16 Ekim 2013, Çarşamba 09:52:01

THY'YE İSTANBUL-ANKARA HATTINDA RAKİP GELİYOR

Kısa bir süre sonra İstanbul-Ankara arasında faaliyete geçecek olan yüksek hızlı tren (YHT) bu hatta uçaklarla yarışmaya hazırlanıyor.
  • Hizli banliyo treni gibi olmus... Ankara-Eskisehir-Bilecik-Izmit ten baska durak olmasi isin ruhuna aykiri olur...
  • Çorlu iyi bir alternatif ben de bayramda denedim 89 tl ye bilet buldum .
  • Çorlu dan uçun ben bahçeşehirden 40 dakikada gidip anadolujet ile Ankara ya ucuza uçuyorum tavsiyee.
  • Malesef deneme ve yanilma yaparak ogrenmek zorunda oldugumuz bir durum daha. Tren hizli ama isletme anlayisi ise bayagi yavas. Syasi olarak herkez binsin diye Bilecik ve Eskisehire 30km olan Bozuyuk buna benzer olarak Osmaneli, Arifiye, Sapanca duraklari cok gereksiz hatta yanlis. Ara durak yolculari bir sekilde odak(hub) noktalara tasinmali. Bir de Sirkeci istasyonuna kadar ayni trenle devam edilmezse cok yazik olur. Havasi kacar isin.

Ankara-İstanbul arasında YHT ile seyahatin, uçaktan daha çok tercih edilmesi öngörülüyor. Zaman açısından havayoluyla ulaşımın avantajlarını sunacak YHT'ler, biletlerinin otobüs biletlerinden biraz pahalı, uçak biletlerinden ise ucuz olmasıyla uçaktan bir adım öne geçecek.

Ankara-İstanbul arasında uçakla yolculuk yapan bir vatandaşın kalkıştan ortalama 45 dakika önce Esenboğa Havalimanı'na varması gerekiyor. Havalimanına seyahat toplu taşımayla yaklaşık 45 dakika sürerken, uçakla Sabiha Gökçen'e yapılan yolculuk sonrası havaalanından çıkış 1 saate ulaşabiliyor. Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Kadıköy'e ulaşımın ortalama 1 saat sürdüğü düşünüldüğünde uçakla Ankara'dan başlayan yolculuk ortalama 3-3,5 saate ulaşıyor. Ancak özellikle İstanbul trafiği ve öngörülemeyen uçak rötarlarının eklenmesiyle bu süre bazı seferlerde 4 saate yükselebiliyor.

Ankara'dan İstanbul'a YHT ile ulaşım süresine bakıldığında ise başkentteki hafif raylı sisteme entegre Ankara Garı'na ulaşım, yaklaşık 20 dakika alıyor. Ankara'dan İstanbul'daki son YHT istasyonu Pendik'e ulaşımın 3 saat, Pendik'ten Kadıköy'e varışın ise banliyö ile yaklaşık 40 dakika sürmesi halinde YHT ile ulaşım toplamda 4 saati alacak.

Sonuç olarak Ankara-İstanbul arasındaki mesafeyi kat etmede iki ulaşım türü arasında rekabet yaşanması öngörülüyor. (CNNTürk)

THY'YE İSTANBUL-ANKARA HATTINDA RAKİP GELİYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Hizli ~ 5 yıl önce
Hizli banliyo treni gibi olmus... Ankara-Eskisehir-Bilecik-Izmit ten baska durak olmasi isin ruhuna aykiri olur...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Çorlu iyi bir alternatif ben de bayramda denedim 89 tl ye bilet buldum .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Çorlu dan uçun ben bahçeşehirden 40 dakikada gidip anadolujet ile Ankara ya ucuza uçuyorum tavsiyee.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sirkeci ~ 5 yıl önce
Malesef deneme ve yanilma yaparak ogrenmek zorunda oldugumuz bir durum daha. Tren hizli ama isletme anlayisi ise bayagi yavas. Syasi olarak herkez binsin diye Bilecik ve Eskisehire 30km olan Bozuyuk buna benzer olarak Osmaneli, Arifiye, Sapanca duraklari cok gereksiz hatta yanlis. Ara durak yolculari bir sekilde odak(hub) noktalara tasinmali. Bir de Sirkeci istasyonuna kadar ayni trenle devam edilmezse cok yazik olur. Havasi kacar isin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000