20 Eylül 2012, Perşembe 10:48:58

THY'NİN UÇUŞ NOKTASI "MALAGA" TANITILDI

Türk Hava Yolları (THY) Malaga Müdürü Halid Koca, “İstanbul-Malaga uçuşlarımızı haftada 5 sefer gerçekleştiriyoruz ve kış sezonunda da 5 sefer olarak devam edeceğiz” dedi.
  • Bravo Halid arkadasım, daha iyileri de nasip olur inşallah...
  • Halid Bey gerek bu gorevinde gerekse eski gorevlerinde cok basarili olmustur. Bu etkinlikte gayet guzel gozukuyor. Tebrikler.
  • ispanyadaki tum rotalar full ucuyor yeni acilacak santiago de compestella da cok onemli bir hac bolgesi cok dogru secilmis mukemmel rotalar, span air yok iberia zorda tebrikler thy
  • vah vah mudurlere bak koca thy neydi ne oldu

Topkapı Eresin Hotel’de acentelere tanıtım ve Türkiye ile İspanya arasındaki turizm hacmini geliştirmek amacıyla verilen kokteyle THY Malaga Müdürü Halid Koca, Malaga Belediyesi Başkan Yardımcısı Damian Caneda, İspanya’nın İstanbul Başkonsolosu Aurelio Perez Giralda, Malaga Turizm Bölge Müdürü Javier Hernandez ile Malaga Kongre Merkezi Müdürü Francisco Quereda katıldı.

Türk Hava Yolları Malaga Müdürü Halid Koca, “Malaga Belediyesi ve THY olarak ortaklaşa bir programımız olacak. Programımızın genel konusu, hem Malaga şehrimizi hem de THY ile beraber, İstanbul-Malaga uçuşlarımızı tanıtmaktır” dedi.

Malaga şehri hakkında bilgiler veren Koca, “Malaga İspanya’nın en güzel şehirlerinden birisi, güney sahili. Biz de yaklaşık 1.5 yıldır THY olarak İstanbul’dan Malaga’ya karşılıklı seferler düzenliyoruz. Uçuşlarımızı tanıtmak maksatlı organizasyonu gerçekleştiriyoruz. İstanbul-Malaga uçuşlarımızı haftada 5 sefer gerçekleştiriyoruz ve kış sezonunda da 5 sefer devam edeceğiz” diye konuştu.

MALAGA'YI BİRAZ TANIYALIM

Málaga (Mâlaka) İspanya'da Endülüs Özerk Topluluğu içinde bulunan Málaga ili merkezi olan ve bir belediye idaresi bulunan kenttir.

İberik Yarımadasının doğusunda, Endülüs Özerk Topluluğu arazileri güneyinde, Akdeniz sahillerinde "Costa del Sol (Güneş Sahili)" üzerinde kurulmuş bir liman ve sahil şehridir. Cebelitarık Boğazı'ndan 100 km doğuda ve en yakın Kuzey Afrika sahilinden 130 km uzaklıktadır.

GEZELİM-GÖRELİM

Malaga'nın eski tarihi merkezi: Güneyde bulunan liman iner ve kuzeyinde yüksek tepelere doğru tırmanır. İki tarafında "Guadalmedina" ve "Guadalhorce" adlı Akdeniz'e erişen akarsular vardır.

Fenike Şehri surları: Kentte en eski kalıntılardır. Fenikeliler sur kalıntıları Picasso Müzesi bodrum katında görülebilir.

Antik Romalı anfitiyatrosu: MÖ. 1. yy'dan kalma. Tamamen kaybolmuş bir halde iken 1951'den itibaren kazılarla büyük bir kısmı ortaya çıkarılmıştır.

Antik Romanlı, Vizigot, Arap ve İspanyol dönemlerinden kalma şehir surları

Gibralfarao Kalesi: Araplardan kalma bir kaledir. 11. yy.da Endülüs Taifalar idaresi sırasında ufak emirliklere bölünmüş iken yapılmıştır. 13. ve 14. yy. "Nasrid" hanedanı hükümdarlığı sırasında genişletilmiştir. Bu kale Alcazaba kale kompleksine bağlıdır.

