09 Haziran 2008, Pazartesi 08:06:01

THY'YE AÇIK MEKTUP

Anadolu Jet ile Ankara'dan Kars'a giden yaşlı ve yürüme güçlüğü çeken annesi için Esenboğa Havaalanı'nda engelli sandalyesine 20 YTL ücret ödemek zorunda kalan tüketici, konuyu tüketiciler Derneği'ne iletti.
  • Tekerlekli sandalyeye oturmak isteyen zevkinden değil gerektiğinden oturur. Eh THY da bunu bildiği için, böyle gereksinimi olanlardan para alarak şirketın kazancını arttırmaktadır. Yereceğine öğmeli THY para kazanma yollarını arttırdığı için.
  • sAYIN dgrtrainer63 Bahsedilen havayolu şirketi sizin dediğiniz gibi Bayrak Taşıyıcısı Nasyonel Havayolumuz değildir.Kınuda adı da geçtiği gibi ANADOLU JET firmasıdır.ANADOLU JET firması da bildiğiniz gibi Bayrak taşıyıcısı Nasyonel Havayolumuzun alt kuruluşudur ve tamamen LOW COST olup ticari amaçlıdır.Uçuş TK uçuşu değil ANADOLU JET uçuşudur.Biletin üzerinde yazdığı gibi doktor raporlu ve özürlü yolcular hariç WHEELCHAİR(tekerlekli sandelye)kullanımında extra ücret talep edilir.Yolcu eğer merdivenleri dahi çıkamıyacak durumda ise apron uçak altı araçlarından AMBULİFT olarak tabir ettiğimiz ekipman içinde ayrı bir ücret istenir.Tabii doktor raporu yoksa !!!Hiçbir yer hizmetleri şirketi bu AMBULİFT veya WHELLCHAİR i havayoluna bedavaye vermiyor.Tabii siz daha iyi eğitimli olduğunuz için kuşkusuz bunları daha iyi bilmeniz gerekmektedir.:)
  • THY A.O da bu uygulama Sn Başaran yeni zannedersem. Daha önceleri en azından ücretli bir uygulama söz konusu değildi ve yolcularımız hasta yolcu da olsa, yaşları gereği hareket kabiliyetleri zayıf yolcularda olsa kendilerine medline dan bir uzman refakatçi verilirdi çok daha önceleri kontuar larda görevli bagaj işçisi arkadaşlarımız yolcumuza THY A.O unun kendi stoklarındaki tekerlekli sandalyeleri verirler ve uçağa kadar da refakat ederlerdi. Ben size tüm gönlümce katılıyorum bu tür hizmetlerin Bayrak Taşıyıcısı Nasyonel Havayolumuz tarafından üstlenilmesi gerekir ve bu uygulamadan kar gütme amacı beklenmemelidir. İlgili durum sedyeli hasta yolcularımızla karıştırılmamalı ve üslup derhal değiştirilmelidir. Sn aviator rumuzlu arkadaşımıza da burdan şunu söylemek istiyorum evet dünya da diğer bir takım özel ve tüzel bazı havayollarında benzer uygulamalar vardır ama nasyonel Bayrak taşıyıcısı olan kurumlarda bu uygulamalar Müşteri memnuniyeti, kalite, güven adına ücretsiz sergilenmektedir. Yani görüşünüze üzülerek katılmadığımı ifade etmek istiyorum. Saygılarımla
  • Evet herşeyden bedavaya yaşamaya alıştıktan sonra bazı şeyler için elini cebine atmak zor geliyor insanımıza. Daha ilginci, dünya havacılılık uygulamalarını A'dan Z'ye bilen kişilerin neden bu gibi haberlerle sarılır, anlamak zor değili ama bir de kendi ağızlarından duymak gerek. Neden?

Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü'nün tüketicinin sorularını yanıtlamasını beklediğini söyleyen TÜDER Başkanı Engin Başaran, engelli sandalyelerinden alınan 20 YTL için belge verilip verilmediğini de kamuoyu önünde öğrenmek istediğini belirtti.

THY Genel Müdürlüğü'nden konu ile ilgili yapılacak açıklamalar merakla bekleniyor.

TÜRK HAVA YOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NE AÇIK MEKTUP ( 27.05.2008)

AŞAĞIDA YAZILI OLAN TÜKETİCİ MEKTUBUNDAN HAREKETLE , YÖNELTİLEN SORULARIN YANITLARININ KAMUOYUNDA AÇIKLANMASINI BEKLİYOR, ALINAN 20 YTL'lere BELGE VERİLİP VERİLMEDİĞİNİ YİNE KAMUOYU ÖNÜNDE ÖĞRENMEK İSTİYORUZ.

Saygılarımızla
Bn.Engin Başaran
Tüketiciler Derneği Başkanı

Tüketiciler Derneği Başkanlığı'na

Dün (25.5.2008) 77 yaşındaki ev kadını annemi ve işçi emeklisi babamı refakatlerinde 55 yaşındaki ablamla birlikte Anadolu jet ile Ankara'dan Kars'a gönderdik. Annem omuriliğindeki eğrilme ve yaşı nedeniyle yürüme güçlüğü çektiği için, geçmiş yıllarda da benzer biçimde yardımcı oldukları gibi davranacakları beklentisiyle, bankodaki görevliden tekerlekli sandalye için yardım istedik.

