25 Aralık 2009, Cuma 08:00:31

"THY'nin havaalanı çaylakları"

Posta yazarlarından Hakan Çelik, THY'nin deneyimli personelinin emekli edildiğini yada farklı görevlere kaydırıldıklarını belirterek yerlerine gelen personelin tecrübesiz olduğunu ifade eden bir köşe yazmış...
  • Tgs ' ye geçişin 1 ocak tan itibaren hılanacağı söyleniyor. Fakat eski çalışan personelin durumunun ne olacağı açıklanmıyor. Bu belirsizlik içinde verim ve kalite tabiiki düşer.
  • THY nın ne hale geldiğini, yanlış yönetimin sonuçlarını birileri ne zaman görecek ? Şirket artık dibe vurdu. Uçak almakla, deve kesmekle, terlikle vs ile bu işler olmuyor. Görmüyor musunuz allahaşkına ? Kim kurtaracak bu şirketi ?
  • Hiçbir fırsatı kaçırmadan, haberin konusuyla alakalı veya alakasız (burada tk=tgs diye yazan gibi) mevcut yönetimin her icraatına kayıtsız şartsız şakşak tutanlar yetkinliğin eğitim+tecrübe olduğunu bilmemektedir. Herşeye ölçü olarak thy personelinin geçmişteki gelirini almakta, şaşkın ördek misali oradan oraya koşuşturmayı ve birşeyler yapıyor görünmeyi çalışmak zannetmektedirler. Kendilerinin büyüme dediklerini otoritelerin tehlikeli bir şişme olarak değerlendirdiğinden habersiz olup at gözlükleriyle şu an itibariyle sahip oldukları iradenin keyfini sürmektedirler. Umudum bir işi sadece daha ucuza mal etme mantığı güdenleri güzide şirketimizden bir gün davul zurna ile uğurlayabilmektir.
  • yıllar boyunca yer işletmeye(yolcu hizmetleri)emek verdikten sonra bir sabah kahvaltısında sayın genel müdürümüzün sesine kulak vererek uçuş işletmeye kabin memuru olarak geçen havacılık emektarlarından biriyim.yer özelleşiyor arkadaşlar uçuşa alıyoruz sizi kurtarıyoruz!...anlık bir gaflet eğitimler ve onca tecrübenin havaya uçtuğu bir yeni başlangıç...hatta gereksiz bir yeni başlangıç...bunu en iyi ne zaman anladım?...türkiyenin sise boğulduğu bir günde televizyona haber olan krizde şirketim yerden yere vurulurken BEN ORADA OLMALIYDIM dediğimde...krizi yönetebileceğim bir birimde yer almadığımı gördüğümde!...ben orada olmalıydım ve tecrübeli olduğum alanda yolcuma hizmet vermeliydim...çoluk çocuğun elinde piyon olmamalıydım...

Yolcuları ağırlamak açısından havaalanlarının en seçkin bölümleri olan CIP ve VIP salonlarında her zaman görmeye alışık olduğumuz güler yüzlü, yardımsever ve tecrübeli yüzler birer birer ortadan kayboluyor. THY’nin bu işe yıllarını vermiş personelinin başka görevlere çekildiğini ya da emekli olduklarını görüyorum. CIP ve VIP salonlarına son dönemde ne zaman gitsem hep çok tecrübesiz hatta çaylak diyebileceğimiz personelle karşılaşıyorum. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki CIP salonuna dün akşam saat 17.00’de gittiğimde yine bu genç ve tecrübesiz personel iş başındaydı. Baktım kontuarın önünde kuyruk var. İşlemlerin yapılması uzadıkça uzuyor. Çok sayıda yolcunun uçaklara yönlendirilmek üzere yanlış otobüslere bindirildiğine tanık oldum! Gençler elbette buralarda çalışarak kendilerini geliştirecekler ama bütün tecrübesizleri aynı dönemde aynı yere doldurmak THY’nin vitrini diyebileceğim bu salonlarda çok rahatsız edici bir görüntü yaratıyor.

Hakan Çelik
Posta

"THY'nin havaalanı çaylakları"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Misafir ~ 8 yıl önce
Tgs ' ye geçişin 1 ocak tan itibaren hılanacağı söyleniyor. Fakat eski çalışan personelin durumunun ne olacağı açıklanmıyor. Bu belirsizlik içinde verim ve kalite tabiiki düşer.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
THY nın ne hale geldiğini, yanlış yönetimin sonuçlarını birileri ne zaman görecek ? Şirket artık dibe vurdu. Uçak almakla, deve kesmekle, terlikle vs ile bu işler olmuyor. Görmüyor musunuz allahaşkına ? Kim kurtaracak bu şirketi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Hiçbir fırsatı kaçırmadan, haberin konusuyla alakalı veya alakasız (burada tk=tgs diye yazan gibi) mevcut yönetimin her icraatına kayıtsız şartsız şakşak tutanlar yetkinliğin eğitim+tecrübe olduğunu bilmemektedir. Herşeye ölçü olarak thy personelinin geçmişteki gelirini almakta, şaşkın ördek misali oradan oraya koşuşturmayı ve birşeyler yapıyor görünmeyi çalışmak zannetmektedirler. Kendilerinin büyüme dediklerini otoritelerin tehlikeli bir şişme olarak değerlendirdiğinden habersiz olup at gözlükleriyle şu an itibariyle sahip oldukları iradenin keyfini sürmektedirler. Umudum bir işi sadece daha ucuza mal etme mantığı güdenleri güzide şirketimizden bir gün davul zurna ile uğurlayabilmektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
yıllar boyunca yer işletmeye(yolcu hizmetleri)emek verdikten sonra bir sabah kahvaltısında sayın genel müdürümüzün sesine kulak vererek uçuş işletmeye kabin memuru olarak geçen havacılık emektarlarından biriyim.yer özelleşiyor arkadaşlar uçuşa alıyoruz sizi kurtarıyoruz!...anlık bir gaflet eğitimler ve onca tecrübenin havaya uçtuğu bir yeni başlangıç...hatta gereksiz bir yeni başlangıç...bunu en iyi ne zaman anladım?...türkiyenin sise boğulduğu bir günde televizyona haber olan krizde şirketim yerden yere vurulurken BEN ORADA OLMALIYDIM dediğimde...krizi yönetebileceğim bir birimde yer almadığımı gördüğümde!...ben orada olmalıydım ve tecrübeli olduğum alanda yolcuma hizmet vermeliydim...çoluk çocuğun elinde piyon olmamalıydım...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000