11 Şubat 2014, Salı 10:34:27

THY’NİN MELEKLERİ HAYAT KURTARDI

THY kabin memurları kalbi duran bir yolcuya binlerce metre havada kalp masajı yaptı. Dakikalarca süren masaj sonrası hasta hayata döndürüldü.
  • Murettabata basarilarinin devamini diler kurtulan yolcuyada saglikli bir omur dilerim
  • önceki yazının devamı : sürekli radyasyona maruz kalır. binlerce insanla karşılaştıgı için hastalık kapma riski çok yüksektir. sürekli ayakta durdugu için,valiz çektiği için belinde bacağında sorunlar oluşur.thy de servis agırdır ve sürekli ağır şeyler tasımak zorunda kalır.uyku düzeni yoktur. saatleri düzensizdir. gecenin 1 inde belki 4 ünde sefere gider. daha çok var ama nese...
  • thy kabin memurlarının aldıkları maaş az bile. kabin memurluğu hem fiziki hem psikolojik güç ve gayret ve inanılmaz sabır gerektirir. bu işe başlayıpta yapamayıp istifa eden binlerce insan vardır. helal olsun... heleki dünyanın eniyi havayolu olmaya çalışan bir havayolunda çalışmak inanılmaz özveri gerektirir. siz yataıgınızda mışıl mışıl uyurken gecenin 3-4 ünde onlar göreve gider. herzaman pırılpırıl olmak zorundadırlar. belki biyakınları ölmüştür ama onlar gene pırılpırıl ve fiziki olarak güçlü olmak zorundadırlar..heleki thy artık dünyanın en tehlikeli yerlerine bile artık sefer düzenliyor. ben somaliye etiyopyaya gitmek istemiyorum deme gibi lüksün yok..allaha emanet gider gelirsin. bazen saatlerce uçmaktan , o valizi çekmekten akşam yattıgın yeri bilmez 12 saat sonra anca kendine gelirisn. kendini restoranda zanneden dünyanın enzor yolcusu olan türk yolcusunu 180 kişilk uçakta memnun etmek zorunda kalır. dünyanın enzor, en sorunlu, en kaprisli enkendinibeğenmişyolcusuda türktür
  • Aldiklari egitimin hakkini veren gorev bilinci sahibi bu ornek ekibi kutlarim.Basta ka olmak uzere hepsiyle gurur duyuyorum.bu arada Kek ve pogaca da kalanlar siz uzuuun zamandir ucmuyorsunuz sanirim secenek sormak bizi yordugu icin sevgili sirketim secenekleri biraraya getirerek bir kutu seklinde servis edilmesini uygun gordu.bilginize.. ;)

Kabin memurlarının uçakta servis yapmaktan çok uçuş emniyeti ve uçakta oluşabilecek yolcu rahatsızlıklarına ilk yardım müdahalesi  yapmak öncelikli görevleridir. Kabin memurlarının yolcu sağlığı ve can güvenliği açısından ne denli önemli bir görev yaptığı THY’ye ait İstanbul-Göteborg seferini yapan uçakta bir kez daha gözler önüne serildi.

İstanbul’dan Göteborg’a seyahat eden Ayhan Al Mofty isimli yolcunun duran kalbi kabin memurlarının olağanüstü gayretleriyle yeniden çalıştırıldı. Bir anda fenalaşan Al Mofty, kabin memurları tarafından koltuğundan indirilerek yere yatırıldı. Yolcu, rahat nefes alabileceği koma pozisyonuna getirildi. Aldıkları ilk yardım eğitimlerinin hakkını veren kabin memurları rahatsızlanan yolcunun nabzının atmadığını farketti ve kalp masajına başladı.

Uzun süren kalp masajının sonunda yolcu ilk tepkisini verdi. Uçakta görevli kabin memurları Okay Yıldız, Havva Burcu Kaptan, Zehra Nur Yurtlugil ve Kamuran Yağız, iş bölümü yaparak kimi sırasıyla  hastaya kalp masajı yaptı, kimi de uçakta panik yaşanmaması için yolcuları ve hasta yakınlarını sakinleştirdi. 

İnişe dakikalar kala yaşanan olayı kabin memuru Okay Yıldız şu sözlerle anlattı:

“ iniş öncesi son kontrol ve hazırlıklarımızı yaptığımız dakikalardı. Yolcumuzun eşini gördüm ve bir aksilik olduğunu hemen anlayıp oraya yöneldim. Yolcumuzdan nabız alamıyordum. Buz gibi olmuştu ve rengi beyaza yakındı. Hayat fonksiyonları durmuştu. Uçakta doktor yoktu. Vakit kaybetmeden kendimiz müdahaleyi gerçekleştirdik.”

Uçakta görevli  bir diğer kabin memuru Havva Burcu Kaptan ise müdahale sonrası inişe geçildiğinde hastayı koridorda yerde yatar pozisyonda tuttukları sırada çok zorlandıklarını belirterek, “ Hasta yolcumuzla birlikte iniş pozisyonumuzu almıştık. Yolcumuzu tamamen biz tutuyorduk ve açıkçası inişte çok zorlandık. Yolcumuzun bilinci yerine geldi ve kızlarına iyi olduğunu belli edecek bir işaret yaptı. Bu bizim mutluluk anımızdı” sözleriyle yaşadıklarını dile getirirken kabin memuru Zehra Nur Yurtlugil hasta yolcunun kızının kendisine sarılarak ağladığını anlattı. Yurtlugil, “ Hasta yolcunun kızı bana sarılıp ağlayınca ben de tutamadım kendimi. İnanılmaz bir tecrübeydi. Bir hayat kurtardık ve kızın gözündeki sevinci başka hiçbir yerde görmedim” dedi.

