03 Ekim 2010, Pazar 10:35:59

THY'nin "JUMBO" planı hazır mı?

Akşam gazetesi yazarlarından Tolga Turgut THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'nun "iki katlı uçak alacağız" sözü ile ilgili düşüncelerini köşesine taşımış. İşte Turgut'un köşe yazısı...
  • uçak almak için hangar şartmı . pegasusun sunexpresin hangarı varmı, ağır bakım ve havayolu işletmeciliği ayrı şeylerdir. A380 aldınız diye ille ona uygun hangarda yapmak gibi bi gereklilik yok. A bakımları hatta yapılır zaten C checklerde de yurtdışında bir mro 'yla anlaşırsınız olur biter.
  • hangarın olmayacagını kim söylüyor. o da yapılır
  • uçağın teknik bakımını yapmak için hangarın var ?
  • Atatürk bile hep ilerisini düşünerek işler yaparmış. Yaşlılarımız da "göç yolda düzelir"derler hep. hatalar,sorunlar her zaman yaşanır,bunlar kulağa küpe olur,zamanla düzelir. buradan yazmamız kolay ama koca bir şirketi yönetmek de eminim kolay değildir. dün yaşandı bitti, bugün de iyi kötü yaşanıyor, o zaman geleceği düşüneceksin.
Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, geçtiğimiz günlerde A380 veya Boeing747 model jumbo uçaklardan almayı düşünebileceklerini dile getirdi. Söz konusu modeller uzun menzilli, iki katlı ve koltuk konfigürasyonuna göre 400 ila 800 kişilik kapasiteye sahip. Olaya salt ticari olarak bakınca bir havayolunda böyle dev kanatlılar olacağından bahsetmek bile kulağa çok iştah kabartıcı geliyor.

Bir dönem THY üst yönetiminin dilinden sürekli olarak '5 yıldızlı havayolu olacağız' iddiasını dinledik. Bundan böyle 'A380 mi yoksa Boeing747'nin yeni nesil modelinden mi alsak?' sorusunu daha sık duyacağımızı zannediyorum. THY'nin bu çeşit modelleri işletmeye yönelik bir ticari hazırlığı veya alt yapısal planlaması var mı çok merak ediyorum. Zira çoğu havayolu yönetimi, böyle büyük kararlar almadan çok detaylı, hatta yıllarca süren hazırlık çalışmaları yapar. Bu çalışma kapsamında söz konusu modellerin hangi hatlarda verimli olacağı, muhtemel doluluk oranları, uçulacak havalimanlarının altyapı uygunluğu, uçuş izinleri (slotlar), maliyet verimlilik analizleri, uçucu personel eğitimi ve yeterliliği gibi çok daha alt detaylar bulunan hususlar mevcuttur.

THY şu anda Avrupa'nın en büyük dördüncü havayolu konumunda bulunuyor ve dilerim bu konumunu çok daha uzun yıllar muhafaza ederek daha da yukarılara taşır. Ancak ekonominin kaçınılmaz bir gerçeği de belli ölçeklere ulaşıldıktan sonra varılan noktada kurumların manevra kabiliyetleri ve atikliklerini kaybetmeleridir. Zaman zaman bu köşeden THY üst yönetimine eleştirilerle katkı yapmaya çalıştık. Altını çizdiğimiz husus hep bir önceki yönetim kurulu başkanı da dahil olmak üzere ticari olarak çok başarılı oldukları ve doğru girişimcilikleri oldu. Son yıllardaki filo büyümesi, ciro artışı matematiksel olarak bu yönetimin karnesini pekiyi gösteriyor. Diğer hususlardaki başarı veya başarısızlıkları ancak yönetim değiştikten sonra daha net anlaşılır. Zira kurumları uzun soluklu olarak başarılı kılan, doğru kurulmuş ve yöneticisi kim olursa olsun sağlam işleyen sistemler unsurudur.

(Akşam)
THY'nin "JUMBO" planı hazır mı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

Misafir ~ 8 yıl önce
uçak almak için hangar şartmı . pegasusun sunexpresin hangarı varmı, ağır bakım ve havayolu işletmeciliği ayrı şeylerdir. A380 aldınız diye ille ona uygun hangarda yapmak gibi bi gereklilik yok. A bakımları hatta yapılır zaten C checklerde de yurtdışında bir mro 'yla anlaşırsınız olur biter.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
hangarın olmayacagını kim söylüyor. o da yapılır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
uçağın teknik bakımını yapmak için hangarın var ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Atatürk bile hep ilerisini düşünerek işler yaparmış. Yaşlılarımız da "göç yolda düzelir"derler hep. hatalar,sorunlar her zaman yaşanır,bunlar kulağa küpe olur,zamanla düzelir. buradan yazmamız kolay ama koca bir şirketi yönetmek de eminim kolay değildir. dün yaşandı bitti, bugün de iyi kötü yaşanıyor, o zaman geleceği düşüneceksin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000