07 Kasım 2008, Cuma 08:00:00

"THY'nin havada etli ekmeği"

Radikal Gazetesi yazarlarından Hakkı Devrim, THY'nin yeni mönüsü hakkında bir değerlendirmede bulunmuş...
  • Annah demişsim, bi buçuk etli ekmeği yiyivirmişsimm... :)
  • Bayılırım etli ekmeğe ,lahmacuna,içliköteye,adanaya.Tebrikler THY.
  • bi etliekmek eksikti.o daracık alanda nasıl kokar tahmin bile edemiyorum.aşın kendinizi artık uçak restaurant değil

Madlen kurabiyesi tarihteki yerini, hep bildiğiniz gibi büyük Fransız romancısı Marcel Proust’a borçludur. Çayına bandığı kurabiyelerin hafızasında canlanan tanıdık tadı sayesinde zihninde geçmiş ile bugünü mucizevî bir güçle birleştirişten yola çıkarak roman sanatını yenileyen yazardır Marcel Proust.
Haddim olmayarak benzer bir ruh hali de ben yaşadım.

Bir şey yerken değil, hep olduğu gibi gazetelere göz atarken harekete geçti benim iddiasız hafızam. Haberin başlığı «THY’de etli ekmek dönemi» idi. Lahmacun adlı pidenin arsız hegemonyasından mıdır bilmem, etli ekmek adını duyunca duygulandım. Çoktan beri işitmemişim demek ki. Oysa bizim evin heyecan verici yemeklerinden biridir etli ekmek. Aslını Taşköprü’de, anneannemin elinden yerdim. Geleneği annem başarıyla devam ettirdi. Onun kızı, gelini de sürdürmek istediler bu örfü, ellerinden geldiğince.

Anam etli ekmek hamuru açmaya başlayınca evin çocukları bayram ederdik. Bir tür kıymalı pidedir aslında, parmakları açılmış bir elden biraz daha büyük. Kızgın sac üzerinden kokusu da gelmeye başlayınca, evin çocuklarını zaptetmek güçleşirdi.
Niyetimiz sırtı bize dönük, bir yandan etli ekmeği hazırlamaya devam ederken bir yandan da sacdakileri evire çevire kızartan anama çaktırmadan, koltuğunun altından uzanarak sıcacık bir etli ekmeği kapıp kaçmaktı.

Kolay değil, çünkü bu kaçamaktan hiç hoşlanmayan anacığımın elinde oklavası da var. Peşimizden koşup elimizden almaya çalışır, bir kovalamacadır başlar, kızılca kıyamet kopardı.

Babamın «Kadıncağızım maksat yemeleri değil mi, madem böylesi hoşlarına gidiyor, bırak kapışsınlar» der, ama sözünü dinletemezdi. Olsun! Gene de bizim en zevk alarak yediğimiz, tadına doyamadığımız hamur işi yiyecek etli ekmek’ti. Hâlâ öyledir.

THY Mufakta Kim Var? kampanyasının mönüsünü adamakıllı zenginleştirmiş. Bu kış dünya mutfaklarından tatlar olacak listelerinde: İtalyan, Fransız, İspanyol ve Asya yemeklerinden seçmeler. Yolcularına afiyetler olsun!

Yıllardır uçakla pek yolculuk ettiğim yok. İlk fırsatta THY ile uçup, anamın etli ekmeğinin oradaki tadına mutlaka bakacağım.
Adı da güzel ama değil mi? Şimdi bir de lahmacun ile etli ekmek’e kulak verin. Tadı da adı gibidir.

Hakkı Devrim / Radikal

"THY'nin havada etli ekmeği"

Facebook Yorum

Yorumlar

I am from Gonya ~ 10 yıl önce
Annah demişsim, bi buçuk etli ekmeği yiyivirmişsimm... :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zico ~ 10 yıl önce
Bayılırım etli ekmeğe ,lahmacuna,içliköteye,adanaya.Tebrikler THY.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuz ~ 10 yıl önce
bi etliekmek eksikti.o daracık alanda nasıl kokar tahmin bile edemiyorum.aşın kendinizi artık uçak restaurant değil

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000