Tekerlekli sandalye geldi, bankodaki görevli tekerlekli sandalyenin ücretli olduğunu ve ücretini ödemeden checkin işlemini yapmayacağını söyledi. Ücreti ödemek için gittiğimde 20 YTL istediler. Mecburen ödedim. Böylece Esenboğa havaalanının girişinden uçağa kadarki yaklaşık 100 metrelik mesafe için 20 YTL tekerlekli sandalye ücreti ödemiş oldum.

Öncelikle yaşlı, özürlü, hatta o anda oluşan bir kaza (örneğin araçtan inerken ayağınızı burkmak vb. nedenlerle) nedeniyle bu hizmete ihtiyaç duyanlar / duyabilecekler için ücretsiz sunulması gereken bu hizmet için böylesi fahiş bir ücret talep etmek hangi akla ve mantığa sığar. Şikayetlerimi sıralayacağım;

1. Öncelikle tekerlekli sandayle, çok zorunlu hallerde talep edilen bir hizmettir. Annemin hareket kabiliyeti olsa, bu hizmeti gereksiz bir biçimde istemeyeceğimiz açıktır.

2. Sosyal hizmet anlayışı bu gibi durumlarda, hizmetin ücretsiz sağlanmasını gerektirmez mi?

3. Hadi ücret talep ettiniz, 100 metrelik bir mesafe için 20 YTL'yi hangi maliyet hesabıyla açıklayabilirsiniz?

4. Bu hizmete ilişkin olarak uygulanan tarifenin kamuya açık biçimde ilan edilmemiş olması bir kusur değil midir? Bu hizmetle ilgili olarak web sayfasında sadece "Özürlü ve doktor raporuna sahip yolcularımız dışındaki yolcularımızın tekerlekli sandalye talepleri ücret karşılığı sağlanacaktır." ibaresine yer verilmiş, başka açıklama getirilmemiştir.

Bir TüketiciKaynak: Turizmhaberleri.com

THY'YE AÇIK MEKTUP

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Çağdaş ~ 10 yıl önce
Tekerlekli sandalyeye oturmak isteyen zevkinden değil gerektiğinden oturur. Eh THY da bunu bildiği için, böyle gereksinimi olanlardan para alarak şirketın kazancını arttırmaktadır. Yereceğine öğmeli THY para kazanma yollarını arttırdığı için.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ground&DXP ~ 10 yıl önce
sAYIN dgrtrainer63 Bahsedilen havayolu şirketi sizin dediğiniz gibi Bayrak Taşıyıcısı Nasyonel Havayolumuz değildir.Kınuda adı da geçtiği gibi ANADOLU JET firmasıdır.ANADOLU JET firması da bildiğiniz gibi Bayrak taşıyıcısı Nasyonel Havayolumuzun alt kuruluşudur ve tamamen LOW COST olup ticari amaçlıdır.Uçuş TK uçuşu değil ANADOLU JET uçuşudur.Biletin üzerinde yazdığı gibi doktor raporlu ve özürlü yolcular hariç WHEELCHAİR(tekerlekli sandelye)kullanımında extra ücret talep edilir.Yolcu eğer merdivenleri dahi çıkamıyacak durumda ise apron uçak altı araçlarından AMBULİFT olarak tabir ettiğimiz ekipman içinde ayrı bir ücret istenir.Tabii doktor raporu yoksa !!!Hiçbir yer hizmetleri şirketi bu AMBULİFT veya WHELLCHAİR i havayoluna bedavaye vermiyor.Tabii siz daha iyi eğitimli olduğunuz için kuşkusuz bunları daha iyi bilmeniz gerekmektedir.:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dgrtrainer63 ~ 10 yıl önce
THY A.O da bu uygulama Sn Başaran yeni zannedersem. Daha önceleri en azından ücretli bir uygulama söz konusu değildi ve yolcularımız hasta yolcu da olsa, yaşları gereği hareket kabiliyetleri zayıf yolcularda olsa kendilerine medline dan bir uzman refakatçi verilirdi çok daha önceleri kontuar larda görevli bagaj işçisi arkadaşlarımız yolcumuza THY A.O unun kendi stoklarındaki tekerlekli sandalyeleri verirler ve uçağa kadar da refakat ederlerdi. Ben size tüm gönlümce katılıyorum bu tür hizmetlerin Bayrak Taşıyıcısı Nasyonel Havayolumuz tarafından üstlenilmesi gerekir ve bu uygulamadan kar gütme amacı beklenmemelidir. İlgili durum sedyeli hasta yolcularımızla karıştırılmamalı ve üslup derhal değiştirilmelidir. Sn aviator rumuzlu arkadaşımıza da burdan şunu söylemek istiyorum evet dünya da diğer bir takım özel ve tüzel bazı havayollarında benzer uygulamalar vardır ama nasyonel Bayrak taşıyıcısı olan kurumlarda bu uygulamalar Müşteri memnuniyeti, kalite, güven adına ücretsiz sergilenmektedir. Yani görüşünüze üzülerek katılmadığımı ifade etmek istiyorum. Saygılarımla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aviator_TR ~ 10 yıl önce
Evet herşeyden bedavaya yaşamaya alıştıktan sonra bazı şeyler için elini cebine atmak zor geliyor insanımıza. Daha ilginci, dünya havacılılık uygulamalarını A'dan Z'ye bilen kişilerin neden bu gibi haberlerle sarılır, anlamak zor değili ama bir de kendi ağızlarından duymak gerek. Neden?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000