“ONLAR BENİM KAHRAMANLARIM...”

THY’nin başarılı kabin memurları sayesinde hayata tutunan yolcu Ayhan Al Mofty ise bir mektup yazarak kendisini hayatta tutan uçuş ekibine teşekkür etti. Al Mofty o günü şu sözlerle anlattı:

"Dubai’den Göteborg’a dönüyorduk. İstanbul’dan havalanmadan önce kendimi biraz yorgun hissettim. Uçakta biraz uzanıp birkaç dakika kestirdim. Hasta olduğum için eşim iyi olup olmadığımı kontrol etti, sonrasını hatırlamıyorum. Kalbim durmuş. Ekibin müdahalesiyle hayata döndüm. THY’nin değerli üyelerine bir kez daha teşekkür ediyorum. Onlara minnettarım. Onlar benim kahramanlarım.” 

THY’NİN MELEKLERİ HAYAT KURTARDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (158)

Halil kaptan thy murettabatindan kizim havva burcu kaptan ve arkadaslarinin mudehalesiyle hayati kurtulan yolcuya saglikli bir omur diler gorevlilerede tesekkur eder basarilarinin devamini dilerim elektrik muhendisi. Halil kaptan havvaburcu kaptanin baba ~ 1 yıl önce
Murettabata basarilarinin devamini diler kurtulan yolcuyada saglikli bir omur dilerim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ceydaa112 ~ 4 yıl önce
önceki yazının devamı : sürekli radyasyona maruz kalır. binlerce insanla karşılaştıgı için hastalık kapma riski çok yüksektir. sürekli ayakta durdugu için,valiz çektiği için belinde bacağında sorunlar oluşur.thy de servis agırdır ve sürekli ağır şeyler tasımak zorunda kalır.uyku düzeni yoktur. saatleri düzensizdir. gecenin 1 inde belki 4 ünde sefere gider. daha çok var ama nese...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
para ~ 4 yıl önce
yuh be arkadaş. ne doymazmışsın sen. her işin zorluğu kendinedir. tamam güzel para alıyosunuz da az bile demek arsızlıktır. biraz da çok daha düşük ücretli çalışanlara saygınız olsun. az bileymiş bak hele bak tey allaam ya. sen böyle arsızlık yaparsan garson da derler komi de derler arkadaş. türkiyedeki bütün meslekleri ve zorluklarını sizin yaptığınız gibi detaylarıyla ortaya koysanız ilk 10 a giremez bile.
ceydaa112 ~ 4 yıl önce
thy kabin memurlarının aldıkları maaş az bile. kabin memurluğu hem fiziki hem psikolojik güç ve gayret ve inanılmaz sabır gerektirir. bu işe başlayıpta yapamayıp istifa eden binlerce insan vardır. helal olsun... heleki dünyanın eniyi havayolu olmaya çalışan bir havayolunda çalışmak inanılmaz özveri gerektirir. siz yataıgınızda mışıl mışıl uyurken gecenin 3-4 ünde onlar göreve gider. herzaman pırılpırıl olmak zorundadırlar. belki biyakınları ölmüştür ama onlar gene pırılpırıl ve fiziki olarak güçlü olmak zorundadırlar..heleki thy artık dünyanın en tehlikeli yerlerine bile artık sefer düzenliyor. ben somaliye etiyopyaya gitmek istemiyorum deme gibi lüksün yok..allaha emanet gider gelirsin. bazen saatlerce uçmaktan , o valizi çekmekten akşam yattıgın yeri bilmez 12 saat sonra anca kendine gelirisn. kendini restoranda zanneden dünyanın enzor yolcusu olan türk yolcusunu 180 kişilk uçakta memnun etmek zorunda kalır. dünyanın enzor, en sorunlu, en kaprisli enkendinibeğenmişyolcusuda türktür

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eski ~ 4 yıl önce
Aynen çok güzel özetlemişsiniz bende malesef bırakanlardanım kısa bir süre yaptım çok zor meslek ama bir o kadarda güzel ancak Türkiye şartlarında çok yıpratıyor o kısa sürede bunu bütün benliğimde hissettim Türk yolcu olayına gelince tanrım bir kez Bodrum seferini yapmıştım inanın size yaşadıklarımı hissettiklerimi anlatamam bu kadar müptezan insan nasıl bir araya gelmiş ekonomisinden businessına nasıl bu kadar ben merkezci ve nasıl bizlere aşağılayarak bakıyorlardı ve konuşuyorlardı anlatamam özgüveni eksik biri kesinlikle değilim ama ben hayatımda o kadar berbat hissettiğimi hatırlamıyorum o günden sonra Bosrum dendimi tüylerim diken diken oldu onun için parayı tartışmam bile güle güle harcayın ben bıraktığımda şöylem demiştim bir daha uçağa binmem:) halada binmedim ama özledim zaman geçtikçe öylede garip birşey ama yaşadıklarımı düşününce fazla özlememeye bakıyorum keşke Türkiye'de havacılıkta yolcularda biraz insaflı olsa keşke.
yeni nesil ~ 4 yıl önce
Aldiklari egitimin hakkini veren gorev bilinci sahibi bu ornek ekibi kutlarim.Basta ka olmak uzere hepsiyle gurur duyuyorum.bu arada Kek ve pogaca da kalanlar siz uzuuun zamandir ucmuyorsunuz sanirim secenek sormak bizi yordugu icin sevgili sirketim secenekleri biraraya getirerek bir kutu seklinde servis edilmesini uygun gordu.bilginize.. ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AnadoluJet ~ 4 yıl önce
Atışmak gibin olmasın ama AnadoluJette hala kek mi poğaçamı olayı var;)

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000