14 Şubat 2009, Cumartesi 08:14:59

"THY'den utanırdım..."

Mehmet Ali Birand, Milliyet Gazetesi köşesinde Türk Hava Yolları hakkında uzun süredir yazmak istediği bir yazıyı kaleme almış. İşte Birand'ın köşe yazısı...
  • THY arkadasım hakkaten bu olay dogruysa daha denecek bir soz yok susmak hakkaten buyuk sukunet olacaktır :D
  • B izde bir zaanlar TRT den utanırdık,2 saat yayın yapar kapanırdı. 1960 lı yıllardan bahsediyorsunuz ben 1968 yılında mum ışığında ders çalışırdım.Yıl 2009 tabii ki değişimler olacak.Eskileri kaşımanın ne anlamı var anlayamadım.Anlattığınız olayın pekçok örneklerini verebilirim ama şimdilik TRT ile yetindim.Siz o günkü haberlerinizi çalıştığınız kuruma nasıl geçiyordunuz bu gün nasıl geçiyorsunuz.Değişimi önce kendi kurumlarınızda gözleyiniz.Saygılar.
  • Dün İstanbul'dan Stokcholm'a THY TK 1794 sayılı uçuşuyla geldik. Eşim gazete almak istedi ben de 'ne gereği var nasılsa verecekler' deyip aldırmadım, 'Stockholm'den gelirken İstanbul'a vermişlerdi' dedim. Ama yanılmışım, ne uçağa binerken ne de uçak kalktıktan sonra gazete verilmedi kimseye. Eşim bana anlamlı anlamlı 'hani uçakta verilecekti' dediğinde UTANDIM ben de.
  • Sayın Birand'ın eski ve yeni THY ile ilgili düşüncelerinin birçoğuna katılıyorum. THY kendinin de övünerek dediği gibi dört yıldızlı bir hava yolu değil. Dün İstanbul'dan Stokholm'a kalkan TK 1795 sefer sayılı uçakta tek bir gazete yoktu, neden verilmedi ? Kendinin her fırsatta dört yıldızlı bir hava yolu olduğunu söyleyen bir hava yolu böyle bir şeyi yapar mı?

THY'den utanırdım, artık gurur duyuyorum...

Uzun zamandır bu yazıyı yazmak istiyordum. Yazmak istememin nedeni de, katkısı olanlara haklarını vermek, teşekkür etmek. Toplum olarak sadece şikayet ederiz, sadece eleştiririz. Kıskandığımızdan mıdır nedir bilemem, güzel işleri, başarılı kişileri görmezden geliriz.

Türk Hava Yollarına ilk defa 1960’larda binmeye başladım. O günleri düşündükçe, Yeşilköy’de olsun, yabancı havaalanlarında olsun, yaşanan olayları, tanık olduğum kavgaları düşündükçe bugün bile utanıyorum.

O dönemlerde yolcular, THY personeli tarafından hayvan sürüsü muamelesine tabi tutulurdu. Zaten 1960-70’lerde THY yabancı turistten çok, Almanya başta, Avrupa’da çalışan işçileri taşırdı.

1-2 saatlik rötar, büyük sevinçle karşılanırdı. Genelde 4-5 saat rötarla kalkan uçak hakkında yolcuya bilgi verilmezdi. İnsan yerine konmaz “kardeşim bekleyin işte, kalkınca kalkar. Ne aceleniz var” diye paylanırdı.

Brüksel havaalanında bütün gün beklenen uçakları, geceyi alanda geçirmek zorunda kalan yolcuların ayaklanıp, THY personeline hücum etmesini, yolcusunu bekleyenlerin kapıları kırmasını bizzat yaşadım.

Her THY seferi, Avrupa havaalanlarında özel önlemlerin alınmasına yol açar, her sefer yolcular için bir macera oluştururdu.

Uçak içinde bir saat bilmem ne bakanının kızı veya karısını beklediğimizi bilirim. Beyefendinin ailesi gecikince, THY temsilcisine bir telefon yeterdi. Koyun olarak görülen bizler oturur beklerdik.

Yemek servisi yapan hosteslerin, dayak mı attıkları yoksa yemek mi verdikleri anlaşılmaz, her defasında mutlaka bir kavga çıkardı.

Bir de bugüne bakın...

Keyfi yönetimden veya beceriksizlikten kaynaklanan rötara rastlanmayan; dakikasında kalkıp dakikasında inin; güler yüzlü pilotların en küçük bir gecikmede dahil özür diledikleri ve nedenini anlattıkları; hosteslerinin iyi hizmet vermek için çırpındıkları bir THY ile karşı karşıyayız.

Mutlaka yine aksamalar oluyor, yine eleştiri ve şikayet ediliyor, ancak eski ile yenisi arasında dünyalar kadar fark var.

Eskiden THY taşraya servis yapan kepaze bir otobüs işletmesiydi.

Bugün THY hemen heryerden, her kesimden övgü alan uluslararası dev bir şirkete dönüştü.

Dönüşümü kim başlatı hatırlayamıyorum. Ancak kim yaptıysa, hangi genel müdürler katkıda (bir bölümünün ismini biliyorum. Haksızlık yapmamak için hiç birinin ismini vermedim) bulundularsa, bravo onlara...

Eskiden her THY seferinde yabancılardan utanırdım, bugün gururla THY’ı tavsiye ediyorum.

Eskiden, yabancı havayolu tercih ederdim. Bugün THY’ın gittiği yere başka havayoluyla gitmiyorum.

THY ile gurur duyuyorum.

Mehmet Ali BİRAND
MİLLİYET

"THY'den utanırdım..."

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (30)

Misafir ~ 9 yıl önce
THY arkadasım hakkaten bu olay dogruysa daha denecek bir soz yok susmak hakkaten buyuk sukunet olacaktır :D

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
B izde bir zaanlar TRT den utanırdık,2 saat yayın yapar kapanırdı. 1960 lı yıllardan bahsediyorsunuz ben 1968 yılında mum ışığında ders çalışırdım.Yıl 2009 tabii ki değişimler olacak.Eskileri kaşımanın ne anlamı var anlayamadım.Anlattığınız olayın pekçok örneklerini verebilirim ama şimdilik TRT ile yetindim.Siz o günkü haberlerinizi çalıştığınız kuruma nasıl geçiyordunuz bu gün nasıl geçiyorsunuz.Değişimi önce kendi kurumlarınızda gözleyiniz.Saygılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Dün İstanbul'dan Stokcholm'a THY TK 1794 sayılı uçuşuyla geldik. Eşim gazete almak istedi ben de 'ne gereği var nasılsa verecekler' deyip aldırmadım, 'Stockholm'den gelirken İstanbul'a vermişlerdi' dedim. Ama yanılmışım, ne uçağa binerken ne de uçak kalktıktan sonra gazete verilmedi kimseye. Eşim bana anlamlı anlamlı 'hani uçakta verilecekti' dediğinde UTANDIM ben de.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Sayın Birand'ın eski ve yeni THY ile ilgili düşüncelerinin birçoğuna katılıyorum. THY kendinin de övünerek dediği gibi dört yıldızlı bir hava yolu değil. Dün İstanbul'dan Stokholm'a kalkan TK 1795 sefer sayılı uçakta tek bir gazete yoktu, neden verilmedi ? Kendinin her fırsatta dört yıldızlı bir hava yolu olduğunu söyleyen bir hava yolu böyle bir şeyi yapar mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000