27 Haziran 2013, Perşembe 15:05:25

THY’YE CİVA FATURASI AĞIR OLDU

THY’nin 20 Haziran’da Kiev’de civa sızıntısı yaşanan uçağı, bir haftadan bu yana seferlere verilmiyor. Uçağın HABOM’da detaylı teknik kontrollerden geçirilmesi bekleniyor.
  • 738 ve739 kal bile edilebilir, isin ciddiyetinden cok uzak ahbap cavus kargocularla buraya kadar
  • Kiev de civa dökülen uçak 737-900 tipi uçaktır.
  • Lutfen bilmediginiz konularda yorum yapmayin civanin asindirici etkisi oldugunu bilmiyosunuz sanirim ucak yapisina nufuz ettigi an o bolgeyi eritip yapisal hasar verebilir oyle sil temizle sefere verle olmaz bu isler civanin dokuldugu bolgeler en ince ayrintisina kadar kontrol edilip ndt kontrolunden gecmesi gerekiyo bilmediginiz konularda yorum yapmayin lutfen...
  • Dua edelim de civavın buharına hiç kimse maruz kalmamış olsun. İnsanı ve civayı birarada taşıyan THY şayet yolcuların ve personelinin ileride ağır metallerin yol açtığı kanserojen hastalıklara bu işgüzarlık yüzünden yakalanırsa , bunun hesabını nasıl verecek THY ? Herkes birkaç milyon doları düşünüyor. O uçakta sen veya ben, yada yakınlarımız veya sevdiklerimiz olsaydı o uçağı kim düşünürdü ?

Türk Hava Yolları’nın Kiev-İstanbul seferini yapacak Boeing 737-800 tipi uçağında yaşanan civa sıkıntısı THY’nin başını epey ağrıtacak gibi görünüyor.

Civa sızıntısının yaşandığı 20 Haziran tarihinden bu yana seferlerine verilmeyen THY uçağı, bugün öğlen saatlerinde Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki HABOM tesislerine getirildi. Sızıntı sonrası uçağa yapısal hasar vermesi olasılığına karşı uçağı baştan aşağı kontrol ettirecek olan THY’nin, sözkonusu bakım ve kontrol işlemlerinin, ne kadar süreceği konusunda bir öngörüsü bulunmuyor.  Uçağın en küçük detaylar bile atlanmadan detaylı kontrolden geçirileceği kaydedilirken, bunun için özel bir ekibin görev yapacağı bildirildi.

- MİLYONLAR HAVAYA UÇTU -

Uçaktaki civa sızıntısından kaynaklı zararın, uçağın seferden çekilme ve bakım maliyetleri ile birlikte bir kaç milyon dolara ulaşabileceği belirtilirken, bir haftadan bu yana sefer gerçekleştiremeyen uçağın yeniden seferlere dönüş tarihi konusunun belirsiz olması da maliyetin artması olasılığını yükseltiyor.

©AirportHaber

THY’YE CİVA FATURASI AĞIR OLDU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

tayyareci tayyar ~ 5 yıl önce
738 ve739 kal bile edilebilir, isin ciddiyetinden cok uzak ahbap cavus kargocularla buraya kadar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YANLIS BILGI ~ 5 yıl önce
Kiev de civa dökülen uçak 737-900 tipi uçaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ucak teknisyeni ~ 5 yıl önce
Lutfen bilmediginiz konularda yorum yapmayin civanin asindirici etkisi oldugunu bilmiyosunuz sanirim ucak yapisina nufuz ettigi an o bolgeyi eritip yapisal hasar verebilir oyle sil temizle sefere verle olmaz bu isler civanin dokuldugu bolgeler en ince ayrintisina kadar kontrol edilip ndt kontrolunden gecmesi gerekiyo bilmediginiz konularda yorum yapmayin lutfen...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KANSER ~ 5 yıl önce
Dua edelim de civavın buharına hiç kimse maruz kalmamış olsun. İnsanı ve civayı birarada taşıyan THY şayet yolcuların ve personelinin ileride ağır metallerin yol açtığı kanserojen hastalıklara bu işgüzarlık yüzünden yakalanırsa , bunun hesabını nasıl verecek THY ? Herkes birkaç milyon doları düşünüyor. O uçakta sen veya ben, yada yakınlarımız veya sevdiklerimiz olsaydı o uçağı kim düşünürdü ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
barkotçu ~ 5 yıl önce
merhbalar tgs yer hizmetlerinde brkotçuyum bu uçağın yüklemesini biz yaptık ve hastalık bulaşmış olabilir :/

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000