25 Ağustos 2010, Çarşamba 16:06:58

THY'NİN TOPLARI NE OLDU?

Türk Hava Yolları'nın A Milli Basketbol Takımı'na destek amacıyla hazırladığı reklam filminde kullanılan topların akıbeti birçok kesim tarafından merak ediliyordu. AirportHaber, merak edilen o sorunun cevabını açıklıyor...
  • Tabiki topları Hamdi Topçu topladı.
  • DEMEK REKLAM TUTMUŞ.KİŞM DÜŞÜNDÜ İSE TEBRİKLER.KISKANMAYIN SİZİNDE OLUR.
  • çekimler kayseride karasazlık denilen 40 kilometrekarelik çöle benzer canlının,yerleşim yerinin,taşımacılıgın olmadıgı bir yerde yapıldı. toplar 7 kg agırlıgında ve düştüğü yerde 1mt çapında küçük krater oluşturuyor.toplar elden çıktıktan sonra en fazla 100 mt sapma ile yere düşmüşler.yer güvenlik ekipleri yine de bölgeyi denetlemişler ve hiç bir sorun olmamış.
  • herşeye thy sponsor oluyor,topların derdine düşene kadar,işten zoraki sağlığınızı düşünüyoruz adı altında 6 ay açsızlığa terk ettiğiniz 28 kişiyi düşünseniz daha çok hayır işlemişvar olursunuz,unutmayınki yıllarca thy ayakta tutan o şişman dediğiniz personellerinizlerin hepsidir,vizyonunuz eskilerdir hakkı olana hakkını verin,yeni alınan arkadaşlarında performanslarını görecek kadar akıllı bir yolcu gurubu var,arkadaşlar önce kapı açıp kapamayı öğrensinler,bir uçağın kaç motoru var onu anlasınlar!

Türk Hava Yolları'nın "Türkler Uçuyor" sloganıyla gösterime giren reklam filminde kullanılan 84 basketbol topunun sonunun ne olduğu birçoğu tarafından merak ediliyordu. AirportHaber, merak edilen bu sorunun yanıtına ulaştı. Türk Hava Kurumu'nda görevli ekiplerin yer aldığı reklam filmindeki toplar düştüğü yerde patladı.

AirportHaber'e açıklamada bulunan bir THK yetkilisi topların akıbetini şu şekilde anlattı:

"5 bin metre yükseklikte çekilen reklam filmi için kullanılan toplar, hava yerine su ile dolduruldu. Her bir topun ağırlığı ilk olarak 7,5 kilogramdı. Ancak, daha sonra topların ağırlığı 3 kilograma kadar düşürüldü. Eğer topların içerisinde hava olsaydı; yükseğe çıkınca basınç nedeniyle patlayacaktı. Ancak yerde sekecek ve patlamayacaktı. Tam tersi durumda ise su dolu toplar havada patlamayacaktı fakat yere düştüğünde suyun sıkışma özelliği olmadığı için düşmenin şiddetiyle patlayacaktı. Bu yüzden toplar su ile dolduruldu ve düştükleri yerde patladı"

AirportHaber’in görüş aldığı Fizik Mühendisleri Odası Başkanı Hikmet Durukanoğlu, basketbol toplarının içi hava dolu şekilde 5 bin metreye çıkarılamayacağını kaydederek, “ Topların içlerine su doldurulması normal. Eğer hava olsaydı toplar o yükseklikte patlardı. Yere düştüğünde ise topların patlama ihtimali çok yüksek” dedi.

Günlerdir merak edilen "THY reklamında kullanılan toplar ne oldu" sorusu da böylece cevabını bulmuş oldu.

©AirportHaber.com ÖZEL

THY'NİN TOPLARI NE OLDU?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

Misafir ~ 8 yıl önce
Tabiki topları Hamdi Topçu topladı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
DEMEK REKLAM TUTMUŞ.KİŞM DÜŞÜNDÜ İSE TEBRİKLER.KISKANMAYIN SİZİNDE OLUR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
çekimler kayseride karasazlık denilen 40 kilometrekarelik çöle benzer canlının,yerleşim yerinin,taşımacılıgın olmadıgı bir yerde yapıldı. toplar 7 kg agırlıgında ve düştüğü yerde 1mt çapında küçük krater oluşturuyor.toplar elden çıktıktan sonra en fazla 100 mt sapma ile yere düşmüşler.yer güvenlik ekipleri yine de bölgeyi denetlemişler ve hiç bir sorun olmamış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
herşeye thy sponsor oluyor,topların derdine düşene kadar,işten zoraki sağlığınızı düşünüyoruz adı altında 6 ay açsızlığa terk ettiğiniz 28 kişiyi düşünseniz daha çok hayır işlemişvar olursunuz,unutmayınki yıllarca thy ayakta tutan o şişman dediğiniz personellerinizlerin hepsidir,vizyonunuz eskilerdir hakkı olana hakkını verin,yeni alınan arkadaşlarında performanslarını görecek kadar akıllı bir yolcu gurubu var,arkadaşlar önce kapı açıp kapamayı öğrensinler,bir uçağın kaç motoru var onu anlasınlar!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000