08 Mart 2011, Salı 10:12:06

THY'NİN BÜYÜMESİNE EN BÜYÜK ENGEL PİLOTLAR

Wall Street Journal’da yayınlanan haberde, pilotlar ve güvenlik uzmanları kaynak gösterilerek, THY’nin bazı güvenlik sorunlarının, şirketinin iddialı büyüme planlarını baltalamakla tehdit ettiği vurgulandı.
  • Havacılıkta maalesef hata yapma lüxünüz yok ! Uçaklar ne kadar gelişmiş teknoloji ile donatılırsa donatılsın onu kullanan ve uçuran insan beyni ve becerisidir ! Her uçak kazasından sonra mutlaka uçak firması kazayı A dan Z yer araştırır. Bundada en büyük yardımcıları kara kutulardır ! Ama ne hikmetse çok zaman fatura Pilotlar kesilir. Nadiren teknik servis, kontrol kulesi veya uçak firması suçlu olur... Bundanda anlaşılan Pilotların çok ama çok iyi olması lazım ! Mantık, şans ve kahramanlık ile değil, tecrübe, bilgi, zeka ve beceri ile uçağı ucurması lazım... İyi bir pilot daha uçağı kaldırmadan gerekli göstergeleri kontrol eder. Onur gibi Amsterdam dan havalandıktan bir kaç dakika sonra kuleye ''Yakıtım yok acil inmem lazım'' dememeli
  • Doğruları telafuz etmek, asla seviye düşürmek anlamına gelmez...Siz söylüyorsunuz; dünyanın sayılı eğitimlerinden geçiyor bu pilotlar ama dünyanın hiç bir yerinde olmayacak hatalar yapıyorlar...200-300 saatlik diye eleştirilen genç pilotları eleştirmeden önce, iğneyi kendine batırmak daha iyi olmaz mı? Yıllarca eğitim almak (dünyanın en iyi eğitimi bile olsa) insanın hata yapma potansiyelini değiştirmiyor maalesef...Onca eğitime rağmen, kokpitte şu sözler geçiyor (ve geçtikten bir müddet sonra da felaket geliyor) "Ben bilirim!" "Senin yaşın kadar uçuşum var!" "Çek elini!" "Ben her havada iniş yaptım!" "Süt içmem pas geçmem!" N'oluyoruz?Arkada 200 kişi var!Onların suçu ne?Sen kendini kanıtlayacaksın diye onca insan neden za
  • yöneticilere ses çıkarmayan ve dün eleştirdiklerini unutup bugünü yaşayan tepkisiz ve bumerang etkisinden habersiz büyük çoğunluğa kızgınım. Hala bu konuyu kahve muhabbeti seviyesinde tutanlara ve başta SHGM olmak üzere bu konuya hangi nedenle olursa olsun ses çıkarmayıp tepki vermeyerek Türk Havacılığına adeta ihanet edenlere yazıklar olsun dememek için bazen kendimi zor tutmuyorum desem yalan olur. Lütfen kangren haline gelmekte olan bu sorunu artık ciddi ve artık önemi kaldımı bilmiyorum ama bir vatanını seven insan olarak değerlendirin. Saygılarımla... Ö.Ö.
  • ciddi bir sorunu ortaya koyan, üzerinde ortadan kaldırma adına ortak bir kültür yaratılması gereken geçmişte yugo ve bu günlerde sivil bebelerden tutun duyup duymadığımız bir çok aşağılama içeren terimlerin ve tavırların bir virüs gibi sistemin içine taşınmış olmasıdır. Ben kızgınlığım ise özellikle bu sektörde hangi kaynaktan olduğu önemli olmadan bir yerlere gelirken geçirdiği aşamaları unutup, hatta bazen ne olduğunu unutup adına yöneticilik , profesyonellik vb kılıf bulup , kendi ince hesapları nedeniyle bu ülkemizi yabancı pilot yatağı haline getirenlere ve aslında maddi ve belki eğitim olarak hiçbirinin tabi olmadığı ağır şartlara rağmen bu sektöre bir nedenle gönül verip ATPL ini alanlara öncelik vermeyen yöneticilere ve bu yönet
THY’nin son yıllardaki büyümesiyle sektörde büyük oyuncu haline geldiği yorumları yapılıyor. ABD’nin borsa ve iş dünyasının gazetesi Wall Street Journal, THY’nin son yıllarda gösterdiği performansına dikkat çekti. Gazete geniş haber analizinde, yine pilotlar ve güvenlik uzmanlarını kaynak göstererek, bazı güvenlik sorunlarının, şirketinin iddialı büyüme planlarını baltalamakla tehdit ettiğini iddia etti.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, güvenlik sorunları arasında THY uçaklarının tehlike yaratan iki hatalı inişi de dahil etti.

Lekeli bir güvenlik sicili var
Gazete, 2003 yılından bu yana filosunu hızlı bir biçimde büyüterek sektörde büyük bir oyuncu haline gelen THY’nin, şimdi daha “agresif” bir strateji izlediğini belirtti ve THY Genel Müdürü Temel Kotil ile yaptığı mülakata da yer verdi.

