24 Eylül 2017, Pazar 09:57:17

THY'nin Dreamliner alımı için hükümete soru önergesi

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, THY’nin filosuna 40 tane yeni uçak almasını sert şekilde eleştirdi.
  • Ahah chp yine boş yapmış Nisan ayından beri full gidip full dönüyoruz çok şükür Allah firmamıza bayrağımıza zeval vermesin .
  • Boş uçaklar nerede bekliyor belgeleriyle sunsaydın bilseydik. Ben hiç boş uçağını görmedim. Ayrıca her sene yeni uçuş noktaları ekleniyor. Bari belgeleriyle açıklama yapın bizde öğrenelim.
  • İnanılmaz boş ve işgüzar bir önerge, maksat insanları uğraştırmak. Bu soruları google yazsa cevabını alır. Yazıkkkk...
  • Ayni gorusteyiz

THY’nin birçok uçağının çok düşük doluluk oranlarında uçtuğunu belirten CHP Trabzon Milletvekili Pekşen, “THY mevcut uçakları dolduramazken ve birçok uçak dünyanın çeşitli havaalanlarında yüksek bedellerle kiralanan hangarlarda atıl bir şeklide beklerken yeni uçak alımı yapılması iktidarda kalmak için tam anlamıyla uluslararası tekellere rüşvet vermektir” dedi.

CHP Trabzon Milletvekili Avukat Haluk Pekşen THY’nin yeni uçak alımı için Boeing firması ile anlaşma imzalaması üzerine TBMM’ye soru önergesi verdi. Pekşen, “THY yolcu bulamadığı için birçok uçağı boş uçmaktadır. Diğer yandan yine birçok uçak dünyanın çeşitli havaalanlarında çok yüksek kira bedelleri ödenerek hangarlarda atıl vaziyette bekletilmektedir. THY ne yeterli yolcu bulabilmektedir ne de yeni uçuş noktaları açabilmektedir. Ancak buna rağmen kırk yeni uçak almak için Boeing firması ile anlaşma imzalanmıştır.” dedi.

Bu uçak alımının hangi gerekçelerle yapıldığını ve bu alım için herhangi bir fizibilite çalışması yapılıp yapılmadığını soran Pekşen, “Bu kadar büyük çapta bir alım için yeterli ön hazırlık yapılmamıştır. Diğer uçak firmalarıyla görüşülerek teklif alınmış mıdır? Bütün bu bilgiler kamuoyundan gizlenmektedir. Vatandaşın vergileriyle oluşturulan bütçe çarçur edilmektedir. AKP iktidarını sürdürebilmek için bu tür alımlarla uluslararası tekellere rüşvet vermektedir.” ifadelerini kullandı.

THY’nin yandaşların arpalığına çevrildiğinin ve liyakatsız yöneticilerin elinde sürekli zarar ettiğinin altını çizen Pekşen, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı tarafından cevaplanması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

THY, Dreamliner 787-9 tipi kırk yeni uçak alım anlaşmasını imzalarken herhangi bir fizibilite çalışması yapılmış mıdır?

Bu uçakların alımı ticari nedenlerden öte siyasi nedenlerle mi yapılmaktadır?

Bu büyüklükte bir sipariş için herhangi bir ön hazırlık yapılmış mıdır?

Diğer uçak firmaları ile görüşülmüş ve bu firmalardan teklif alınmış mıdır?

THY halen birçok uçuş noktasına yeterli sayıda yolcu taşıyamazken uçak alımı hangi ihtiyaca binaen gerçekleşmektedir?

THY’nin dünyanın çeşitli havaalanlarında birçok uçağı boş dururken hangi gerekçeyle yeni uçaklar alınmaktadır?

THY herhangi bir yeni hat açamazken söz konusu olan bu uçakları hangi amaçla almaktadır? THY bu uçakları hangi tarihte alacaktır?

THY söz konusu olan kırk uçak için ne kadar ödeme yapacaktır?

THY'nin Dreamliner alımı için hükümete soru önergesi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (123)

Son numara ~ 10 ay önce
Ahah chp yine boş yapmış Nisan ayından beri full gidip full dönüyoruz çok şükür Allah firmamıza bayrağımıza zeval vermesin .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sa ~ 10 ay önce
Boş uçaklar nerede bekliyor belgeleriyle sunsaydın bilseydik. Ben hiç boş uçağını görmedim. Ayrıca her sene yeni uçuş noktaları ekleniyor. Bari belgeleriyle açıklama yapın bizde öğrenelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kcolak ~ 10 ay önce
İnanılmaz boş ve işgüzar bir önerge, maksat insanları uğraştırmak. Bu soruları google yazsa cevabını alır. Yazıkkkk...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cok dogru ~ 10 ay önce
Ayni gorusteyiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000