04 Ocak 2012, Çarşamba 11:27:15

THY’NİN YAPTIĞI DOĞRU MU?

Şarkıcı Akrep Nalan’ın fazla kiloları nedeniyle acil çıkış kapısındaki koltuğundan kaldırılması bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Acaba bu durum uçuş kurallarına uygun mu? THY’ye yapılan eleştiriler yersiz mi?
  • 1-yer değişikliğini yapma sorumluluğu yer hizmetleri personelindedir, kabin ekibi duruma refakatçidir ancak uçakta görülen herkes hostes sanıldığından bu durumlarda karışıklık çıkmaktadır. 2- kabin ekipleri "şişmansınız yerinizin değişmesi lazım" demeyecek kadar bu konuda bilgili ve hassastır. bu değişiklik yapılırkenki adab; uzatma kemeri kullanan yolcularımızı bu sırada konuk edemediğimiz şeklinde açıklama yapmaktır ve oyle de yapılmaktadır. Hostes deyip bunu aşağılama sıfatı gibi kullanmaya çalışan kişilere bir hatırlatma, bu insanlar üniversite, yüksek lisans mezunu. Birçok sınava tabi tutulup seçiliyor ve birçok alanda eğitim alıyorlar. Hiç birşey bilmeden yargılamak ve konuşmak toplumumuzun hastalığı. Umarım toplumca iyileşiriz
  • havayolu şirketlerinin çıkış kapılarındaki koltukları parayla satması oraya uygun olmayan yolcuların oturtulması anlamına gelmiyor. kabin memuru arkadaslarım uçuş öncesi kontrollerınde aykırı bır durum tespit ettiklerinde derhal yolcunun yerını degıstırerek o yolcunun odedığı ek ucretı gerı almasını sağlarlar. bunu bılmeyen arkadasların yaptıkları yorumlar yanlıştır her havayolu sirketinde bırıncı oncelık ucus guvenlığıdır.
  • pegasus hava yollarinin extra ucretlerle kilosu fazlaca olan yolculara bu alani extra ucret ile tahsis etmesi hakkinda guvenlik ihlali yapmasindan,tum yolcularin canini tehlikeye atmasindan dolayida sivil havaciligin bir sorusturma baslatmasi gerekiyor aslinda!!!
  • Akrep Nalan'ın check-in ini yapan yüzde yüz sucludur. Havacılık kurallarını cignemistir. Kabin personelini zor durumda bırakmış havacılık bilgisi olmayanların tepkisine neden olmuştur
Bodrum-İstanbul uçağında, diğerlerine göre koltuk arası mesafesi daha uzun olduğu için tercih edilen acil çıkış kapılarının olduğu bölümdeki koltuklarda oturan şarkıcı Akrep Nalan’ın koltuktan kaldırılmasına tepkiler büyüyor.

Sosyal medyada en çok konuşulan konular arasında yer alan olaya ilişkin çok sayıda yorum yapılırken, ağırlıklı olarak THY eleştirilerin hedefinde yer alıyor. Akrep Nalan’ın yerinden kaldırılmasını saygısızlık olarak niteleyen yorumcular, THY’yi zaman zaman ağır dille eleştiriyor.

Ancak uzmanlar, acil çıkıış kapısının olduğu bölümdeki koltukta fazla kilolu ve hareket kabiliyeti sınırlı yolcuların oturamayacağı görüşünde birleşiyor. Uluslararası havacılık kuralları gereği, olası bir acil durum halinde bütün sorumluluk, acil çıkış kapısının olduğu koltukta oturan yolcuya ait bulunuyor. Uçuş öncesinde acil çıkış kapısına oturan yolcu kabin ekipleri tarafından, ‘acil durumda kapıyı açmak sizin sorumluluğunuzda, kabul ediyor musunuz?’ şeklinde bilgilendiriliyor. Eğer yolcu bunu kabul etmezse, yolcu o koltuktan kaldırılıyor ve bir başka yolcu o koltuğa oturtuluyor.

Uzmanlar, yaşanan son olayda da kabin ekiplerinin şarkıcı Akrep Nalan’ı acil çıkış koltuğundan kaldırmasının havacılık kurallarına uygun olduğunu belirtiyor.

ÜCRETLİ KOLTUKLAR NE OLACAK?

