin sevilmiyorlar. Gerisi hikaye. Tamam, hicbirsey mükemmel degildir ama güzel seyleri de görmeye calisalim biraz. Emege saygiya davet ediyorum sizleri...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000