05 Haziran 2009, Cuma 09:14:05

"THY'nin imajına gölge düşürdük!"

Posta Gazetesi yazarlarından Mehmet Ali Birand, medyanın, Türk Hava Yolları'nın imajına gölge düşürdüğünü iddia ederek bir köşe yazısı kaleme almış. İşte Birand'ın o yazısı...
  • Olmayan şeye gölge düşer mi ?
  • Kazanın gerçekleştiği gün bazı medya kuruluşları a320 düştü diye duyurmuşlardı... Birand haklı ama THY uçağı düştüğünde aklı neredeydi acaba?
  • KanalD ana haber uçağın düştüğü gün AirportTv ile ortak yayın yapmıştı. Bu olumlu bir hareket. Sayın Birand THY uçağının düştüğü günden sonra bazı yanlışları görmüş olmalı ki son haberini sakata getirmemek için AirportTv ile yayın yaptı. Birand bu söylediklerinde haklı... Birand ülkemizin menfaatleri biraz düşünseydi belkide THY haberinde aklına gelecekti bu yanlış davranışı... her neyse... Olmaz İnşallah ama bir Alman şirketlerden birinin uçağı düşse acaba Birandın ağzından bu şirketin ismini duyabilecekmiyiz ?
  • cahılın okumusundan , dusman ve haınlerınde ıcımızdekılerınden korkarım...

Neden bindiğimiz dalları kesiyoruz?

Bu yazı medyanın eleştirisi olacak. Bende işin içinde olduğumdan dolayı, kendimi de eleştireceğim.

Aslında bir kasıt yok, ancak dikkatsizlik ve hoyrat bir yaklaşımımız var. İki örnek verirsem, beni daha iyi anlayacaksınız.

1. Son düşen  Air France’a ait 330 Airbus uçağı ile ilgili haberleri veren TV haberlerine ve bazı gazetelere bakın, hemen gözünüze çarpacaktır. Her haberde THY’na ait bir 330 Airbus uçağı  görmüş veya “THY’nında kullandığı Airbus tipi uçak düştü” cümlesine rastlamışsınızdır.

Neden bunu yaptık?

Elimizde, o anda kullanabileceğimiz, Air France’a ait 330 tipi uçak resmi veya görüntüsü olmadığı için. Seyirciye, uçağın neye benzediğini gösterebilmek için.

Ancak, böylesine masumane niyetlerle kullanılan o resim ve görüntülerin, THY üzerindeki  negatif etkisini hiç düşünmedik.  Bunu gören okuyucu veya seyirci de “Ha, Air France, ha THY, o düştüğü gibi bu da düşer” çağrışımı yapacağını hiç hesaplayamadık.

İstemeden, bilemeden THY’nın imajına dolaylı şekilde gölge düşürdük. Toplumun, gerçek kaza yapan Air France ile  örnek olarak gösterilen THY uçakları arasında bu kadar kolay ayırım  yapamayacağını ve  belleğinde, hiç ilgisi olmamasına rağmen, Milli Hava Yolumuz  THY’nın da aynı kazayı yaptığı veya yapabileceği izleniminin yerleşeceğini hesap edemedik.

Bari, bundan sonrası için önlem alalım da, aynı hoyratlığı tekrarlamayalım.

Mehmet Ali BİRAND
POSTA

"THY'nin imajına gölge düşürdük!"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

Misafir ~ 9 yıl önce
Olmayan şeye gölge düşer mi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Kazanın gerçekleştiği gün bazı medya kuruluşları a320 düştü diye duyurmuşlardı... Birand haklı ama THY uçağı düştüğünde aklı neredeydi acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
KanalD ana haber uçağın düştüğü gün AirportTv ile ortak yayın yapmıştı. Bu olumlu bir hareket. Sayın Birand THY uçağının düştüğü günden sonra bazı yanlışları görmüş olmalı ki son haberini sakata getirmemek için AirportTv ile yayın yaptı. Birand bu söylediklerinde haklı... Birand ülkemizin menfaatleri biraz düşünseydi belkide THY haberinde aklına gelecekti bu yanlış davranışı... her neyse... Olmaz İnşallah ama bir Alman şirketlerden birinin uçağı düşse acaba Birandın ağzından bu şirketin ismini duyabilecekmiyiz ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
cahılın okumusundan , dusman ve haınlerınde ıcımızdekılerınden korkarım...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000