Havacılık kuralları gereği acil çıkış kapılarında, yaşlı, hamile ya da hareket kabiliyeti kısıtlı yolcuların oturması sakıncalı olarak değerlendiriliyor. Ancak bazı havayolu şirketlerinde o koltuklar yolcunun kilosuna ya da fiziki engelli olup olmamasına bakılmaksızın ücretli olarak satılıyor. Örneğin Pegasus, Borajet ve Onur Air gibi şirketlerde acil çıkış kapılarındaki koltuklar 20 ila 25 TL arasında ektsra ücretle yolculara satılıyor. Belirli bir ücreti ödeyerek o koltukta seyahat etme hakkını kazanan yolcuların fiziki engellerinin olup olmadığı ve acil çıkış durumunda kapıyı açıp açamayacağı bazen gözardı edilebiliyor. Bu da uçuş emniyeti açısından riski de beraberinde getiriyor.

İşte THY’yi eleştiren bazı twitter yorumları:


senemkorkmaz senem korkmaz

THYnin kilolu yolcuları için bulduğu çözüm insanları aşağılamak mı! Bu kadar faşizan bir yaklaşım görmedim! Akrep Nalan'dan özür dileyin!

MVCHO Murad Çobanoğlu

Akrep Nalan'ın sırf kiloları yüzünden uçağa alınmaması çok çirkin! Gerekirse az sayıda bilet satar dengelersin yolcu ağırlığını!::.

elvankitty ॐ elvan yonucuoğlu

Akrep Nalan'ı fazla kilolarından dolayı uçaktan indiren zihniyet, Nihat Doğan'ı niye vatandaşlıktan çıkarmıyorsunuz?”

sekerbiberrr ÖzNuR Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ

Akrep Nalan'in kilolarıyla dalga gecenleri görüyorum inş.hepiniz onun kadar olur ve herkesin önünde rezil olursunuz..Büyük utanç THY yaptıgı

obenBudak oben budak

Ne ayıp yaa, Akrep Nalan'ı THY hostesleri ağlatmış. 80 %ü despot onların zaten, yapmışlardır kesin...

elvankitty ॐ elvan yonucuoğlu

Akrep Nalan'in olayi bence THY hosteslerinin tamamen terbiyesizliginden kaynaklaniyor..Uyarmanin da bir adabi vardir.

Emirgkhngnlts Emir Gökhan Gönültaş

Akrep Nalan koltuga oturunca mini kopegini ezip öldurmustu...Dün de THY koltuğu acil kapisina denk gelince uçakta...

snncm1907 Fenerbah Ç.

Akrep Nalan'a yapılan bu davranısı kınıyorum.

zekaikiran Zekai KIRAN

THY hosteslerinin yaptigi islem yetki anlaminda dogru ama yapilis sekli yanlis.Akrep Nalan'i inciten,herkesin duyacagi bir itham ayip olmus
THY’NİN YAPTIĞI DOĞRU MU?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (62)

Misafir ~ 6 yıl önce
1-yer değişikliğini yapma sorumluluğu yer hizmetleri personelindedir, kabin ekibi duruma refakatçidir ancak uçakta görülen herkes hostes sanıldığından bu durumlarda karışıklık çıkmaktadır. 2- kabin ekipleri "şişmansınız yerinizin değişmesi lazım" demeyecek kadar bu konuda bilgili ve hassastır. bu değişiklik yapılırkenki adab; uzatma kemeri kullanan yolcularımızı bu sırada konuk edemediğimiz şeklinde açıklama yapmaktır ve oyle de yapılmaktadır. Hostes deyip bunu aşağılama sıfatı gibi kullanmaya çalışan kişilere bir hatırlatma, bu insanlar üniversite, yüksek lisans mezunu. Birçok sınava tabi tutulup seçiliyor ve birçok alanda eğitim alıyorlar. Hiç birşey bilmeden yargılamak ve konuşmak toplumumuzun hastalığı. Umarım toplumca iyileşiriz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
havayolu şirketlerinin çıkış kapılarındaki koltukları parayla satması oraya uygun olmayan yolcuların oturtulması anlamına gelmiyor. kabin memuru arkadaslarım uçuş öncesi kontrollerınde aykırı bır durum tespit ettiklerinde derhal yolcunun yerını degıstırerek o yolcunun odedığı ek ucretı gerı almasını sağlarlar. bunu bılmeyen arkadasların yaptıkları yorumlar yanlıştır her havayolu sirketinde bırıncı oncelık ucus guvenlığıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
pegasus hava yollarinin extra ucretlerle kilosu fazlaca olan yolculara bu alani extra ucret ile tahsis etmesi hakkinda guvenlik ihlali yapmasindan,tum yolcularin canini tehlikeye atmasindan dolayida sivil havaciligin bir sorusturma baslatmasi gerekiyor aslinda!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Akrep Nalan'ın check-in ini yapan yüzde yüz sucludur. Havacılık kurallarını cignemistir. Kabin personelini zor durumda bırakmış havacılık bilgisi olmayanların tepkisine neden olmuştur

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000