Temel Kotil, mülakat sırasında düzinelerce yeni kente uçuş başlatarak THY markası bilincini dramatik bir biçimde arttıracaklarını vurgularken, şirketin 2015 yılına kadar yıllık uluslararası transit yolcu sayısını bir kat arttırarak 10 milyona çıkarmayı hedeflediğini söyledi. Kotil, böylece İstanbul'un, Avrupa ile Asya, Afrika ve Ortadoğu arasındaki bağlantılar için dünya çapındaki bir merkez haline geleceğini ifade etti. Ancak WSJ, 2010 yılındaki yolcu sayısına göre, Avrupa'nın üçüncü en büyük havayolu şirketinin olması beklenen THY'nin, lekeleri olan bir güvenlik sicili ve eleştirenlere göre, riskleri arttırabilecek bir yönetim felsefesinin olduğunu öne sürdü. Gazete yazısında, şirketin 1999 yılından bu yana üç büyük kaza yaptığını, geçen ekim ayında da iki ayrı hatalı iniş olayının da yaşandığını da aktardı. Gazete, sektörün en genç filolarından birine sahip olan THY'nin, geçen hafta başlattığı direkt Los Angeles uçuşlarına ek olarak Miami, Houston, Detroit ve belki Boston'a da uçmayı düşündüğüne dikkat çekerken, hızlı büyüme nedeniyle şirketin genç pilotları işe alıp eğitmek zorunda kaldığını, Kotil'in de, önümüzdeki birkaç yılda muhtemelen halen yardımcı pilot olan bu pilotların kaptana terfi edeceği yönündeki sözlerini de aktardı.

WSJ, "Sayın Kotil'in büyüme projeksiyonları, İstanbul Atatürk Havaalanı'nın kronik kapasitenin oluşturduğu sorundan da olumsuz etkilenebilir" dedi.

Gazete, Avrupa'nın en önde gelen hava kontrol yetkilisi David McMillan'ın "Beş yıl önce 700 bin olan, Türk hava sahasındaki uçuşların bu yılda bir milyonu aşması beklendiğini söylerken, bunun sonucunda da İstanbul'un Avrupa'nın en yüksek gecikme düzeylerinden birine sahip olduğunu" ifade ettiğini kaydetti.

(Taraf)
THY'NİN BÜYÜMESİNE EN BÜYÜK ENGEL PİLOTLAR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (58)

Misafir ~ 7 yıl önce
Havacılıkta maalesef hata yapma lüxünüz yok ! Uçaklar ne kadar gelişmiş teknoloji ile donatılırsa donatılsın onu kullanan ve uçuran insan beyni ve becerisidir ! Her uçak kazasından sonra mutlaka uçak firması kazayı A dan Z yer araştırır. Bundada en büyük yardımcıları kara kutulardır ! Ama ne hikmetse çok zaman fatura Pilotlar kesilir. Nadiren teknik servis, kontrol kulesi veya uçak firması suçlu olur... Bundanda anlaşılan Pilotların çok ama çok iyi olması lazım ! Mantık, şans ve kahramanlık ile değil, tecrübe, bilgi, zeka ve beceri ile uçağı ucurması lazım... İyi bir pilot daha uçağı kaldırmadan gerekli göstergeleri kontrol eder. Onur gibi Amsterdam dan havalandıktan bir kaç dakika sonra kuleye ''Yakıtım yok acil inmem lazım'' dememeli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Doğruları telafuz etmek, asla seviye düşürmek anlamına gelmez...Siz söylüyorsunuz; dünyanın sayılı eğitimlerinden geçiyor bu pilotlar ama dünyanın hiç bir yerinde olmayacak hatalar yapıyorlar...200-300 saatlik diye eleştirilen genç pilotları eleştirmeden önce, iğneyi kendine batırmak daha iyi olmaz mı? Yıllarca eğitim almak (dünyanın en iyi eğitimi bile olsa) insanın hata yapma potansiyelini değiştirmiyor maalesef...Onca eğitime rağmen, kokpitte şu sözler geçiyor (ve geçtikten bir müddet sonra da felaket geliyor) "Ben bilirim!" "Senin yaşın kadar uçuşum var!" "Çek elini!" "Ben her havada iniş yaptım!" "Süt içmem pas geçmem!" N'oluyoruz?Arkada 200 kişi var!Onların suçu ne?Sen kendini kanıtlayacaksın diye onca insan neden za

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
yöneticilere ses çıkarmayan ve dün eleştirdiklerini unutup bugünü yaşayan tepkisiz ve bumerang etkisinden habersiz büyük çoğunluğa kızgınım. Hala bu konuyu kahve muhabbeti seviyesinde tutanlara ve başta SHGM olmak üzere bu konuya hangi nedenle olursa olsun ses çıkarmayıp tepki vermeyerek Türk Havacılığına adeta ihanet edenlere yazıklar olsun dememek için bazen kendimi zor tutmuyorum desem yalan olur. Lütfen kangren haline gelmekte olan bu sorunu artık ciddi ve artık önemi kaldımı bilmiyorum ama bir vatanını seven insan olarak değerlendirin. Saygılarımla... Ö.Ö.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
ciddi bir sorunu ortaya koyan, üzerinde ortadan kaldırma adına ortak bir kültür yaratılması gereken geçmişte yugo ve bu günlerde sivil bebelerden tutun duyup duymadığımız bir çok aşağılama içeren terimlerin ve tavırların bir virüs gibi sistemin içine taşınmış olmasıdır. Ben kızgınlığım ise özellikle bu sektörde hangi kaynaktan olduğu önemli olmadan bir yerlere gelirken geçirdiği aşamaları unutup, hatta bazen ne olduğunu unutup adına yöneticilik , profesyonellik vb kılıf bulup , kendi ince hesapları nedeniyle bu ülkemizi yabancı pilot yatağı haline getirenlere ve aslında maddi ve belki eğitim olarak hiçbirinin tabi olmadığı ağır şartlara rağmen bu sektöre bir nedenle gönül verip ATPL ini alanlara öncelik vermeyen yöneticilere ve bu yönet

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000