Alcazaba:Endülüs Araplarından kalma çok önemli bir kale ve emir/hükümdar ikametgahı. Bu kale şehre hakim olan bir tepe üzerinde kurulmuştur. Ilk kuruluşunda şehri körsan hücumlarından korumak için yapılmıştır. Sonra 11. yy. ortalarında Hamudi hanedanı emir ve hükümdarları tarafından daha çok daha geniş ve büyük olarak yeniden yapılmıştır. Denizden yükselen bir tepenin doğusunu kaplamaktadır ve etrafında palmiye ve çam ağaçlıklı korular bulunur. Kalenin planı genellikle dörtgendir ama yokuşlu arazide olduğu için araziye uyarak tam kare veya dikdörtgen şekli almaz. Kalın dış ve iç duvarları bulunur. İki duvar arasında üzeri kapalı yollar bulunur ve bunlar kalenin değişik kısımları arasında korunaklı ulaşımı sağlarlar. Alcazaba ve Gibralfarao kallerinin arasında da aynı şekilde iki kaleyi birleştiren korunaklı yol vardır. Duvarlarda zaman zaman dörtgen kuleler bulunur. Bu kale kompleksi girişinde diğerlerinde daha büyük bir kule vardır. BU kule altından kaleye giriş zigzaglı bir kapılı yolla olur. Bu yol uzerinde birkaç kale kapısından geçtikten sonra içinde kokulu çam ve okulaptüs ağaçları bulunan güzel bahçeli avlulara gelinir. "Puerta da Granada" olarak anılan iç surlardan da geçildikten sonra 11.-14. yüzyıllar döneminde kullanılan Valinin Sarayı'na gelinir. Bu saray üç kemerli kenarları olan ve bir tarafı güneye açık olarak bahçeleri ve deniz manzarasını gören bir dikdörtgen avlu etrafında kurulmuştur ve içindeki odalardan bazıları Hıristiyan yıkıcılıklarından kurtulup günümüze kadar gelebilmiştir. Bu sarayın kuzeyinde bir su değirmeni; 40m derinlikde içine dönerek merdivenle inilebilen bir kuyu; bir hamam; çeşitli atölye odaları ve kalenin en kuzey kısmında Puerta de la Torre del Homenaje denilen süslü bir anıtsal kapı bulunur.

La Concepcion: Tarihi botanık bahçe

Malaga Limanı: İspanya'nın en önemli limanlarından biri

Palacio de los Condes de Buenavista Sarayında Picasso Málaga Müzesi.

Palacio de Villalón'da Carmen Thyssen Müzesi

Palacio de la Aduana Sarayı 

Malaga Güzel sanatlar ve Arkeoloji Müzesi

CAC Malaga Modern Güzel Sanatlar Müzesi

Fundacıón Picasso ve Picasso Doğum Yeri Müzesi.

MUPAM Şehir Müzesi

Malaga Otomobil Müzesi

Cam ve Kristal Müzesi

MİMMA karşılıklı etkileşimli müzik müzesi

Şarap Müzesi

Müseo de Artes y Tradiciones Popülares (Halk Sanatlari ve Gelenekleri Müzesi)

Atarazanas Pazaryeri

La Malagueta Boğa Güreşi Arenası

Katedral ve kiliseler:

Malaga Katedrali ve Piskaposluk Sarayı: Rönesans stilinde planlanmıştır ama mali zorluklar dolayisiyla tamamlanmamıştır. Epey zaman sonrada Barok mimarı stili uygulanarak bitirilmiştir.

Santiago Kilisesi: İspanya Müslümanlardan fethedildikten hemen sonra ortaya çıkan İslam ve Hıristiyan mimarı stillerinin karışımı olan "Mudejar" mimari stilinde.

İglesia del Sagrario: Eski Arap caminin Hıristiyan fatihler tarfından değiştirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Gotik mimari stilde çok süslü cephesi eşsizdir.

San Felipe Neri Kilisesi.

San Juan Kilisesi: Gotik mimarı stilli

FOTOĞRAFLARLA "MALAGA"

THY'NİN UÇUŞ NOKTASI "MALAGA" TANITILDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Tebrikler ~ 6 yıl önce
Bravo Halid arkadasım, daha iyileri de nasip olur inşallah...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Halid Bey gerek bu gorevinde gerekse eski gorevlerinde cok basarili olmustur. Bu etkinlikte gayet guzel gozukuyor. Tebrikler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ucuslar full ~ 6 yıl önce
ispanyadaki tum rotalar full ucuyor yeni acilacak santiago de compestella da cok onemli bir hac bolgesi cok dogru secilmis mukemmel rotalar, span air yok iberia zorda tebrikler thy

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mudur ~ 6 yıl önce
vah vah mudurlere bak koca thy neydi ne oldu

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000