18 Temmuz 2012, Çarşamba 12:59:02

THY'NİN AVANS VERMESİNİ ELEŞTİRDİLER

Hava İş Sendikası, Türk Hava Yolları yönetimine bu kez de avans konusuyla vurdu. Açıklamada "305 insanı ekmeğinden eden acımasız kararı ve toplu iş sözleşmesinin grev yasağı nedeniyle 3. şahıslarca imzalanmasının beklendiği Yüksek Hakem Kurulu’nu hiç ağzınıza almayacaksınız, ama uzlaşmazlığı sendikanın çıkardığını söyleyeceksiniz" ifadeleri yer aldı...
  • içerdeki huzursuzluğu az da olsa gidermek için yapılmış bir hareket.yönetim de yaptığı hatanın farkında,günah çıkarıyor aklınca.mübarek ramazan ayında gönülleri rahat olacakmı insanları işsiz bırakarak?çok yazık ettiler hem çıkarılanlara hem de koskoca THYimajına..
  • Emekli olduk ama 1 yıllık fark alacağımız var.Sözleşme yapılmadan avans yatıyorsa,bizim hakkımız ve yasal faizimiz ne olacak?
  • THY NI YÖNETENLER MADEM ÇALIŞANLARINI ÇOK SEVİYORLAR TİS İ NEDEN 2 SENEDİR MAHKEMEYE GİDEREK UZATIYORLAR?
  • 18 aylik tis farkini hak eden isten attiginiz zavallilarin da paralarini yatirin bari Ramazan sadece size gelmiyor minicik kizimin mamasini dedesi aliyor ruh sagligimiz bozuldu sayenizde ey muslumanlar.Hamdi efendi ve bizi isten atan karara imza atan mevki sahipleri hic bir gunahtan degilse bile bize yaptiginiz haksizliktan ve adam kayirmalarinizdan dolayi sizlere cennet kapilari acilmasin insallah.Yemin ederim bu dunyada Allah korkusundan elimizden bisey gelmiyor ama ahirette yakaniza simsiki sarilacaz bu gece (persembe) sahura kalktiginizda Allahim sizin kalbinize bu siziyi dusursun.

Hava İş'ten yapılan açıklamada,

Değerli Üyelerimiz;

17.07.2012 tarihinde THY A.O Yönetim Kurulu Başkanı imzasıyla, TİS farklarından mahsup edilmek üzere personele avans verileceği yönünde, içinde, doğru olmayan, çarpıtma amaçlı, sendikayı hedef alan değerlendirmeler bulunan bir açıklama yapılmıştır. Bu açıklamayı yapanlara diyoruz ki; Bizzat yaptığınız 18 ay gecikmeye neden olan yetki itirazını, resmi arabulucuya yapılan itirazları, AKP milletvekilleri ile eşgüdüm içinde getirdiğiniz demokrasi ayıbı grev yasağını, daha imzası kurumayan 305 insanı ekmeğinden eden acımasız kararı ve toplu iş sözleşmesinin grev yasağı nedeniyle 3. şahıslarca imzalanmasının beklendiği Yüksek Hakem Kurulu’nu hiç ağzınıza almayacaksınız, ama uzlaşmazlığı sendikanın çıkardığını söyleyeceksiniz.

İnsaf, buna bizim ülkemizde “ar damarı çatlamak” denir. Kazanılmış hakları geriye götüren 10’dan fazla karşı teklif getirerek, %11 olarak gerçekleşen 2011 enflasyonu ortada iken 2011 için yıllık %3 zam önererek Hava-İş’e bu sözleşmeyi imzalatamayacağınızı bildiğiniz için bütün bu oyunları oynadığınızı artık cümle alem biliyor. Hava-İş sendikasının kendisini aklamaya çalışacak hiç karası yoktur, ama grev yasağınız ve yasağa karşı demokratik haklarını kullanan 305 işçinin kıyımı, sizin alnınızdan hiç çıkmayacak kara leke olarak yıllar boyunca unutulmayacaktır. Hava-İş üyeleri hiç kimsenin lütuf ve sadakasına önem vermeyecek kadar onurludur. Çalışanların her kuruşunu alın terleri ile hak ettikleri hem parasal hem idari hakları sanki kendi cebinden veriyormuş gibi konuşanlar, öncelikle Bosna da ve Suriye’de batırdıkları paraların, düşük döviz kuruna güvenip hedge etmedikleri için zarara yazılan akaryakıt faturalarının, kambiyo zararlarının, plansız büyüme sonucu oluşan 50 milyon liraya yakın rötar zararlarının bir hesabını versinler…

