07 Haziran 2010, Pazartesi 12:36:58

THY'DEN UÇURAN ANLAŞMA

Türk Hava Yolları pilot ihtiyacını karşılamak için ABD’deki Florida Institute of Technology ile eğitim anlaşması yaptı. 40 kişilik ilk grup eğitimlere başladı. İşte ABD’deki pilotluk eğitiminin ayrıntıları…
  • eğitime alınanlar içerisinde mühendis olmayanlarda var . bu belki bir ümit olur sizlere. sınavlar gerçekten zor.ayrıca gireceğiniz sınavların örnekleri sizlere önceden gönderiliyo sınava hazırlanmanız sağlanıyor.
  • H.yollarının önümüzdeki dönem pilot ihtiyacı için 2500 aday başvurmuştur. 39 aday 10' a yakın sınavdan (bir bölümü yurtdışında) geçerek Florida T. Ü. havacılık okulunda bir yıl eğitimden sonra mesleğe katılacaklardır. Sınavların zorluğu bilinse, bu kadar eleştiri ve polemik yaratmaya da gerek kalmazdı. Bu gençler için ödenecek eğitim parası pilot olunca 5 yıl boyunca maaşlarından kesilecek ve ayrıca 7-8 yıl THY' den ayrılma şansları olmayacak. Bu adaylar tesadüfi değil teknik üniversitelerde mühendislik eğitimi almış ve mesleklerinde ilerlemiş 30 yaş altı kişiler arasından seçilmiştir. Adaylar bir yıl boyunca TR' ye gelemeyecek. Muhtemelen o yoğunluktaki bir sivil eğitimin ülkemizde verilmesi çok zordur. Torpille pilot olunamaz..
  • yaw adamları eğitime gönderiyolar tatile değil, ne kadar tartışıyoruz anlamıyorum. Bunun adı çekememezlik midir?
  • değerli arkadaşlar Türk havacılık tarihini biraz incelerseniz yada en azından air disasters isimli belgeseli izlerseniz, uçak kazalarımızın büyük bir kısmının CRM(Ekip kaynak yönetimi) temelli olduğunu göreceksiniz. birgen air.thy diyarbakır, ceyhan,van, amsterdam kazalarında da olduğu gibi fisrt officer yada safety pilotlar ölüm pahasınada olsa sırf saygıve kokpit hiyerarşisi sebebiyle düşündüğünü yüksek sesle dile getirememiş(ADI,SPEED) yada birgen airdeki gibi inkapasite olmuş kaptandan kumandaları alamamıştır.Şu an thy yönetiminin en fazla önem verdiği konu crm dir.Floridaya öğrenci gönderilmesinin temel sebebide Türkiyede pilotaj eğitiminin zayıflığından değildir.burada amaç genç arkadaşlarını crm kültürünü en başta kazanmalarıdır

Sürekli artan filosuna pilot bulmakta güçlük çeken Türk Hava Yolları, ABD’deki bir pilot okulu ile eğitim anlaşması yaptı.

Florida eyaletindeki Institute of  Tecnology ile anlaşan THY, 40 kişilik ilk öğrenci grubunu ABD’ye gönderdi.

Üniversite eğitimi alan adaylar arasından seçilen ilk öğrenci grubu eğitimlerine de başladı. THY, 13 ay sürecek eğitim için öğrenci başına 69 bin avro ödeyecek. Öğrencilerin Türkiye’den ABD’ye ulaşımını da yine THY karşılayacak. Onun dışında öğrencilerin konaklama ve yemek ihtiyaçları pilot okulu tarafından karşılanacak.

İkinci 40 kişilik öğrenci grubu da yaklaşık bir ay sonra ABD’ye gidecek.

Pilot ihtiyacını daha çok Hava Kuvvetleri’nden emekli olan pilotlarla ve Türk Hava Kurumu’nun yetiştirdiği pilotlarla karşılayan Türk Hava Yolları, özel havayolu şirketlerinden yaptığı pilot transferleriyle de sık sık gündeme geliyor.

Hatırlanacağı gibi THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, yıl sonuna kadar 60 pilota ihtiyaçları olduğunu açıklamıştı.

©AirportHaber.com

THY'DEN UÇURAN ANLAŞMA

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (48)

Misafir ~ 8 yıl önce
eğitime alınanlar içerisinde mühendis olmayanlarda var . bu belki bir ümit olur sizlere. sınavlar gerçekten zor.ayrıca gireceğiniz sınavların örnekleri sizlere önceden gönderiliyo sınava hazırlanmanız sağlanıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
H.yollarının önümüzdeki dönem pilot ihtiyacı için 2500 aday başvurmuştur. 39 aday 10' a yakın sınavdan (bir bölümü yurtdışında) geçerek Florida T. Ü. havacılık okulunda bir yıl eğitimden sonra mesleğe katılacaklardır. Sınavların zorluğu bilinse, bu kadar eleştiri ve polemik yaratmaya da gerek kalmazdı. Bu gençler için ödenecek eğitim parası pilot olunca 5 yıl boyunca maaşlarından kesilecek ve ayrıca 7-8 yıl THY' den ayrılma şansları olmayacak. Bu adaylar tesadüfi değil teknik üniversitelerde mühendislik eğitimi almış ve mesleklerinde ilerlemiş 30 yaş altı kişiler arasından seçilmiştir. Adaylar bir yıl boyunca TR' ye gelemeyecek. Muhtemelen o yoğunluktaki bir sivil eğitimin ülkemizde verilmesi çok zordur. Torpille pilot olunamaz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
yaw adamları eğitime gönderiyolar tatile değil, ne kadar tartışıyoruz anlamıyorum. Bunun adı çekememezlik midir?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
değerli arkadaşlar Türk havacılık tarihini biraz incelerseniz yada en azından air disasters isimli belgeseli izlerseniz, uçak kazalarımızın büyük bir kısmının CRM(Ekip kaynak yönetimi) temelli olduğunu göreceksiniz. birgen air.thy diyarbakır, ceyhan,van, amsterdam kazalarında da olduğu gibi fisrt officer yada safety pilotlar ölüm pahasınada olsa sırf saygıve kokpit hiyerarşisi sebebiyle düşündüğünü yüksek sesle dile getirememiş(ADI,SPEED) yada birgen airdeki gibi inkapasite olmuş kaptandan kumandaları alamamıştır.Şu an thy yönetiminin en fazla önem verdiği konu crm dir.Floridaya öğrenci gönderilmesinin temel sebebide Türkiyede pilotaj eğitiminin zayıflığından değildir.burada amaç genç arkadaşlarını crm kültürünü en başta kazanmalarıdır

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000