21 Aralık 2010, Salı 14:09:36

THY'DEN TÜRBAN AÇIKLAMASI

Türk Hava Yolları’nda türbanın önünü açacağı belirtilen kılık kıyafet değişikliği ile ilgili olarak yapılan açıklamada, “Personelimiz bugüne kadar oldugu gibi bundan sonra da aynı şekilde Türk Hava Yolları kurumsal kimliğine uygun olarak belirlenen üniformalarını giyecektir” denildi.
  • emirates deki c/a lar hafif bir dölbenti fes e benzer sapkalarindan asagiya sarkitiyorlar, ama saclar tamamen görünür bir sekilde ortada. böylesi bir uygulama olabilir tamamen oryantal bir sembol bir zenginlik olarak tasarlanmis, ve son derece estetik.. ama bunun ötesinde herseye kocaman bir HAYIR !!!
  • yavaş yavaş malezya nın yolunda gidiyoruz. artık başı açık, türban takmayanlara psikolojik baskı yapmaya başlayacaklar ve basit bir örnek erkek doktorlar kadın hasta kabul etmeyecek, kocalar, eşlerini doktor erkek diye tedavi ettirmeyecek, neden? müslüman oldukları için! yazık!
  • dini inanç gereği türban takmayı normal sayan arkadaşların cevaplamasını beklediğim sorular var.birincisi baş örtülü olupta ayak ve kollar açıkta olabiliyor mu? ikinci sorum başı örtüpte streç tarzı kot pantolon giymek dinimizde caizmi dir? özellikle son zamanlarda başı türbanlı olupta bu tarz kıyafetlerle etrafta dolaşan o kadar çok kişi var ki bunlar bence işin suyunu çıkarıyor.
  • artık bol bol arap taşırlar herhalde :))
Türk Hava Yolları’nda türbanın serbestleştirilmesine olanak sağlayacak kılık kıyafet yönetmeliği değişikliğine ilişkin açıklama geldi.
 
THY’nin özel şirket olduğunun hatırlatıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Özel şirket statüsünde olan Ortaklığımız için her yıl yaz ve kış dönemlerinde yayınlanan kıyafet genelgesinde çalışanlarımızın uymak zorunda olduğu kurallar hatırlatılmaktadır. Bu çerçevede üniforma giyme zorunluluğu bulunan operasyon birimlerimizdeki ucuş (kokpit ve kabin ekipleri) ve yer hizmetleri ekiplerimiz için belirlenen üniformayı giyme zorunluluğu konulmaktadır. Diğer personel için de temel olan kurallar belirtilmektedir.Yolcularımıza hizmet veren tüm personelimiz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı şekilde Türk Hava Yolları kurumsal kimliğine uygun olarak belirlenen üniformalarını giyecektir.”

İşte konuya gazetelerde ve bazı TV kanallarında da çıkan o haber:

"THY yayınladığı genelgede personelin türban takmasını engelleyen “saçlar daima açık olacaktır” ifadesi çıkardı

THY’de 26 Kasım’da yayınlanan yeni kıyafet genelgesinde, daha önceki genelgede personelin türban takmasını engelleyen “saçlar daima açık olacaktır” ifadesi çıkarıldı.

YÖK’ÜN geçen ayki genelgesinden sonra fiili türban serbestisi sürerken, Türk Hava Yolları da (THY) yayımladığı genelgeyle türbana yeşil ışık yaktı. 26 Kasım 2010 tarihinde Genel Müdür Temel Kotil imzasıyla, yayınlanan genelgede üniforma giyme zorunluluğu bulunmayan çalışanlarla ilgili kurallar ayrıntılı olarak açıklandı. Genelgede personelin türban takmasını engelleyen 13 Mayıs 2010 tarihli genelgedeki, “Görev mahallinde saçlar daima açık, düzgün taranmış veya toplanmış olacaktır” ifadesinin çıkarıldığı görüldü. 

Yeni genelgede Tepeden tırnağa çok detaylı belirlenen kurallar arasında saçlarla ilgili hiçbir ifadeye yer verilmedi. Genelgenin yayınlanmasından hemen sonra bazı birimlerde perukla gelen personelin türbanla gelmeye başladığı görüldü. Özellikle Bilgi İşlem Departmanı ve Verimli Kaynak Kullanımı birimlerinde daha önce türbanını kapı önünde çıkaran personelin genelgeden sonra türbanıyla çalışmaya başladığı belirtiliyor. 

12 bin 500 personel

THY’de yaklaşık 2 bin pilot, 4 bin 800 kabin memuru toplam 12 bin 530 personel görev yapıyor. Pilot, kabin, bilet satış ve yer hizmetleri personeli üniforma giyiyor. Genel Müdürlük, kargo, Verimli Kaynak Kullanımı, Bilgi İşlem, Eğitim Başkanlığı gibi birimlerde ise üniforma giyilmiyor."
THY'DEN TÜRBAN AÇIKLAMASI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (56)

Misafir ~ 7 yıl önce
emirates deki c/a lar hafif bir dölbenti fes e benzer sapkalarindan asagiya sarkitiyorlar, ama saclar tamamen görünür bir sekilde ortada. böylesi bir uygulama olabilir tamamen oryantal bir sembol bir zenginlik olarak tasarlanmis, ve son derece estetik.. ama bunun ötesinde herseye kocaman bir HAYIR !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
yavaş yavaş malezya nın yolunda gidiyoruz. artık başı açık, türban takmayanlara psikolojik baskı yapmaya başlayacaklar ve basit bir örnek erkek doktorlar kadın hasta kabul etmeyecek, kocalar, eşlerini doktor erkek diye tedavi ettirmeyecek, neden? müslüman oldukları için! yazık!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
dini inanç gereği türban takmayı normal sayan arkadaşların cevaplamasını beklediğim sorular var.birincisi baş örtülü olupta ayak ve kollar açıkta olabiliyor mu? ikinci sorum başı örtüpte streç tarzı kot pantolon giymek dinimizde caizmi dir? özellikle son zamanlarda başı türbanlı olupta bu tarz kıyafetlerle etrafta dolaşan o kadar çok kişi var ki bunlar bence işin suyunu çıkarıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
artık bol bol arap taşırlar herhalde :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000