07 Ekim 2009, Çarşamba 14:32:30

THY'YE KIYAK SUÇLAMASI

Gazeteport'da bugün yer alan habere göre; Türk Hava Yolları bazı gazetelere kıyak geçiyor... Peki rakamlar ne söylüyor?
  • THY Türk yolcudan çok yabancı yolcu taşıyor buna nasıl bi açıklama yapıcaksın? THY de hem ikram fiyatlar daha iyi yabancı havayollarına göre..
  • Kimse ikram daha iyi diye THY ile uçuyorlar demesin. İstatistik belli. Yolcu çokluğunun tek sebebi hosteslerin Türk olması. Lisan problemi olanlar THY dan başkası ile uçmaya korkuyor. Bu kadar basit. Hepimiz bilmez miyiz, 40 sene almanyada kalıp tek kelime almanca bilmeyen vatandaşlarımız vardır. Bunlarda zorla TK ile uçuyor. Konu budur.
  • Ne yazık ki uçaklarda vatan, hürriyet gibi gazeteleri bulamazsınız. Bu şikayet hep vardır ama kulak arkası edilmektedir. Nerede 5. sınıf gazete var yığınla. Artanlarda yine bu ıvır zıvır gazetelerdir. Adam gibi okuyucu zaten adam gibi gazete okumaktadır. Ama bu da uçaklarda yoktur.
  • Bu arada burda yorum yapan bazı arkadaşlar Allah'tan açık büfe yemek veren turizm tesislerinde yiyecek içecek müdürü değiller. Öyle olsaydı misafirler yanmıştı. Çünkü o tür işletmelerde misafire sunulacak yemek tamamen misafirin talebine göre planlanır ve yemek yetmemesi durumun da hiç kimse beceriksizliğini bu misafirler de çok açgözlü, 2 - 3 tabak yemek yediler diye örtmeye çalışmaz. Bu işler hesap kitapla oluyor ve en son sıradaki yolcuya dahi istediği gazeteyi verebilmek mumkun.

İşte Gazeteport'ta yer alan o haber:

Bugüne kadar hep söylendi, ama hiç rakamlarla ortaya konmadı. O yüzden THY sık sık “yalanladı”.

Söylenen THY’nin kimi gazeteler torpil yaptığıydı. Onlara kıyak geçtiğiydi. Kimdi bu gazeteler? Özellikle Star ve Yeni Şafak. Yani hükümete yakın, taraftar gazeteler. Yazıldı ve THY dedi ki; "Hayır uçaklarda her gazete bulunuyor, herkese eşit duruluyor." Gelin THY’nin yalanını Sabah’ın dağıtım şirketi BBD’nin verilerine göre çürütelim.

BANKODA TERCİHE GÖRE...

THY, Dış Hatlar’dan yurtdışına giden yolculara iki noktada gazete dağıtıyor. Birincisi uçağa giderken bankoda ikincisi uçağın içinde. Bankodan alınanda kartınızı veriyorsunuz ve tercihinizi yapıyorsunuz. Hürriyet, Sabah, Habertürk, Akşam, Star… Ne okuyorsanız, neyi okumak istiyorsanız. Yani tercihinizi ortaya koyuyorsunuz.

UÇAKTA NE KALDIYSA RAZI OLUYORSUNUZ

Uçakta ise özellikle arkalarda “ne kaldıysa” razı oluyorsunuz. Bu duruma göre THY’nin tercihleri dikkate alarak uçak içindeki dağıtımı buna göre planlaması gerekir değil mi? Hayır öyle olmuyor. THY eş, dost, iktidar isteklerini dikkate alıyor.

Gelin rakam rakam inceleyelim.  Mesela Eylül 2009. Bankoda 12 bin 610 Sabah tercih edilmiş. Uçağa 126 bin 756 gazete yüklenmiş. Talebin yaklaşık 10 katı…

Bankoda 10 bin 844 Habertürk tercih edilmiş. Uçağa 33 639 tane yüklenmiş. Talebin yaklaşık 3 katı…

Star bankoda 1252 adet verilmiş. Uçağa 40 bin 069 tane yüklenmiş.  Talebin yaklaşık 30 katı…

Yeni Şafak bankoda 706 adet tercih edilmiş. Uçağa 25 bin 866 adet yüklenmiş. Talebin yaklaşık 36 katı…

STAR VE YENİ ŞAFAK SEVGİSİNİN NEDENİ NE?

Meraklısına alıp incelesinler diye resmi rakamları da yayınlıyoruz. Palavra yok, laf yok, belge var.. Şimdi THY izah etsin bakalım… Yeni Şafak ve Star sevgisinin nedeni ne?

Eminiz tamamen duygusaldır...

THY

THY

THY

THY

THY

THY'YE KIYAK SUÇLAMASI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

Misafir ~ 9 yıl önce
THY Türk yolcudan çok yabancı yolcu taşıyor buna nasıl bi açıklama yapıcaksın? THY de hem ikram fiyatlar daha iyi yabancı havayollarına göre..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Kimse ikram daha iyi diye THY ile uçuyorlar demesin. İstatistik belli. Yolcu çokluğunun tek sebebi hosteslerin Türk olması. Lisan problemi olanlar THY dan başkası ile uçmaya korkuyor. Bu kadar basit. Hepimiz bilmez miyiz, 40 sene almanyada kalıp tek kelime almanca bilmeyen vatandaşlarımız vardır. Bunlarda zorla TK ile uçuyor. Konu budur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Ne yazık ki uçaklarda vatan, hürriyet gibi gazeteleri bulamazsınız. Bu şikayet hep vardır ama kulak arkası edilmektedir. Nerede 5. sınıf gazete var yığınla. Artanlarda yine bu ıvır zıvır gazetelerdir. Adam gibi okuyucu zaten adam gibi gazete okumaktadır. Ama bu da uçaklarda yoktur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Bu arada burda yorum yapan bazı arkadaşlar Allah'tan açık büfe yemek veren turizm tesislerinde yiyecek içecek müdürü değiller. Öyle olsaydı misafirler yanmıştı. Çünkü o tür işletmelerde misafire sunulacak yemek tamamen misafirin talebine göre planlanır ve yemek yetmemesi durumun da hiç kimse beceriksizliğini bu misafirler de çok açgözlü, 2 - 3 tabak yemek yediler diye örtmeye çalışmaz. Bu işler hesap kitapla oluyor ve en son sıradaki yolcuya dahi istediği gazeteyi verebilmek mumkun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000