29 Eylül 2010, Çarşamba 17:03:30

THY'NİN YENİ UÇAĞI AHL'DE

Türk Hava Yolları’nın Airbus’tan sipariş ettiği iki uçaktan ilki bugün saat 14.40’ta Atatürk Havalimanı’na teker koydu. Airbus 330-300 tipi uçağın arka bölümündeki lale figürü ise, 'Lale geri mi dönüyor?' şeklinde yorumlandı.
  • lale figürünün geri gelmesini isteyerekten thy canı gönülden tebrik ederim türkiyenin %60 aptal değildir eleştirenlere de güzel cevapalr veriyorsun milli havayolumuz thy adı duyulur oldu tşkler temek kotil
  • THY YÖNETİMİNE HELAL OLSUN GURUR DUYUYORUM SİZİNLE ZARAR EDEN KURUM KARA GECTİ DUNYADA SÖZÜ GECER OLDU DAHA NE OLSUN AKP DÜŞMANLARI %58DENDE DERS ALMADINIZ HALEN KONUŞUYORSUNUZ BİRAZ DAHA KONUŞUN %70 OLSUN
  • gurur duyuyorum milli havayolumuzla.. lale lutfen kalsın..zaten hollandalılar uzerine yattı.. artık dunya bızım oldugunu bilsin!
  • Lale figürünü en azından uluslararası uzun menzilli uçaklarında kullanmaya devam ettiği için çok memnun oldum. Türk kültüründe önemli bir figüre sahip olan Lale kullanılması hem cok hoş hem yaratıcı. Uçağın ambleminde yer almadığı halde uçakta böle kültürel değer cok hoş. yurtdışında başka bir havayolunda görsem böyle bir kültürel figürü uçaklarında kullanmayı unutmamışlar diye kıskanırdım.
Türk Havayolları, bugün fabrika çıkışlı iki uçağı daha filosuna katıyor. Fransa’nın Toulouse kentindeki Blagnac Havaalanı’ndan kalkan Airbus 330-300 tipi yolcu uçağı bugün saat 14.40’ta Atatürk Havalimanı’na teker koydu. Türkiye’den teslim töreni için Fransa’ya giden heyetin yanı sıra uçakta Airbus yetkilileri de vardı. Yarın başlayacak Airex fuarında görücüye çıkacak uçak, bugün ilk kez objektiflere poz verdi.

THY’nin yeni logosuna boyanan uçak Atatürk Havalimanı’ndaki THY Hangarı’nın önüne çekildi. Uçağın gelişini bekleyen meraklı THY çalışanları, hatıra fotoğrafı çektirmek için adeta birbiriyle yarıştı. Yeni logo ile boyanan uçağın kuyruk bölümündeki lale figürü dikkat çekti. Yeni boyamalarda kullanılmayan lale figürünün yeniden kullanılmaya başlaması 'acaba lale figürüne geri mi dönülüyor?' şeklinde yorumlandı.

THY’nin Airbus’tan sipariş ettiği ikinci uçak olan A330-200F ise bugün akşam saatlerinde İstanbul’da olacak.

Rolls Royce motorlarıyla güçlendirilen uçaklar, Türk Hava Yolları’nın hem yolcu hem de kargo piyasasındaki iddialı büyüme planlarını destekleyecek.

Filosunda bulunan A320, A330-200 ve A340 ailesi uçaklarına katılan yeni A330-300 yolcu uçağı, iki sınıf konfigürasyonunda 28 Business 261 Ekonomi sınıfı olmak üzere toplam 289 yolcuya, THY’nin İstanbul’daki merkezinden orta ve uzun menzilli rotalarda hizmet verecek. Bu uçak, Türk Hava Yolları’nın 2009 yılında sipariş verdiği aynı tip 10 uçağın ilk teslim alınanı olarak biliniyor.

A330-200F kargo uçağı ise Türk Hava Yolları Kargo tarafından uzun menzilli Şanghay ve Hong Kong uçuşlarında kullanılacak ve de kargo uçuş ağının genişletilmesinde rol oynayacak. Teslim alınan bu uçak, dört adet A310 Airbus kargo uçağından oluşan Türk kargo filosuna katılacak iki A330-200F kargo uçağının ilki.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Türk Hava Yolları Genel Müdürü Dr. Temel Kotil: “Filomuza A330 ailesi uçaklarından iki tane daha katıyor olmak büyük mutluluk. Bu uçakların bize sağladığı esneklik şirketimizin gelişimini sürdürmesi için güçlü bir temel oluşturacak” dedi.

Airbus COO’su John Leahy “Türk Hava Yolları ile çalışmaktan büyük gurur duyuyoruz. Avrupa’nın önde gelen havayollarından biri haline gelen THY’nin büyümesi süresince Airbus uçaklarını tercih etmeye devam etmesi bizim için mutluluk kaynağı. A330 ailesinin bütün tipleri gerek ekonomiklikleri gerekse güvenilirlikleri açısından dünya genelinde müşterileri cezbetmeye devam ediyor. Bu uçakların günümüz için doğru seçim olduğunu söylemek mümkün” dedi.

Airbus uçaklarının hepsi ortak kokpit ve işletme özelliklerine sahip olduğundan havayollarına aynı pilot, kabin memurları ve mühendisleri kullanma olanağı sunarak ciddi bir tasarruf ve operasyonel esneklik imkanı sağlıyor.

Geniş gövdesi ile yüksek konfor standardı sunan A330-300 uçakları farklı müşteri gereksinimlerine uygun olarak koltuk ve sınıf konfigürasyonları sağlayabiliyor. Uçak, tam yolcu kapasitesiyle 10,500 km’ye kadar uçabilen uzun bir menzile sahip. Şu an için bu uçağın 450’den fazla siparişi bulunuyor.

A330-200F, Airbus’ın tercih edilen başarılı A330 ailesine son eklenen uçak. Kendi sınıfının en düşük işletim maliyetine sahip olan A330-200F uçağı, modern orta gövdesi ve uzun menzili ile dikkat çekiyor. A300-200F 7.400 km’de 65 ton, 5.900 km’de ise 70 ton taşıyabilen tek kargo uçağı.
©AirportHaber
THY'NİN YENİ UÇAĞI AHL'DE

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

Misafir ~ 8 yıl önce
lale figürünün geri gelmesini isteyerekten thy canı gönülden tebrik ederim türkiyenin %60 aptal değildir eleştirenlere de güzel cevapalr veriyorsun milli havayolumuz thy adı duyulur oldu tşkler temek kotil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
THY YÖNETİMİNE HELAL OLSUN GURUR DUYUYORUM SİZİNLE ZARAR EDEN KURUM KARA GECTİ DUNYADA SÖZÜ GECER OLDU DAHA NE OLSUN AKP DÜŞMANLARI %58DENDE DERS ALMADINIZ HALEN KONUŞUYORSUNUZ BİRAZ DAHA KONUŞUN %70 OLSUN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
gurur duyuyorum milli havayolumuzla.. lale lutfen kalsın..zaten hollandalılar uzerine yattı.. artık dunya bızım oldugunu bilsin!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Lale figürünü en azından uluslararası uzun menzilli uçaklarında kullanmaya devam ettiği için çok memnun oldum. Türk kültüründe önemli bir figüre sahip olan Lale kullanılması hem cok hoş hem yaratıcı. Uçağın ambleminde yer almadığı halde uçakta böle kültürel değer cok hoş. yurtdışında başka bir havayolunda görsem böyle bir kültürel figürü uçaklarında kullanmayı unutmamışlar diye kıskanırdım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000