Sendikanın yöneticilerinin kişisel menfaatleri ile hareket ettiğini söyleyenlere, demokrasi ayıbı grev yasağı öncesi “buyurun grev oylamasına gidelim” şeklinde açık oylama çağrısı çıkardığımızda gıklarının çıkmadığını hatırlatmak isteriz. Biz sandık koyalım dedik, onlar yasağa sığındılar. İşte aramızdaki fark. Birde “ideolojik” lafını açıklama içine koyarak artık klasik hale gelmiş karalama metotlarından medet umuyorlar. Bu ülkede yıllar geçti film değişmedi. Düzenin, patronları koruyan, emek düşmanı politikalarına muhalif olursan, boyun eğmeyi, omurgasız olmayı, her devrin siyasi iktidarına kul olmayı, onurunun çiğnenmesini reddedersen “ideolojik” lafı ile suçlanırsın. Evet, işçilerin çıkarlarını temsil eden her konuda işçi sınıfının ekmek kavgasının ideolojisini çekinmeden yürütüyoruz yürüteceğiz. Bu sizin korkunuzdur ve korkunuz olmaya devam edecek. Ne yazık ki THY Yönetim Kurulu Başkanı suçluluk duygusu altında, bu işlerden aklanabilir miyim düşüncesi ile hedef saptırmak için bu tür çarpıtmaları her yerde yapma noktasına gelmiştir. Yıllardır emekçilerin alın teri ile bir dünya havayolu markasına ulaşmış THY’nı yöneten yönetim kurulu başkanının birkaç hafta önce kabin memurları ile yaptığı toplantıda sendika ve yönetimi aleyhine söylediği kesinlikle doğru olmayan, düzeysiz kelimeleri duyunca onların seviyesizliğe inmemek için “bu şirkete yazık oluyor demekten” başka bir cümle bulamıyoruz.

Ancak sadece şunu söyleyebiliriz ki, binde 8’lik hülle hissesiyle kamu statüsünden çıkardıkları, ancak hala kamunun olan C Tipi altın hisseyle Yönetimine oturdukları, İhale Kanunundan, Meclis Denetiminden, kaçırdıkları, Danıştay’da özelleştirme iptal davası hala bitmemiş olan ulusal havayolumuzu 3 kişilik icra komitesi ile yönetenler, o toplantıda sendika yönetimi için ima ettikleri “eşkıya” benzetmesine çok daha güzel uymaktadırlar. Değerli Üyelerimiz; Toplu İş sözleşmesinin gecikmesinin de Grev yasağının da İşçi kıyımının da Toplu iş sözleşmesinin Yüksek hakem Kuruluna gönderilmesin de tek sorumlusu THY Yönetimidir. Biz biliyoruz ki bugün sendika olduğu için sizlerin haklarına dokunamayanlar arzu ettikleri sendikasız ve toplu iş sözleşmesiz bir işletmeye eğer kavuşurlarsa işte sizlere asıl faturayı o zaman ödeteceklerdir. Bugün işyerinde oluşturdukları baskı, tehdit, kuralsızlık ve ihlallerle sizleri teslim almaya çalışıyorlar. Vereceklerini söyledikleri avansta bu teslim almanın küçük bir sus payıdır. İşçiler bu sadaka yaklaşımına hayır demeli, avans değil çıkarılan arkadaşlarımızın işe döndüğü ve iş barışının sağlandığı, altında sendikanın imzasının olduğu bir toplu iş sözleşme istiyoruz talebini ortaya koymalıdır. Tek çıkar yol haklarınıza, sendikanıza ve toplu iş sözleşmesine sahip çıkmak ve birlikte mücadele etmektir. Dış Hatlarda grev yasağına ve işçi kıyımına 51 gündür direnen işçiler gerçek mücadelenin nasıl olması gerektiğini onurluca ortaya koymaktadır.

Saygılarımızla. Hava-İş Genel Merkez Yönetim Kurulu
 

THY'NİN AVANS VERMESİNİ ELEŞTİRDİLER

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

günah çıkarıyorlar ~ 6 yıl önce
içerdeki huzursuzluğu az da olsa gidermek için yapılmış bir hareket.yönetim de yaptığı hatanın farkında,günah çıkarıyor aklınca.mübarek ramazan ayında gönülleri rahat olacakmı insanları işsiz bırakarak?çok yazık ettiler hem çıkarılanlara hem de koskoca THYimajına..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Emekli ~ 6 yıl önce
Emekli olduk ama 1 yıllık fark alacağımız var.Sözleşme yapılmadan avans yatıyorsa,bizim hakkımız ve yasal faizimiz ne olacak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
NEDEN ?? ~ 6 yıl önce
THY NI YÖNETENLER MADEM ÇALIŞANLARINI ÇOK SEVİYORLAR TİS İ NEDEN 2 SENEDİR MAHKEMEYE GİDEREK UZATIYORLAR?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknik atik ~ 6 yıl önce
18 aylik tis farkini hak eden isten attiginiz zavallilarin da paralarini yatirin bari Ramazan sadece size gelmiyor minicik kizimin mamasini dedesi aliyor ruh sagligimiz bozuldu sayenizde ey muslumanlar.Hamdi efendi ve bizi isten atan karara imza atan mevki sahipleri hic bir gunahtan degilse bile bize yaptiginiz haksizliktan ve adam kayirmalarinizdan dolayi sizlere cennet kapilari acilmasin insallah.Yemin ederim bu dunyada Allah korkusundan elimizden bisey gelmiyor ama ahirette yakaniza simsiki sarilacaz bu gece (persembe) sahura kalktiginizda Allahim sizin kalbinize bu siziyi dusursun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000